Nacionalni preiskovalni urad je v prvem letu delovanja preiskal skupno 17 kompleksnih zadev. Na področju gospodarske kriminalitete in korupcije je zbiral obvestila zaradi suma storitve 68 kaznivih dejanj, največkrat za kazniva dejanja kot so zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, zloraba uradnega položaja ali pravic, pranje denarja, goljufija na škodo Evropskih skupnosti, izdaja ali neupravičena pridobitev poslovne skrivnosti, davčna zatajitev, jemanje podkupnine, sprejemanje koristi za nezakonito posredovanje, dajanje koristi za nezakonito posredovanje.
V23 primerih je urad na pristojna državna tožilstva podal kazenske ovadbe zoper 73 osumljencev, medtem ko je v dveh primerih na državno tožilstvo podal poročili. NPU je takoj po ustanovitvi pričel tudi s preiskovanjem nepreiskanih umorov in organizirane kriminalitete v sodelovanju z različnimi sektorji kriminalistične policije.
Direktor urada Harij Furlan je z delom urada zadovoljen. Sodelovanje s tožilstvom ocenjuje kot zadovoljivo, vendar ima nekatere pripombe.
Furlan je na današnji novinarski konferenci ocenil sodelovanje Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) z vrhovnim državnim tožilstvom kot zadovoljivo. Pripombe ima na prepočasno odzivanje tožilstva v posameznih primerih, predvsem pri posredovanju odgovorov na predloge za uvedbe prikritih preiskovalnih ukrepov. Ob tem se sicer zaveda, da zaradi bistvenega povečanja obsega kriminalitete prihaja do preobremenjenosti tako policije kot tožilstva.
Poudarja, da tožilstva skoraj ne vračajo v dopolnitev oz. zavračajo ovadbe, ki jih posredujejo kriminalisti nacionalnega preiskovalnega urada. To je po njegovem mnenju eden izmed pokazateljev, da so kazenske ovadbe kakovostne in na nivoju.
Izpostavil je tudi, da je omenjeno tožilstvo zavrnilo pobudo NPU o ustanovitvi specializirane preiskovalne skupine, ki bi preiskovala domnevne nepravilnosti pri delovanju nekdanjega vodstva Merkurja.
Sicer pa je urad lani najintenzivnejše sodeloval z uradom za preprečevanje pranja denarja, davčno upravo, računskim sodiščem in komisijo za preprečevanje korupcije. Sodelovanje z njimi Furlan ocenjuje kot profesionalno, korektno in uspešno.
Sodišča so lani ugodila vsem desetim pobudam NPU za začasno zavarovanje protipravno pridobljene premoženjske koristi, vsem so ugodila in s tem začasno zavarovala 5,3 milijona evrov premoženja, pravi Furlan. O štirih takšnih pobudah, katerih vrednost premoženja presega 5,5 milijona evrov, pa državna tožilstva še odločajo.
V večini primerov je bilo zavarovano premoženje v nepremičninah (stanovanjske hiše, zemljišča, gozdovi), gotovini in v vrednostnih papirjih.
NPU je po Furlanovih besedah danes podal še eno pobudo o zavarovanju premoženja v višini šestih milijonov evrov. Več informacij o tem Furlan ni želel razkriti, saj ne sme dajati informacij, ki so še v procesu odločanja.
Pojasnil je, da se lahko pobuda o zamrznitvi premoženja poda, še preden je podana kazenska ovadba proti osebi, ki bi ji zamrznili premoženje. Če bi osumljenec izvedel, da pobuda obstaja, bi lahko premoženje odtujil, pravi.
NPU je lani največkrat preiskoval kazniva dejanja, kot so zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, zloraba uradnega položaja ali pravic, pranje denarja, izdaja ali neupravičena pridobitev poslovne skrivnosti, davčna zatajitev, jemanje podkupnine, sprejemanje oz. dajanje koristi za nezakonito posredovanje.
Urad trenutno zaposluje pet vodij preiskovalcev in 45 preiskovalcev, od katerih je 16 novih preiskovalcev, ki se še uvajajo. V prihodnje nameravajo zaposliti še sedem ljudi, je še povedal.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.