Upravni odbor Slovenske turistične organizacije (STO) je na izredni seji za novega generalnega direktorja izvolil Bojana Medena, dosedanjega v. d. generalnega direktorja. Na javni razpis se je sicer prijavilo šest kandidatov, ministrica za gospodarstvo Tea Petrin pa je upravnemu odboru STO v potrditev predlagala Medena. Mandat generalnega direktorja STO traja štiri leta, soglasje k novi izvolitvi pa mora dati še vlada, kar se bo zgodilo predvidoma prihodnji teden.
V roku za oddajo vlog je na STO prispelo šest vlog, od katerih sta bili dve nepopolni. Vse razpisane pogoje so tako izpolnjevali štirje kandidati. Ministrica Petrinova je po pregledu in ocenitvi vlog v skladu z uredbo o preoblikovanju javnega gospodarskega Centra za promocijo turizma Slovenije v javni gospodarski zavod STO upravnemu odboru STO predlagala za generalnega direktorja Medena. Enajstčlanski upravni odbor STO, ki mu predseduje Maksimiljan Brečko, ga je nato soglasno izvolil za generalnega direktorja STO za obdobje štirih let.
Predstavniki sindikata in delodajalcev pa so v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) podpisali aneks h kolektivni pogodbi dejavnosti gostinstva in turizma Slovenije. Dokument se bo uporabljal od 1. oktobra letos, določa pa, da se izhodiščne plače v omenjeni dejavnosti s 1. oktobrom povečajo za tri odstotke. Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije (SDGTS) se je sicer zavzemal za 5,36-odstotno povečanje izhodiščnih plač, vendar delodajalci niso pristali na dvig, višji od 2,9 odstotka. Zato je sindikat septembra letos sprejel sklep, da se med obema predlogoma najde kompromisna rešitev, enak sklep pa je sprejel tudi upravni odbor združenja. Sekretarka SDGTS Karmen Leban je zadovoljna, da so našli skupni jezik, dodala pa je, da bodo razpravo o plačnem modelu, v katerem bodo ugotovili anomalije v gostinstvu in turizmu še nadaljevali.
Predsednik Združenja za turizem in gostinstvo pri GZS Danilo Daneu pa je izrazil upanje, da bi že letos dosegli sporazum glede nove zakonodaje o delovnih razmerjih. "Takšne in drugačne primerjave, ki jih lahko delamo z Evropo in sosedi so možne, istočasno pa moramo ugotavljati našo produktivnost, stroške in primerljivost," je poudaril. Aneks sta s strani delojemalcev podpisala predsednik sindikata pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Iztok Bratož, predsednik sindikata pri Konfederaciji sindikatov ´90 Slovenije Anton Kambič, s strani delodajalcev pa predsednik združenja pri GZS Danilo Daneu in predstavnik sekcije pri združenju delodajalcev Slovenije.