Predlog novega družinskega zakonika, ki je v javni razpravi, razširja koncept družine in napoveduje krepitev vpliva države na družinske odnose. Med drugim izenačuje skupnosti istospolnih partnerjev z drugimi družinskimi skupnostmi in jim omogoča posvojitev otrok.
Predlog novega družinskega zakonika obeta številne novosti v družinski politiki in je v javnosti že sprožil številne odzive. Največ pozornosti je doživel zlasti predlog, ki predvideva možnost posvojitve otrok s strani istospolnih partnerjev.
Napredek Slovenije
V podmladkih SD, LDS in Zaresa – Mladem forumu, Mladi liberalni demokraciji in Zares aktivnih – ocenjujejo, da "izenačitev pravic istospolnih in raznospolnih partnerjev pomeni napredek Slovenije na področju spoštovanja osnovnih človekovih pravic, hkrati pa zakonodajo smiselno prilagaja dejanskemu stanju na področju družinskih razmerij".
Podmladki pozdravljajo predlog novega družinskega zakonika tudi zaradi novosti, ki jih prinaša na področju varstva koristi in pravic otrok. Med temi izpostavljajo institut zagovornika otrokovih pravic, prepoved telesnega kaznovanja otrok, takojšnje intervencije pristojnih služb v primeru ogroženosti otrok, obvezno mediacijo v sporih in prenos odločanja s centrov za socialno delo na sodno vejo oblasti.
V podmladku SLS – Novi generaciji SLS – pa so prepričani, da se pravic istospolnih skupnosti ne bi smelo urejati v družinskem zakoniku. "Ključno je, da otrokovih pravic nikakor ne smemo zapostavljati na račun nekaterih pravic posameznih skupin, zato otrok nikoli ne sme biti samo objekt odločanja," navajajo. Predlagano izenačitev skupnosti istospolno usmerjenih partnerjev z drugimi družinskimi skupnostmi zavračajo, ker menijo, da je to popolnoma napačen signal za podporo celovite družinske politike.
Ali bo prišlo do referenduma?
Če bo vlada pri tem predlogu vztrajala, so opozicija in nekateri posamezniki že napovedali možnost referenduma, več kot dvotretjinsko nasprotovanje takšnemu predlogu kažejo tudi nekatere javnomnenjske raziskave. Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik pa je medtem napovedal, da bo referendumska zahteva, če bo vložena, prav gotovo poslana v ustavno presojo. Svetlik je obenem poudaril, da predlog družinskega zakonika v središče postavlja otroka, njegove pravice in zaščito, tudi pravice otrok, ki živijo pri istospolnih partnerjih.
Zakonik sicer prinaša tudi druge novosti. Med drugim na načelni ravni prepoveduje telesno kaznovanje otrok ter uvaja institut zagovornika. Pomembna novost je tudi prenos odločanja o ukrepih za varstvo koristi otroka s centrov za socialno delo na okrožna sodišča. Namen javne predstavitve mnenj je sicer pridobiti mnenja in stališča strokovne in širše javnosti k navedenemu predlogu kot podlaga za obravnavo predloga zakonika na matičnem delovnem telesu.
Z zakonikom zadovoljen tudi Hammarberg
Glede absolutne prepovedi fizičnega nasilja nad otroki v okviru osnutka družinskega zakonika je izrazil zadovoljstvo tudi komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg. Poudaril je, da mora biti glede nasilja nad otroki toleranca ničelna. Posamezniki, ki so nasilni do otrok, so bili pogosto sami tepeni kot otroci, enako je tudi pri primerih spolnega nasilja, zato je po njegovem mnenju zelo pomembno, da ta začarani krog presekamo.
Predlog vzemi ali pusti?
Tudi v stranki Nova Slovenija so konec septembra izrazili nasprotovanje predlogu družinskega zakonika, saj so proti izenačitvi istospolnih zvez z raznospolnimi. Ena izmed možnosti, ki jo omenjajo proti napovedanim spremembam, je tudi referendum. Predsednica stranke NSi Ljudmila Novak meni, da otrok za zdrav duševni razvoj potrebuje mater in očeta, posvojitev otrok v istospolnih zvezah pa bi bila za otroke po njenem mnenju škodljiva.
Predsednik SLS Radovan Žerjav je tudi poudaril, da je novi predlog "katastrofa", ki bo povzročila, da se bomo v Sloveniji spet ukvarjali z ideološkimi temami, namesto da bi reševali druge težave.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.