Vida Čadonič Špelič meni, da sta bila tako nekdanja notranja ministrica Tatjana Bobnar kot nekdanji v. d. generalnega direktorja Policije Boštjan Lindav, ki sta v ponedeljek pričala pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo Policije in drugih pristojnih državnih organov, tarči groženj. "Vsaj za zdaj v NSi ocenjujemo, da je šlo za jasen politični vpliv predsednika vlade na kadrovanje v slovenski Policiji," je dejala.
Zaradi slišanega na za javnost zaprtem delu seje poslanka meni, da je predsednik vlade uporabil svoj politični vpliv za vplivanje na konkretne postopke dela varnostno obveščevalnih služb. Po njeni oceni si je Golob zamislil delo Policije v vlogi izpolnjevanja njegovih želja in ne delovanja v skladu z zakonom. To bi lahko imelo zelo velike vplive na nacionalno varnost, je dodala. Zato bo stranka NSi v kratkem zahtevala sklic seje komisije DZ za nadzor obveščevalnih služb (Knovs), na kateri bodo preverjali, ali so bila dejanja predsednika vlade takšna, da bi lahko imela resen vpliv na nacionalno varnost.
O čem konkretno je Bobnarjeva govorila sicer poslanka Nove Slovenije ni razkrila. Neuradno pa, naj bi nekdanja notranja ministrica razkrila okoliščine aretacije ruskih vohunov v začetku decembra lani. Bobnarjeva naj bi namreč po naših neuradnih informacijah dejala, da je v času ko je še bila ministrica, dobila informacijo, da naj bi se premier osebno zavzel za preložitev aretacije ruskih vohunov.
Za prijetje para vohunov naj bi bilo namreč vse nared že novembra, aretacija pa se je zgodila šele 5. decembra, torej s tednom dni zamika. Aretacijo naj bi po naših informacijah prestavili zato, da ne bi sovpadalo z referendumskim trojčkom, ki se je odvil 27. novembra.
Zaradi trditev Bobnarjeve in Lindava bodo odgovore terjali tudi v koalicijski Levici. "Zagotovo pričakujemo, da se bomo v vseh teh zadevah, ki nedvomno vplivajo na koalicijo kot celoto, čimprej pogovorili. Prva priložnost je že v sredo na koalicijskih usklajevanjih pred sejo vlade," je dejal vodja poslanske skupine Matej Tašner Vatovec.
Preiskovalna komisija bo sicer, kot napoveduje predsednik komisije Miha Lamut, zaslišala tudi druge priče, Lindav pa pričakuje, da bo med njimi tudi Miloš Milović, ki naj bi premierju svetoval glede varovanja.
Golob: Preden je bila imenovana, sva se dogovorila, da je njena naloga očistiti Policijo 'janšistov'
Premier je sicer na tiskovni konferenci po svetu stranke Gibanje Svoboda dejal, da ne ve, kaj se je dogajalo na zaprti seji. "Žal mi je, da novinarji veste, kaj o zaprti seji, saj verjetno ne bi smeli, tako kot tudi jaz ne. Sam se držim tega, kar smem," je dejal.
Glede odprtega dela seje pa je dejal, da je na njej slišal "eno samo resnico in veliko natolcevanja". "Edina resnica, ki jo je povedala, je bila, da sva se maja, preden je bila imenovana, dogovorila, da ima eno samo nalogo. To je, da očisti Policijo janšistov," je dejal ter dodal, da za vse ostalo obstajajo priče, ki da bodo potrdile, kje vse je Bobnarjeva resnico prikrojila.
"Tudi sam bom pričal pred komisijo. Imam dovolj prič in dokazov o tem, kako malo resnice je Tatjana Bobnar govorila na seji. Enako velja tudi za Boštjana Lindava," je dejal.
Čadonič Špeličeva o Hajdinjaku: Vem, kako sposoben fant je
Čadonič Špeličeva se je odzvala tudi na objavo posnetka v rubriki 24UR FOKUS, na katerem davčni svetovalec Rok Snežič prejema 5000 evrov. Kot nam je povedal skesanec, naj bi šlo za podkupnino za posel z Darsom. Kot smo poročali, naj bi Snežič skesancu dejal, da ima na Darsu "kompletno oblast nad posli", in sicer preko treh ljudi, med drugim predsednika uprave in nekdanjega podpredsednika NSi Valentina Hajdinjaka. Snežič in Hajdinjak sta sicer očitke zavrnila.
Čadonič Špeličeva je dejala, da Hajdinjaka pozna iz njegove mladosti in da zato ve, "kako sposoben fant je". "Na kar smo v NSi ponosni, je to, da dejansko ni sprejel Snežiča in če ni sprejel njega, potem verjetno ni tudi drugih, ki bi si želeli vplivati na njega," je dejala. Zato je po njenem mnenju jasno, da je ravnal pravilno in da ima integriteto. Znano je, da se, ko se "vrtijo veliki denarji", vršijo tudi veliki pritiski, najlažje pa je po njenem mnenju pritiskati preko medijev.
Vsem, "ki mislijo, da bodo ustrahovali vodstvo Darsa" in ki niso bili izbrani na razpisih, pa sporoča, naj uporabijo pravno pot in se pritožijo na državno revizijsko komisijo, saj da se tako dela v urejenih državah. "Vse drugo je zame natolcevanje," je dodala. Poudarila je, da bodo v NSi zahtevali tudi sklic komisije za nadzor javnih financ, kjer bodo vsi vpleteni razložili svoje vloge.
Glede domnevnih pozivov Goloba predsednici DZ Urški Klakočar Zupančič k odstopu je Čadonič Špelič dejala, da bodo v NSi stranki Svoboda pustili, naj to razčisti v svojih vrstah. Dodala je, da so na ponedeljkovem zaslišanju od Bobnarjeve slišali, da zna Golob zelo konkretno groziti, zato sklepa, "da je še katera dama v Svobodi doživela ali pa še bo doživela takšen klic". To razume kot nadaljevanje padanja domin, ki so se začele z odstopom ministrice za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik. "Očitno se Golob boji žensk, ki so pametne in samozavestne," je dejala.
KOMENTARJI (362)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.