Urška Klakočar Zupančič je v zvezi s poletom na novoletni koncert Dunajskih filharmonikov podala že številna pojasnila. Med drugim, da ni tu nobene senzacije. "Kar je senzacionalno, je to, da so odnosi z Avstrijo na parlamentarni ravni boljši, kot so bili kadarkoli."
A ker prva pojasnila javnosti niso pomirila – bolj kot senzacionalne odnose med parlamentoma državljani namreč občutijo vsesplošno draginjo – je zdaj prišlo še pojasnilo, da je bila pot z letalom cenejša, kot bi bila z avtomobilom. Stroške potovanja s Falconom so izračunali na 7.352 evrov, pot z avtomobili pa naj bi medtem stala 7.504 evre. Torej 150 evrov več kot potovanje z letalom.
"Če bi se odločila za potovanje z avtomobilom, bi bilo potrebnih več avtomobilov, večje spremstvo, in sicer predvsem z varnostnega vidika. Pa tudi protokolarno spremstvo," je dejala predsednica državnega zbora.
Potovanju z avtomobilom so ob tem v državnem zboru dodali še stroške nočitev, ki so bile v novoletnem času bistveno dražje, kot so danes. Ekološke vidike je Klakočar Zupančičeva sicer zanemarila že ob prvih odzivih, češ da nihče več ne more potovati brez ogljičnega odtisa. "Razen, če se odločimo, da bomo vsi potovali s kočijami. In še tam bomo imeli minimalen ogljični odtis," je dejala.
Vodja parlamenta o aferi "falcongate" vztraja, da je bilo vse po zakonu: "To spada v kvoto poletov, ki pripadajo državnemu zboru." Ji je pa 10 dni po novoletnem koncertu uspelo na dvodnevni obisk Dunaja s podobno številčno odpravo potovati za zgolj 2.400 evrov. Pet tisočakov torej ceneje, kot je bil enodnevni obisk s Falkonom.
KOMENTARJI (862)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.