Župan občine Sovodnje ob Soči Luca Pisk je odredil evakuacijo vasi Vrh zaradi ponovnega izbruha požara, ki naj bi se tam zelo hitro širil, dosegel pa je tudi že prve hiše. Na kraju je več gasilskih ekip in vozil, v pomoč jim je tudi helikopter, ki preletava območje in požar gasi iz zraka.
Medtem so bile evakuacije odrejene tudi za vasi Poljane, Devetaki in Vižintini, v Gabrjah pa so trenutno v stanju pripravljenosti, poroča Primorski dnevnik.
Požar se je z Brestovca razširil tudi v smeri Dola, prav tako pa se je približal Doberdobu in Gorici, pri čemer je goriški župan izrazil sum, da so bili nekateri novi požari podtaknjeni namerno.
Poveljnik goriškega pokrajinskega poveljstva Alessandro Giuseppe Granata je sporočil, da na pomoč prihaja 45 gasilcev in 15 vozil iz raznih krajev po Italiji in dodal, da pri gašenju trenutno sodelujejo tudi trije helikopterji in kanader. Tudi slovenski gasilci na Krasu že od jutra aktivno sodelujejo pri gašenju požara na italijanski strani meje.
Kot je pojasnil Danijel Cek iz regijskega štaba CZ za Notranjsko, je bil požar na Slovenski strani danes popolnoma pod kontrolo, zato so na terenu izvajali le požarno stražo. "Pojavljala so se samo posamezna žarišča, ki so jih gasilci hitro obvladovali," je dodal in pojasnil, da je bilo v četrtek na terenu 140 gasilcev, ponoči pa jih bo na straži ostalo 50.
"Glede na vremensko napoved bi se veter lahko ponoči obrnil. Burja bi se tako obrnila v jugozahodni veter, kar pomeni, da bi plamene lahko začelo porivati proti Sloveniji," je dejal Cek a dodal, da ogenj še ni dosegel meje in da jo uspešno branijo s tremi helikopterji in kanaderjem. Med njimi je tudi slovenski vojaški helikopter.
Na italijanski strani se z ognjenimi zublji ob italijnskih bori tudi 60 slovenskih gasilcev. "Ponči se jih bo verjetno nekaj umaknilo," je pojasnil Cek in razložil, da skušajo preprečiti, da bi požar preskočil pri cesti Trst-Gorica. Prav s pomočjo helikopterjev so uspeli ogenj umiriti na strnai proti Sloveniji. Veliko večje težave bo ogenj povzročal na severnem delu v Italiji.
Pripravljen imajo tudi scenarij, da bi v primeru, da bi se ogenj preveč razširil, izvedli veliko protipožarno preseko.
V noči na četrtek več manjših žarišč
Kot je sporočil nočni vodja intervencije v štabu v Kostanjevici na Krasu Mitja Hrast, je bilo v noči na četrtek aktivnih več manjših žarišč, a jih je ekipa 47 gasilcev hitro nevtralizirala. Glavni poudarek je bil spremljanje dogajanja na italijanski strani, kjer se je ogenj spustil do ceste pri Devetakih, a na slovensko stran, kjer so bili naši gasilci v pripravljenosti, ga le ni zaneslo. Italijanski gasilci so že takoj zjutraj začeli gasiti tudi iz zraka.
V drugem intervencijskem štabu v bližini Škrbine v občini Komen pa je ponoči delo več kot 150 gasilcev na pobočju Velikega Ovčnjaka vodil Marko Adamič. Požar je povsem pod nadzorom, ponoči so gasilci neprestano zalivali rob požarišča, in to z vseh strani, je povedal zgodaj zjutraj, še pred menjavo gasilskih enot. S požarom na Velikem Ovčnjaku se je že v sredo ob pomoči dveh helikopterjev borilo kar 180 gasilcev s 60 vozili.
Slovenija bo zaprosila za sredstva Solidarnostnega sklada EU
"Vlada je danes Ministrstvu za obrambo odredila, da pripravi oceno skupne neposredne škode požara na Krasu, in mu naložila, da skupaj z Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo za pomoč zaprosi Solidarnostni sklad Evropske unije," je povedal državni sekretar na Ministrstvu za obrambo Damir Črnčec.
Spomnil je, da je Slovenija solidarnostni sklad EU v preteklosti koristila že štirikrat. Trikrat v primeru poplav in enkrat v primeru žleda v letu 2014. Slovenija je tako skupaj prejela dobrih 48 milijonov evrov, za posamezni primer je prejela med 7,5 in 18 milijonov evrov. "Osnovni predpogoj je, da bo dosežen prag škode v Sloveniji. Po ocenah v Sloveniji je ta prag povzročene škode 279 milijonov evrov. In v kolikor bo ta prag dosežen, se potem temu sorazmeren delež povrne Sloveniji," je dejal.
Poudaril je, da je državni načrt še vedno aktiven. "Pričakujemo, da bomo kmalu prišli do epiloga in do konca septembra pripravili celovit načrt ocene škode ter pričeli vse postopke, da se vsem, ki jim je bila škoda prizadejana, te stroške tudi povrne," je dejal.
Pojasnil je, da bo denar namenjen predvsem popravi infrastrukture, torej škodi, ki je bila povzročena na terenu. "S tem tudi jasno kažemo, da bomo aktivirali vse zmožnosti, ki jih imamo znotraj Evropske unije," je dodal. Poudaril je, da je EU skozi svoj mehanizem izmenjave letalskih zmogljivosti Sloveniji omogočila, da je brezplačno koristila skoraj polovico vsega gašenja iz zraka s sredstvi, ki niso bili naša lastna zmogljivost.
"Prav tako je vlada danes Ministrstvu za obrambo naložila, da do konca meseca avgusta pripravi spremembe Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami in ta zakon predloži vladi, ki bo potem posredovan v nujen postopek v državni zbor. S tem zakonom razrešujemo vprašanje nagrad prostovoljcem gasilcem, vsem tistim, ki so bili aktivirani v tej veliki naravni nesreči." Dodal je, da se bo pomoč lahko koristilo pod določenimi pogoji. "To je aktiviran državni načrt," je pojasnil. Na Ministrstvu za obrambo bodo tako pripravili tudi natančen izrez tega, kdaj in kako se bo nagrade lahko izplačevalo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.