
Po zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih so otroci, ki živijo v enostarševskih družinah, upravičeni do povečane višine otroškega dodatka za 10 odstotkov. Enostarševska družina je po zakonu skupnost enega od staršev z otroki, kadar ta roditeljsko pravico skladno s posebnim zakonom izvršuje sam. Če je tisti od staršev, ki sam izvršuje roditeljsko pravico, osnoval novo življenjsko skupnost, se ta skupnost ne šteje kot enostarševska družina. Če želijo starši, ki že imajo priznano pravico do otroškega dodatka, uveljaviti povečanje otroškega dodatka za otroke, ki živijo v enostarševski družini, lahko še pred potekom pravice do otroškega dodatka iz veljavne odločbe vložijo na centru za socialno delo novo vlogo na predpisanem obrazcu DP-3, na podlagi katere jim bo center priznal novo višino otroškega dodatka. Pravica jim bo priznana od prvega dne naslednjega meseca po vložitvi vloge.
Tudi očetje na "porodniški" dopust

Pravica do očetovskega dopusta se po zakonu o starševskem varstvu in družinskih prejemkih uveljavlja postopno. V letu 2004 lahko očetje uporabijo 45 dni očetovskega dopusta, pri čemer morajo 15 dni izrabiti v času porodniškega dopusta matere, za kar jim pripada tudi pravica do očetovskega nadomestila (stoodstotno nadomestilo plače). Preostalih 30 dni očetovskega dopusta lahko izrabijo kadarkoli do dopolnjenega osmega leta starosti otroka. V tem času jim država Slovenija zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače. Pravica do očetovskega dopusta se uveljavlja postopoma: leta 2003 15 dni očetovskega dopusta, leta 2004 45 dni, od leta 2005 dalje pa 90 dni očetovskega dopusta.
Pravico do očetovskega dopusta uveljavlja oče 60 dni pred predvidenim datumom poroda matere, lahko pa tudi 30 dni pred predvidenim datumom nastopa očetovskega dopusta pri krajevno pristojnem centru (praviloma po materinem stalnem prebivališču).
Na ministrstvu očetom svetujejo, da uveljavljajo pravico do očetovskega dopusta v celotnem obsegu (vseh 45 dni), tudi če ne nameravajo izkoristiti pravice do dodatnih 30 dni očetovskega dopusta, saj naknadno uveljavljanje pravice ne bo mogoče.
V letu 2003 je pravico do očetovskega dopusta izkoristilo med 85 in 90 odstotki upravičencev, pri čemer so povprečno izrabili osem dni dopusta.