Policist lahko preizkus z etilometrom odredi, če se voznik ne strinja z rezultatom alkotesta ali noče podpisati zapisnika.

"Pred samim pričetkom preizkusa se v napravo vnesejo podatki o osebi, torej priimek in ime ter rojstni podatki. Če so podatki pravilni sledi kontrolni preizkus," je povedal Igor Toplak, pomočnik komandirja Postaja prometne policije Ljubljana.
Test je treba opraviti dvakrat. Ves postopek traja približno petnajst minut. Policisti imajo za zdaj 73 etilometrov. Večina jih je na policijskih postajah, nekaj pa v maricah. To pomeni, da voznika, namesto k zdravniku, odpeljejo k najbližji marici ali na postajo.
"Po obeh preizkusih se stiska listek, ki je obenem zapisnik in velja kot potrdilo, ki zadošča, da stranki dokažemo, da je pod vplivom alkohola oz. da ni," še dodaja Toplak.

Če je rezultat pozitiven, stroške, približno 14 tisoč tolarjev, plača kršitelj.
"Na rezultat preizkusa z etilometrom ni ugovora in ga niti ni potrebno podpisati. Bistevna prednost je torej, da ni potrebno voznika odpejati na strokovni pregled, ki istočasno pomeni poseg v organizem. Pri etilometru pa se z dvema preizkusoma ugotovi dejanska vrednost alkohola, ki predstavlja dokaz na sodišču," poudarja Robert Sušanj, z Generalne policijske uprave.
Po novem se vinjenost z alkotesti in etilometri meri v miligramih alkohola v litru izdihanega zraka in ne več promilih. Za primer: do 0,5 promila alkohola v krvi je zdaj 0,24 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka. Več kot 1,5 promila pa po novem pomeni 0,71 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka.