Avstrijska vlada ja objavila študijo, ki kaže, da gensko spremenjene (GS) rastline predstavljajo resno grožnjo našemu zdravju.
Pri miših, krmljenih z GS koruzo, so namreč ugotovili resno oslabitev njihove plodnosti, občutno zmajšanje števila mladičev in njihove teže. Miši, ki so jih hranili z gensko spremenjeno koruzo, so namreč dobile manj naraščaja v primerjavi s tistimi, ki so jih krmili z gensko nespremenjeno koruzo.
Prof. dr. Jürgen Zentek, profesor za veterinarsko medicino na univerzi na Dunaju in vodilni avtor študije, je povzel ugotovitve: "Miši, hranjene z GS koruzo NK 603 x MON 810, so imele v tretji in četrti generaciji manj potomcev. Miši, hranjene z gensko nespremenjeno koruzo, so se razmnoževale bolj uspešno. Slednje pa lahko pripišemo razliki v viru hrane."
GSO lahko privedejo do neplodnosti
"Zdi se, da GS živila učinkujejo kot kontracepcija in potencialno lahko privedejo do neplodnosti – če to ni zadosten razlog za zaprtje celotne biotehnološke industrije enkrat za vselej, res ne vem, na kakšne vrste nesrečo čakamo,” pravi dr. Jan van Aken, strokovnjak s področja genskega inženiringa pri Greenpeace International. “Igranje genetske rulete z lastnimi prehranskimi pridelki je kot igranje ruske rulete s potrošniki in javnim zdravjem”.
Iz študije je razvidno, da GSO niso tako nedolžni, kot si marsikdo predstavlja, je za 24ur.com povedala Nina Štros, vodja kampanj za politike EU pri Greenpeaceu. Kot je dodala, se omenjena koruza lahko uporablja tudi v Sloveniji. Pri nas jo lahko tako gojijo, kot uporabljajo v prehranjevalne namene. V Evropski uniji pa je dovoljena uporaba kar 24 vrst gensko spremenjenih rastlin.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.