S tem dejanjem so se študenti želeli na simbolni ravni zahvaliti novoletnemu darilu države, ki ga bodo vsi študentje prejeli v obliki določb novega zakona o dohodnini, kar bo študente ob visokih stroških študija še dodatno finančno obremenilo, so sporočili iz Študentske organizacije Univerze v Ljubljani.
Predsednik DZ France Cukjati jim je obljubil, da bo imel državni zbor posluh za reševanje njihovih težav, študente pa pozval, da se vključijo v pripravo sprememb novega zakona o dohodnini naslednje leto. "Zavedamo se problemov, ki ste jih nakazali glede novega, v letošnjem letu sprejetega, zakona o dohodnini. Napoveduje pa se temeljita sprememba tega zakona," je ob prejemu jelke študentom dejal Cukjati.
Predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so še pred tem povedali, da bodo takoj po novem letu skupaj s finančnim ministrstvom poskušali najti ustrezne rešitve glede omenjene problematike. Ustanovili bodo delovno skupino, v katero bodo vključeni tudi študentje, ukvarjala pa se bo z reformo davčne zakonodaje, v drugi polovici naslednjega leta pa naj bi reformo sprejel tudi DZ. S tem se bodo študentje po oceni ŠOS izognili problemom, ki bi zaradi nove zakonodaje nastali v panogi študentskega dela.
Študentje se z novim zakonov ne strinjajo v štirih točkah
Študentje so glede nove davčne zakonodaje izpostavili štiri ključne točke oz. nestrinjanja z zakonom, za katera so pripravili tudi konkretne rešitve. Študente tako skrbijo predvsem problematika izdajanja napotnic s strani delodajalcev, odprava akontacije, olajšave po regresivni lestvici in izvzetje pokojnin.
Za študente je prioritetna naloga ureditev problema izdajanja 5. in 6. napotnice, kar je po navodilu davčne uprave in inšpektorata za delo obveznost delodajalcev. Študentje pa menijo, da bi morali to delo za delodajalce opraviti študentski servisi. Študenti se zavzemajo tudi za popolno ukinitev akontacij na prejemke študentov z naslova študentskega dela. Po njihovem predlogu bi regresivna lestvica olajšav obremenila samo tiste študente, katerih letni prejemki bi presegli 1,2 milijona tolarjev. Doseči pa bi bilo treba takšne spremembe zakona o dohodnini, ki bi iz skupne mase obdavčljivih letnih dohodkov študenta izvzeli pokojnine. Pokojnina je izredna okoliščina in ne zaslužek, zato se tudi ne more šteti v kvoto obdavčljivih letnih prihodkov, so prepričani v Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani.
Študentje zato od države zahtevajo, da spremeni zakon o dohodnini v skladu z njihovimi željami. Kot so sporočili, bo v nasprotnem primeru študij postal domena bogatih elit, množicam študentov pa bo tudi zaradi novega zakona dostop do študija onemogočen. Mnogi študentje si namreč ravno s študentskim delom omogočajo finančni preboj skozi tekoči mesec in s svojim delom ne morejo kreditirati še države, še menijo študentje.
Približni izračun študentskega dela po novem zakonu
Študentje so prepričani, da se bo z novim letom njihov status še poslabšal. Še posebej zaradi tega, ker bodo morali plačevati akontacijo dohodnine. Na primer, da študent na mesec zasluži 74.000 tolarjev. Po sedaj veljavni zakonodaji mu akontacije ni treba plačati, po novem letu pa bo ta znašala 12,5 odstotka. Njegov zaslužek bo tako za več kot osem tisoč tolarjev manjši. Kar 25 odstotkov akontacije pa bodo morali plačati tisti študentje, ki bodo na eno napotnico zaslužili več kot 74.000 tolarjev. Razlika je v tem primeru še večja. Država pa bo nato v odmeri dohodnine študentom denar vrnila.