
V novem pismu s šestimi točkami slovenski predsednik Janez Drnovšek piše, da je bistveni element politične rešitve tega vprašanja položaj srbske manjšine na Kosovu, ki ji bo treba zagotoviti varnost in ustrezno stopnjo avtonomije.
Pismo je Drnovšek poslal patriarhu srbske pravoslavne cerkve Pavlu, generalnemu sekretarju ZN Kofiju Ananu, predsednikom držav članic kontaktne skupine za Kosovo (Francije, Italije, Nemčije, Rusije, Velike Britanije in Združenih držav Amerike) in visokemu predstavniku za skupno zunanjo in varnostno politiko EU Javierju Solani.
Drnovšek naštel ključne spomenike
Slovenski predsednik je v pismu tudi naštel, kateri so po njegovem mnenju omenjeni ključni spomeniki. Gre za samostan Visoki Dečani, samostan Gračanica, samostan in patriarhija v Peči, katedrala Bogorodice Ljeviške v Prizrenu in Banjski samostan. Pri tem Drnovšek dodaja, da bo o tem sicer odločala predvsem srbska pravoslavna cerkev, ki bo morda dodala še kakšnega.
V skladu z njegovim predlogom bi morali tudi pospešiti postopke denacionalizacije, po katerih mora lastnik teh objektov s pripadajočimi zemljišči postati spet Srbska pravoslavna cerkev. Končni sporazum o statusu Kosova bi moral, kot je prepričan Drnovšek, vsebovati tudi določila o posebnem brezcarinskem režimu za eksteritorialne objekte na Kosovu.