Kot so sporočili z Univerze v Ljubljani, bo novo študijsko leto za dobrih 38.000 študentk in študentov potekalo po hibridnem modelu."To pomeni, da bodo profesorji predavali po dogovorjenem urniku v predavalnicah, kjer bo lahko prisotnen del študentov, ki bodo upoštevali varnostno razdaljo in vsa druga preventivna priporočila, del študentov pa bo predavanja lahko spremljal na daljavo preko video povezave," pravijo.
Dodali so, da se lahko študijski proces izvaja tudi na klasičen način."Pri manjših študijskih skupinah in dovolj velikih predavalnicah, kjer je zagotovljena ustrezna varnostna razdalja," so pojasnili."Tudi vaje bodo potekale v manjših skupinah, vse ob upoštevanju varnostnih ukrepov," pravijo. Članice bodo lahko način izvedbe študija, glede na svoje specifike, ustrezno prilagajale.
V kolikor se bodo razmere glede koronavirusa spremenile, bodo temu primerno prilagodili izvajanje študijskega procesa. Smernice za izvedbo študijske dejavnosti sicer od MIZŠ pričakujejo v prihodnjem tednu. "Nato bo rektor izdal ustrezno navodilo," so še dodali.
Preverjali smo tudi, kako bo s študijem za študente Univerze v Mariboru, na odgovor Univerze na Primorskem pa še čakamo.
Na mariborski univerzi so povedali, da bodo natančne smernice glede izvedbe pedagoškega procesa v študijskem letu 2020/21 dobili še ta teden. Na podlagi teh pa bodo fakultetam univerze ter študentom informacijo o pričetku študijskega leta ter o modelu izvedbe izvedbe pedagoškega procesa. Univerza v Mariboru si v čim večji meri sicer prizadeva za normalizacijo izvedbe pedagoškega procesa, "zato bo pedagoški proces v prihodnjem študijskem letu kombinacija procesa v živo v prostorih fakultet ter dela na daljavo. V kolikor bo prišlo do zaostrovanja razmer in večjega števila okuženih, pa na Univerzi v Mariboru ne bomo več odločali o načinu izvajanja študijskega procesa, temveč bo sistem izvedbe in zapiranja stavb določila Vlada RS."
Tudi v Mariboru hibridni sistem vidijo kot enega izmed možnih načinov poučevanja, ki bi bil primeren za prihajajoče študijsko leto. "Tako imenovani kombinirani oz. hibridni način pedagoškega procesa ne pomeni enega tedna predavanj in treh tednov dela od doma, pač pa pomeni kombinirano izvedbo akreditiranih študijskih programov tako v živo kot na daljavo," so ob tem dodali.
Število izmenjav se je v času koronavirusa prepolovilo
Epidemiološke razmere so svoj vtis pustile tudi na mednarodnih izmenjavah. Z Univerze v Ljubljani sporočajo, da se je na zimski semester prijavilo 711 tujih študentov, kar je približno polovica manj kot lani. "Podatek velja za vse programe izmenjave: Erasmus+, Ceepus, meddržavni sporazumi in meduniverzitetni sporazumi," pojasnjujejo in dodajajo, da so v primeru sprememb epidemiološke slike še vedno možne odpovedi oziroma prestavitev izmenjav v drugi semester. Mest za tuje študente na Univerzi v Ljubljani sicer niso omejevali. Medtem pa v Mariboru pričakujejo okrog 200 tujih študentov na izmenjavi, kar je polovico manj kot v preteklem šolskem letu. Tudi v tujino odhaja znantno manj mariborskih študentov, in sicer predvidoma okrog 70.
Med študenti Univerze v Ljubljani, ki si želijo na izmenjavo v tujino, se je po zadnjih podatkih za pridobitev Erasmus+ finančne pomoči z odhodom v zimskem semestru registriralo približno 300 študentov, kar je več kot pol manj kot lansko leto. Na izmenjavo v zimskem semestru se je v letu 2019 prijavilo približno 700 študentov. "To sicer ni končna številka, saj se lahko registrirajo do 15. oktobra 2020," sporočajo z univerze.
"Nekatere partnerske univerze so sporočile, da bodo prvi semester izvajale zgolj na daljavo, kar je marsikaterega našega študenta odvrnilo od prijave na mobilnost," pojasnjujejo. Nekatere partnerske univerze so se celo odločile, da izmenjav v prvem semestru sploh ne bodo izvajale. Točnejši podatki o številu tujih in domačih študentov na izmenjavi bodo sicer znani predvidoma v sredini oktobra.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.