Na ustanovnem kongresu na Vrhniki na politično prizorišče stopa stranka Dobra država, ki jo – po pričakovanjih – vodi poslanec in profesor Bojan Dobovšek. Cilj stranke, ki je nastala iz civilne pobude znotraj zavoda Dobra država, je upravljanje države v javnem interesu na temelju protikorupcijskega delovanja na vseh ravneh.
Po navedbah organizatorjev je na današnjem kongresu sodelovalo več kot 200 udeležencev. Potrdili so tudi že ime stranke in njen logotip, ki bo stiliziran v obliki DD, barvi stranke pa sta modra in zelena.
"V Sloveniji je treba nekaj spremeniti, zapihati mora nov veter in prepihati to Šentflorjansko dolino," je uvodoma udeležence kongresa nagovoril Dobovšek in dodal, da je prvi korak ustanovitev stranke.
Kot osnovo programa stranke je izpostavil svojo knjigo Peta veja oblasti, saj so na tej podlagi s pomočjo programskih skupin in mnenj, ki so jih zbirali po Sloveniji, snovali programske točke. Dokument je živ in se spreminja, je povedal Dobovšek in povabil k nadaljnjem sodelovanju pri nadgrajevanju dokumenta.
Dobra država je odgovor na ugrabljeno državo, ki se zdaj ne upravlja v dobro ljudi, je pojasnil Dobovšek in povedal, da je program analiziral težave. Med njimi so korupcija in finančni tokovi. Prav je, da postavimo pravno državo, je dejal in ocenil, da je slednja zdaj fluidna.
Nadzor finančnih tokov, ureditev proračuna, zeleno gospodarstvo in domoljubje je Dobovšek naštel med pomembnimi točkami programa. Poskrbeti je treba tudi za mlade in upokojence, je poudaril Dobovšek in kot eno bistvenih točk programa izpostavil zajezitev korupcije.
Tranzicija, ki se je začela leta 1991, po Dobovškovem mnenju ni bila nikoli končana in stare strukture še vedno obvladujejo Slovenijo, največja podjetja v državni lasti in finančne institucije. "To je treba presekati, in sicer z ljudmi, ki jih bomo kadrovali po kakovostnih načelih in imajo kariero, transparentno bomo tudi nadzorovali finance," je zagotovil.
Dobovšek ne želi napovedati, na koliko odstotkov merijo na parlamentarnih volitvah. "Več kot bomo dosegli, lažje bomo uresničili svoj program," je dejal.
Izpostavil je ekipo, ki bo sodelovala v stranki, nekateri posamezniki pa so spregovorili tudi danes na kongresu. Med njimi nekdanji veleposlanik Vojko Volk, ki je v nagovoru izpostavil pomen uvrščanja Slovenije v prvo ligo držav EU. "Želimo igrati v prvi, ne v drugi ligi," je poudaril.
Vidno vlogo na svojem področju v stranki bosta imela, kot kaže, tudi nekdanji minister za finance Zvonko Ivanušič in geograf ter sociolog Zoran Kus, sicer viden kot glavni pogajalec Slovenije za podnebne spremembe z ministrstva za okolje in prostor. Omeniti velja še Mirka Miklavčiča, ki je aktiven v Zvezi društev upokojencev Slovenije, vodil pa je tudi Združenje članov Vzajemne.
V stranko Dobra država, katere najvidnejša obraza sta Dobovšek in njegov strokovni sodelavec v DZ Peter Jamnikar, naj bi se vključilo tudi nekaj sodelujočih pri snovanju SMC pred nekaj leti. Dobovšek je namreč svojo politično pot začel kot soustanovitelj SMC, a jo je kmalu po izvolitvi v DZ zapustil s kritiko, da se je oddaljila od svojega poslanstva pred volitvami. Opozarjal je zlasti na problem kadrovanja in finančnih tokov.
Dobovšek je še poudaril, da danes nastale stranke ne zanima delovanje SMC, ki jo je kmalu po volitvah 2014 zapustil, pač pa se Dobra država osredotoča le na svoj program in cilje, ki so si jih danes zadali. Tudi povezovali se bodo po njegovih navedbah s tistimi strankami, ki bodo programsko sorodne in s katerimi bodo lahko dosegli pomembne projekte za Slovenijo.
Udeležence je pozdravil tudi župan Vrhnike Stojan Jakin in izrazil zadovoljstvo, da se nova stranka, ki da bo mogoče delovala drugače kot druge, ustanavlja na Vrhniki. Stranki je zaželel vse dobro.
KOMENTARJI (850)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.