Po končanih počitnicah je v šolske klopi spet sedlo približno 161.200 osnovnošolcev in 78.300 dijakov. Prvič je šolski prag prestopilo 19.213 prvošolcev.
Osnovnošolci so sicer razporejeni v 451 matičnih osnovnih šol in 333 podružničnih, dijaki pa v 114 javnih in šest zasebnih srednjih šol ter 16 zavodov za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Število srednjih šol se bo januarja zaradi združevanja nekaterih javnih srednjih šol še spremenilo.
Predsednik Türk šolarjem: Tudi če vam pri kakšni stvari ne bo šlo, se potrudite
Predsednik republike Danilo Türk je v videonagovoru pred začetkom novega šolskega leta šolarjem namenil nekaj vzpodbudnih besed. Poudaril je, da jim šola ne bo dala samo znanja, pač pa jih bo tudi naučila o pomenu spoštovanja narave in ljudi.
Dejal je tudi, da mora vsak učenec poiskati in razviti svoje talente. "Tudi če vam pri kakšni stvari ne bo šlo tako dobro kot drugim sošolcem, je vseeno pomembno, da se potrudite. Pomembno pa je tudi, da pomagate drugim sošolcem, ki bodo potrebovali vašo pomoč," je še dodal.
Minister za izobraževanje Žiga Turk je ob začetku novega šolskega leta obiskal osnovno šolo Riharda Jakopiča v Ljubljani, ki jo je v otroštvu obiskoval tudi sam. Ob tem je dejal, da so vsi otroci enaki, in izrazil željo, da otrok ne bi delili po materialnih zmožnostih. Tudi otroci po njegovih besedah ne bi smeli iskali tovrstnih razlik med sabo.
Minister je spomnil, da bo v teh težkih časih treba še več solidarnosti. Ob tem je pozval ravnatelje in učitelje, da bi programe, predvsem obšolskih dejavnosti, prilagodili tako, da bi bili dejansko dostopni vsem. Turk je obiskal tudi ljubljansko waldorfsko šolo, kjer se mu je pridružil še ljubljanski župan Zoran Janković, ki je danes obiskal več osnovnih šol.
Na ceste se vračajo najbolj ranljivi udeleženci v prometu

Ob začetku novega šolskega leta policisti, redarji in prostovoljci tudi letos izvajajo aktivnosti za varnost prvošolcev in ostalih šolarjev na poti v šolo.
Kot so zapisali na spletni strani policije, so otroci kot prometni udeleženci nepredvidljivi, prometne predpise si razlagajo po svoje, poleg tega ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila. Zato morajo za njihovo varnost skrbeti predvsem drugi udeleženci v cestnem prometu.
Policisti so poleg preventivnih aktivnosti za šolarje poostrili tudi nadzor prekoračitev največjih dovoljenih hitrosti, uporabe varnostnega pasu in vožnje pod vplivom alkohola.
Po podatkih Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu sta v letošnjem letu do sedaj umrla dva otroka, in sicer kot potnika v avtomobilu. Kot navajajo, so prometne nesreče glavni vzrok prezgodnje umrljivosti otrok in mladostnikov pred vsemi drugimi poškodbami in boleznimi.
Vsi prvo- in drugošolci morajo v prometu nositi rumene rutice, ki tradicionalno označujejo začetnike v prometu.
Na varni poti v šolo so sicer šolarje danes pospremili tudi nekateri znani obrazi. Notranji minister Vinko Gorenak in boksar Dejan Zavec sta obiskala prvošolce v Rogaški Slatini in Zrečah ter jih pospremila na poti v šolo. Ob tej priložnosti je Gorenak ocenil, da se prometna varnost v Sloveniji izboljšuje.
Kot je povedal, smo v Sloveniji pred 25 ali več leti v prometnih nesrečah izgubili za dva razreda otrok, danes pa je slika povsem drugačna. Postregel je tudi s podatkom, da je leta 1997 na slovenskih cestah umrlo 700 ljudi, lani pa 140, kar po ministrovem mnenju pomeni, da so današnje razmere precej boljše.
Z Gorenakovo oceno o prometni varnosti v Sloveniji se strinja tudi Zavec, ki meni, da se prometna varnost izboljšuje iz leta v leto. Zanj projekt prometne varnosti zajema kulturo naroda. "Pri nas še nekaj malega manjka, ampak se zelo hitro prilagajamo in mislim, da bo kultura na vedno večjem nivoju," je dejal Zavec.
Generalni direktor policije Janko Goršek je na varno pot v novo šolsko leto pospremil novomeške prvošolce. Na OŠ Center sta skupaj z veslačem Luko Špikom nagovorila otroke in njihove starše ter jih opozorila na pravilno ravnanje v cestnem prometu. Oba sta se z otroki tudi odpravila na sprehod po varni šolski poti in tako "v praksi" preverila njihovo znanje o varnem prečkanju ceste.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič pa je skupaj z ravnateljico šole Ano Kuhar Režek v šolo pospremil šolarje OŠ Koseze in tako opozoril na potrebno varnost naših najmlajših.

Minister za infrastrukturo Zvonko Černač pa je ob začetku šolskega leta udeležence v prometu spomnil odgovornost. "Odgovornost, da veselje in razposajenost otrok in mladostnikov spremljamo z vso pozornostjo. Dolžni smo jim namreč zagotoviti, da se bodo na cesti počutili varno in da jim bomo pri svojih ravnanjih za vzgled. V prometu smo bolj varni, če vsak udeleženec ravna strpno, v skladu s predpisi, predvsem pa odgovorno do šibkejših udeležencev," je zapisal.
Novo šolsko leto prinaša novosti
Z novim šolskim letom sicer prihaja tudi nekaj novosti. Prva je poznejši začetek pouka. Ta se namreč po novem ne bo smel začeti pred 7.30. Novi šolski koledar pa spet prinaša zimske počitnice v dveh delih.
Do subvencioniranja šolske prehrane bodo od zdaj upravičeni zgolj še učenci in dijaki s šibkim socialnim statusom, kar bo pomenilo dodatno obremenitev denarnic staršev, bo pa nekoliko manj stroškov s prevozi dijakov. Do subvencioniranja mesečne vozovnice so po novem namreč upravičeni vsi tisti, ki so od kraja šolanja oddaljeni več kot pet kilometrov.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.