Pri pranju denarja naj bi Roku Snežiču po naših neuradnih informacijah pomagala razvpita Dijana Đuđić, znana zaradi afere v zvezi s 450.000 evrov visokim posojilom stranki SDS. Tako kot Đuđićeva je neuradno v preiskavi bosanskih kriminalistov z imenom Zajam ("Posojilo") tudi Snežič, in sicer zaradi organiziranega kriminala in pranja denarja. Hišna preiskava naj bi danes potekala tudi na naslovu Đuđićeve.
Kriminalisti NPU Snežiča sumijo, da je bil vodja slamnatih oseb, številnih državljanov BIH, ki so v Sloveniji, Avstriji in na Madžarskem odpirale bančne račune, na katere so prejemali fiktivna nakazila slovenskih družb, nato pa denar dvigovali v gotovini. Snežič naj bi Đuđićevo neuradno tudi večkrat osebno peljal iz BiH v Slovenijo, da je tu dvignila gotovino. Pri spornih bančnih transakcijah naj bi neuradno sodelovale tudi gospodarske družbe Romana in Dominika Vuka. Šlo naj bi za več milijonov evrov bančnih nakazil.
Snežič naj bi vsem vpletenim v domnevno pranje denarja dajal navodila in organiziral verigo finančnih transakcij. Đuđićeva naj bi tako po naših informacijah, na svoje račune prejemala visoke zneske, tudi po skoraj 400 tisoč evrov, vse pa naj bi nato dvignila v gotovini. Njeno sporno finančno poslovanje je pred leti zaznal že Urad za preprečevanje pranja denarja in posumil, da gre za pranje denarja. Na račun naj bi neuradno prejela celo več kot milijon evrov in nato vse to dvignila v gotovini.
V Sloveniji 28 hišnih preiskav
Kratko izjavo o današnjih aktivnostih policije je podala v. d. direktorice NPU Petra Grah Lazar, ki je dejala, da so preiskovalci in kriminalisti danes opravili že 28 hišnih preiskav. Potrdila je, da so hišne preiskave potekale tudi na Hrvaškem in v BiH. Kot je dejala, je NPU preiskavo začel leta 2018 na podlagi različnih obvestil, aktivno pa sodelujejo tudi s tujimi organi pregona.
Osumljene osebe so slovenski in tuji državljani. "Sumimo, da so odgovorne osebe več gospodarskih družb, ki so locirane na območju Slovenije, med letoma 2016 in 2018 storile kazniva dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in goljufije. Odgovorne osebe so neupravičeno izdajale račune za različne storitve. Na ta način so povzročile škodo gospodarskim družbam, same pa pridobile protipravno premoženjsko korist v višini približno sedem milijonov evrov. Pri tem so jim pomagale različne tuje fizične osebe," je pojasnila Grah Lazarjeva.
Za kaznivo dejanje zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je zagrožena zaporna kazen do osem let, za kaznivo dejanje goljufije pa zaporna kazen do treh let.
Na vprašanje novinarke, ali je med spornimi posli tudi posojilo v višini 450.000 evrov, ki naj bi ga bosanska državljanka Đuđićeva dala stranki SDS konec leta 2017, a so potem v SDS ta denar vrnili, je Grah Lazarjeva odgovorila, da zaradi interesa preiskave ne more dati konkretnejših informacij, je pa dodala, da v predkazenski postopek ni vključena nobena politična stranka.
V obsežni kriminalistični preiskavi, ki jo usmerja Specializirano državno tožilstvo Republike Slovenije, je osumljenih 19 fizičnih oseb. Nobena fizična oseba ni pridržana, še pojasnjujejo na Policiji.
Snežič dva dni pred preiskavami ilegalno vstopil v BiH
Novinar spletnega portala Istraga.ba Avdo Avdić danes poroča, da naj bi Snežič 28. februarja letos ilegalno vstopil na ozemlje BiH. Snežič v BiH ni več zaželen, vstop v državo pa mu je prepovedan. Njegov prehod meje sicer ni registriran, so ga pa naslednji dan obravnavali na mejnem prehodu Gradiška, in sicer ob 21.30, nato pa so mu mejni organi dovolili, da zapusti BiH. Ključno vprašanje je, kaj je Snežič dva dni pred veliko mednarodno akcijo delal v BiH.
Preiskave šele po zahtevi Slovenije
Kot še navajajo na portalu, so slovenski pravosodni organi sredi februarja na tožilstvo BiH naslovili zahtevo za sodelovanje in pomoč pri nudenju mednarodne pravne pomoči. Ker se tožilstvo v BiH kljub zbranim dokazom v letu in pol ni odločilo za pregon Snežiča in njegovih sodelavcev, pa se je zadeva začela premikati po zahtevi slovenskih organov. "Sodišči v Banjaluki in Prijedoru sta tako dali dovoljenje za preiskave na desetih lokacijah zoper osebe, ki so osumljene zlorabe položaja in zaupanja pri gospodarski dejavnosti," navaja portal. Preiskave danes potekajo pri osmih fizičnih osebah z inicialkami D. Đ., Z. S., L. Z., J. S., E. V., B. S., T. S. D. in Ž. B. ter pri eni pravni osebi s sedežem v Banjaluki.
Vuk in Snežič za spornimi posli
O domnevno spornem poslovnem sodelovanju Snežiča in Vuka smo že večkrat poročali. V začetku letošnjega leta smo poročali o odkritjih, do katerih se je dokopal Avdić – spomladi 2019 je SIPA (Državna agencija za preiskave in zaščito Bosne in Hercegovine) zaradi pranja denarja prijavila državljane BiH, za vsemi posli pa sta stala zaveznika slovenskega predsednika vlade Janeza Janše – Vuk in Snežič.
Kljub zbranim dokazom o pranju za 47 milijonov bosansko-hercegovskih konvertibilnih mark (preračunano za okoli 24 milijonov evrov) in davčnih utajah, 'vrednih' več kot štiri milijone bosansko-hercegovskih konvertibilnih mark (2,05 milijona evrov), tožilstvo BiH ni nikoli vložilo obtožnice zoper tri državljane BiH, povezane s Snežičem. Ti trije državljani naj bi bili Dijana Đuđić, Tanja Subotić Došen in Jelena Sladojević.
Dokazov naj bi bosansko tožilstvo tako imelo dovolj, a je kljub temu zadeva za dobro leto in pol obtičala na tožilstvu, kot kaže, pa so se zadeve - na zahtevo Slovenije - vendarle začele premikati.
KOMENTARJI (1332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.