Na Novi Zelandiji se je začelo končno odločanje o novi državni zastavi. Volilni upravičenci nekdanje britanske kolonije s 4,6 milijona prebivalci v glasovanju po pošti izbirajo med predlogom za novo zastavo s srebrno praprotjo ali zdajšnjo zastavo, na katero je vključena britanska zastava. Mnenja v državi so zelo različna, zato si nihče ne upa napovedati izida referenduma.


Da se bodo Novozelandci lažje odločili, so 22. januarja alternativno zastavo zdajšnji novozelandski razobesili na enem najbolj znamenitih mostov v Aucklandu. Seveda ob bok aktualni zastavi. A so morali narediti manjši popravek, saj se je izkazalo, da alternativna zastava vendarle ni v pravem barvnem odtenku. Zastavo so popravili in zamenjali, vse skupaj je proračun stalo slabih 4000 evrov.
Keep the flag or nah? #NewZealand #flag #referendum pic.twitter.com/OR04LcUXO9
— DΞNI0ΛΝIC (@denioanic) March 3, 2016
Precej več bosta državo stala referenduma, saj je skupen strošek ocenjen na dobrih 16 milijonov evrov. Ker je bila udeležba na prvem referendumu, ko so državljani izbirali med petimi predlogi, komaj 48-odstotna, si oblasti prizadevajo, da bi tokrat glasovnice oddalo več ljudi, da bi referendumska odločitev vendarle predstavljala voljo večine Novozelandcev.
Predsednik vladnega odbora za izbiro nove zastave John Burrows je dejal, da se tokrat odloča, katera od dveh zastav najbolje predstavlja novozelandske vrednote in prepričanja. Ne glede na to, katero zastavo bodo državljani izbrali, je jasno, da se še vrsto let ne bo ponovil projekt, s katerim bi izbirali nove državne simbole, je bil jasen Burrows, saj gre za zapleten in drag postopek. "Pravzaprav državljani tokrat odločajo, kako sebe vidijo v bližnji in daljnji prihodnosti," pravi Burrows.

Novozelandski premier John Kerry zagovarja zamenjavo zastave. Med drugim zato ker so do zdaj novozelandsko zastavo pogosto zamenjevali z avstralsko. Tudi avstralska zastava ima vključeno britansko zastavo. Od novozelandske se razlikuje samo po številu in barvi ter razporeditvi zvezd.
Kako je z zastavo in državnimi simboli pri nas?
Slovenija državnih simbolov od osamosvojitve še ni spreminjala. Slovenska zastava je bila izbrana tik pred osamosvojitvijo, številni pa menijo, da izbira ni bila najbolj posrečena. Očitajo ji, da je preveč podobna slovaški in ruski zastavi, kar bi lahko bil razlog za toliko 'zamenjav', zato so ideje, da bi zamenjali zastavo ali jo vsaj posodobili, precej pogoste.

Prvi poskus spremembe zastave, grba in državnih simbolov je bil v slovenskem parlamentu že leta 2001. Takrat je Jožef Školč (poslanec SLS) predlagal. da bi ustavo spremenili tako, da bi odprli možnosti za spremembo zastave in grba. Sledil je natečaj leta 2003, ki je prav tako ostal le kot poskus.
Država je leta 2003 izvedla projekt, ki velja za največji poskus, da bi zamenjali državne simbole. Ocenjevalna komisija je objavila rezultate natečaja in za zmagovalca nagradila Dušana Jovanoviča iz Kopra, ki je prejel 3,9 milijona takratnih tolarjev nagrade. Naročnik natečaja je bil na podlagi sklepa ustavne komisije državni zbor, z njim pa so želeli pridobiti med seboj usklajene in najboljše oblikovalske prvine državne identitete, kot so državni grb, zastava in simbol.

A državni zbor zmagovalnih simbolov potem vendarle ni uporabil in Slovenija ima še vedno državne simbole iz časa osamosvojitve. Razlog bi lahko iskali v številnih peticijah in nasprotovanjih, ki so sledila.
Februarja 2014, ko je bilo konec zimskih olimpijskih iger, pa je z idejo, da bi spremenili slovensko zastavo, v javnost prišel smučar in oblikovalec Sandi Murovec, ki je oblikoval drese slovenskih športnikov. Ti so bili v prevladujoči zeleni barvi, zato je Murovec predlagal, da bi namesto rdeče barve na zastavi uporabili zeleno. Kaj menite vi?
STE ZA SPREMEMBE? KATERA ZASTAVA SE VAM ZDI BOLJ PRIMERNA ZA PROMOCIJO SLOVENIJE?
Posted by Nova slovenska zastava on Friday, November 13, 2015
Očitno smo Slovenci vendarle zadovoljni s svojimi državnimi simboli, čeprav nas kdaj zamenjajo z drugimi slovanskimi narodi.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.