
Dosedanje reakcije Združenja za tisk in medije pri gospodarski zbornici kažejo, da se napovedani stavki na dan parlamentarnih volitev ne bo mogoče izogniti. Združenje za tisk in medije pri GZS je po trditvah novinarskega sindikata in društva zavrnilo vsa povabila k pogajanjem o prenovi nacionalne novinarske kolektivne pogodbe, njegovi predstavniki pa zavračajo tudi obstoječo kolektivno pogodbo.
Za jutri je združenje medijev sicer sklicalo pogovor s predstavniki stavkovnega odbora, vendar namen sestanka ni začetek pogajanj. Sestanek so predstavniki tiskovnega združenja sklicali, da bi se na njem pogovarjali "o ekonomski situaciji v celi panogi". "Mi smo se sicer pripravljeni pogovarjati tudi o tem, vendar le pod pogojem, da nasprotna stran pristane na začetek pogajanj o kolektivni pogodbi za novinarje," je za 24ur.com povedal predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič.
Za to pa imajo predstavniki tiskovnega združenja na Gospodarski zbornici Slovenije čas le še do petka, ko se ob 19. uri izteče rok, ki ga je postavil novinarski sindikat. "V tem trenutku ne morem potrditi, da se bodo pogajanja začela," je pred jutrišnjim sestankom s predstavniki novinarskega sindikata povedala predsednica upravnega odbora Združenja za tisk pri GZS Rina Klinar. "Z vsemi močmi pa se bom trudila, da bi prišlo do sprejemljivih rešitev."
Če se pogajanja do petkovega roka ne bodo začela, bo novinarski sindikat razglasil splošno stavko novinarjev, ki se bo začela v nedeljo, ko bodo tudi volitve poslancev v državni zbor.

Podpora sindikatu tudi iz tujine
Novinarje sta že podprli Mednarodna zveza novinarjev (IFJ) in v njenem okviru Evropska zveza novinarjev (EFJ), prav tako sindikalne centrale iz vse Slovenije. "Priznanje pravice do ustreznih pogojev dela in ustreznih plačil za kakovostno novinarstvo je cilj, ki presega zgolj sindikalne okvire, ampak gre pri tem tudi za kulturo in civiliziranost," je v pismu podpore zapisal predsednik Nacionalne zveze italijanskih novinarjev Franco Siddi.
Po posredovanju ministrstva za kulturo so se minuli teden srečali predstavniki Sindikata novinarjev Slovenije (SNS), Društva novinarjev Slovenije (DNS), Združenja za tiske in medije pri GZS, RTV Slovenija in ministrstva za notranje zadeve. Namen kulturnega ministrstva je bilo posredovanje v sporu, a zaradi različnih pogledov vpletenih na vprašanje kolektivne novinarske pogodbe napredka ni bilo.
Zadnja pogajanja o kolektivni pogodbi za novinarje so se začela pred devetimi leti, vendar do dogovora ni prišlo. Po več neuspešnih krogih pogajanj je leta 1998 Združenje za tisk in medije pri GZS novinarsko pogodbo tudi pisno odpovedalo.