Izpostavila je, da Evropa potrebuje "novo strateško razmišljanje": "Potrebno je nevtralizirati zmožnost Rusije, da izsiljuje, in okrepiti lastne kapacitete; podpirati moramo demokracije, ki jih tuje grožnje najbolj ogrožajo, pri čemer ne govorim le o Ukrajini, ampak tudi Zahodnem Balkanu; spremljati pa moramo tudi globalne geopolitične premike in uporabiti našo ekonomsko moč, da ohranimo in razširimo red."
Konkretno po njenem med ukrepe sodi zmanjšanje odvisnosti od "umazanih ruskih fosilnih goriv". EU je na tem področju že naredila nekaj premika v zadnjih mesecih, je dejala, a opozorila, da se je potrebno pripraviti tudi na motnje v dobavi, zaradi česar je treba s plinom varčevati. Med ostalimi rešitvami pa je poudarila nujnost investicij v zelene vire energije: "Zato bomo investirali 300 milijard evrov, da pospešimo zeleno tranzicijo. Era ruskega fosilnega goriva se v Evropi izteka. Varni pred izsiljevanjem pa bomo lažje branili globalna pravila," je prepričana von der Leynova, ki pa gleda tudi dlje.
"Naraščajoče cene elektrike razgaljajo omejitve naše trenutne ureditve trga elektrike. Ta je bil razvit v povsem drugačnih okoliščinah, za druge namene, zdaj pa ni več ustrezen," je dejala in poudarila, da EK že pripravlja reformo trga elektrike.
Vse to pa je povezano tudi z vse večjimi potrebami po surovinah, je izpostavila. Povpraševanje po marsikateri izmed njih se bo namreč do 2030 podvojilo, je opozorila. Do 2025 naj bi samo povpraševanje po litijevih baterijah na leto raslo za kar 40 odstotkov. Dobra novica v tem smislu je, da to pomeni, da evropski zeleni načrt deluje, težava pa je, da je marsikaj v rokah ene same države – Kitajske, ki naj bi imela v rokah deset od 30 najbolj ključnih surovin.
"Poskrbeti moramo, da ne bomo padli v enako odvisnost, kot se je to zgodilo z nafto in plinom," je dejala von der Leynova, ki jo skrbi, da bi EU "stare odvisnosti nadomestila z novimi".
Cilj je tako razširiti bazo dobaviteljev. EU tako načrtuje povezovanje s Kanado – istomislečo partnerico, kot jo je poimenovala von der Leynova, ki izpostavlja pomen povezovanja s takšnimi državami za demokracijo.
Pri tem pa se je dotaknila tudi širitve evropskih vrednot, izpostavila Zahodni Balkan in dodala, da želi Rusija zatreti demokratične pobude. "Najboljša pot, kako se upreti avtokratskim režimom, je, da okrepimo evropsko demokracijo," je ocenila.
Ko gre za širšo geopolitiko, pa je ocenila, da moramo imeti sistem rasti, ki "deluje za vse", saj je od tega odvisna naša zmožnost gradnje sveta prihodnosti.
KOMENTARJI (565)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.