Slovenija

Novih rešitev niso našli

Ljubljana, 06. 09. 2010 15.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Medtem ko Posedi ponavlja, da so spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju nesprejemljive, zakonodajno-pravna služba opozarja na nejasnost predlagane ureditve.

Predstavniki vlade, sindikatov javnega sektorja in koalicijskih poslanskih skupin so se dan pred izredno sejo DZ, na kateri bodo obravnavali spremembe plačnega zakona, znova sestali na neformalnih pogovorih in se pogovarjali o možnostih za zbližanje stališč. A do novih rešitev za zdaj niso prišli, tako da bo DZ predlog po vsej verjetnosti sprejel.

Cveta Zalokar Oražem: Stvari smo pustili odprte.
Cveta Zalokar Oražem: Stvari smo pustili odprte. FOTO: Blaž Garbajs

Kot je pojasnila vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem, so se vodje poslanskih skupin sestali tako s predstavniki vlade kot s predstavniki sindikatov javnega sektorja. Po njenih besedah so preverjali, kakšne so še možnosti, da bi še pred obravnavo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju uskladili stališča. Kot pravi, so stvari za zdaj pustili še odprte, čeprav kakšnih novih rešitev ali pogajalskih zbližanj niso zaznali.

Po mnenju Zalokar Oražmove je zelo malo možnosti, da bi med stranema še prišlo do uskladitve. Koalicijski poslanci se bodo sicer o svojem ravnanju glede omenjenega zakona dogovorili v torek pred sejo.

SDS: Novele zakona ne bomo podprli

Iz poslanske skupine SDS so medtem že sporočili, da novele omenjenega zakona ne bodo podprli. "Naše izkušnje iz pogajanj s sindikati javnega sektorja kažejo, da gre za trde, vendar pragmatične pogajalce, ki so sposobni upoštevati tudi širši interes, kadar jim vlada predloži ustrezne argumente,“ je zapisal vodja poslanske skupine Jože Tanko.

"SDS se zaveda omejenih možnosti slovenskih javnih financ in bi bila pripravljena v primeru resne sindikalne blokade potrebne racionalizacije pri plačah podpreti začasni interventni zakon, nikakor pa ne bo pristala na rokohitrsko spreminjanje pravil igre med pogajanji. Še posebej, ker vlada in državne banke z lahkoto najdejo denar za neprioritetne projekte in drage najemnine poslovnih prostorov, varčevali pa bi na upokojencih in zaposlenih v vitalnih infrastrukturnih sistemih države,“ še opozarja Tanko.

Posedi: Način urejanja nesprejemljiv

Janez Posedi: Zaključka, ki bi me navdal z upanjem, ni bilo.
Janez Posedi: Zaključka, ki bi me navdal z upanjem, ni bilo. FOTO: POP TV

Po besedah Janeza Posedija, vodje pogajalske skupine dela sindikatov, ki za 27. september napovedujejo stavko, je poslance zanimalo, ali na njihovi strani obstaja volja, da bi stvari dorekli, in kolikšne so možnosti za to. Nekega zaključka, ki bi ga navdal z upanjem, ni bilo, pravi Posedi. A dodaja, da pa ni nič izključeno.

Posedi je bil na sestanek povabljen, na njem pa so bili tudi vodja drugega dela sindikatov Branimir Štrukelj, ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in predstavnik ministrstva za finance. Kakšen je bil namen sestanka, ne more govoriti, predvideva pa, da so želeli poslanci istočasno slišati vse vpletene strani, saj imajo sedaj "oni težavo na mizi".

Sicer pa je Posedi danes ponovno pojasnil, da je zanje način urejanja, kot ga predvidevajo spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, nesprejemljiv. Dodal je še, da so že minuli teden svoja stališča predstavljali v poslanskih skupinah, v torek pa imajo še sestanek v poslanski skupini Zares.

Opozorila o nejasnosti ureditve

Evri
Evri FOTO: Reuters

Vlada naj bi sicer do torka preučila še mnenje parlamentarne zakonodajno-pravne službe in morda k predlogu pripravila še kakšno dopolnilo.

Zakonodajno-pravna služba (ZPS) sicer v svojem mnenju opozarja na nejasnost predlagane ureditve. Predlog namreč kot veljavni kvorum za potrditev kolektivne pogodbe oziroma njenih sprememb določa večino reprezentativnih sindikatov, ki predstavljajo vsaj štiri različne dejavnosti.

Če pa ta pogoj ne bi bil izpolnjen, pa bi bile spremembe veljavne tudi, če jih bodo podpisali sindikati, ki zastopajo vsaj 40 odstotkov zaposlenih v javnem sektorju iz vsaj štirih dejavnosti. Po mnenju ZPS gre za podvajanje določb, ki naj bi določile rešitve glede istega vprašanja, predlog pa je vprašljiv tudi z vidika jasnosti.

ZPS opozarja tudi na predlagani način za ugotavljanja števila članov sindikata, ki predvideva, da naj bi se v ta namen ministrstvu predložile pristopne izjave članov posameznih sindikatov. Ker pa je članstvo v sindikatu občutljiv osebni podatek, ZPS meni, da je predlagana rešitev sporna.

Poleg tega bodo predlagane spremembe zakona vplivale tudi na izid tekočih postopkov spreminjanja kolektivne pogodbe, še opozarja ZPS. Z vidika pravne varnosti je zato treba takšno rešitev ponovno pretehtati v povezavi z njenim učinkovanjem na že začete postopke, ki v času uveljavitve zakona še niso bili zaključeni, je še zapisano v mnenju ZPS.

Policijski sindikat: Vlada naj izbere

Sindikat policistov opozarja, da je vlada zlorabila inštitut nujnega postopka v DZ, da je enostransko iz pozicije moči posegla v kolektivno pogodbo in omogočila manjšemu številu sindikatov, da sprejemajo odločitve za večino, in da s takšno novelo napeljuje v kršitev zakona o varstvu osebnih podatkov, saj sindikate sili, da podatke o članih razkrivajo vladi, če želijo sodelovati pri spremembi kolektivne pogodbe.

V policijskem sindikatu pa so dan po tem, ko so poslanske skupine pozvali, naj glasujejo proti noveli zakona, in izrazili upanje, da jih bo pri tem podprla notranja ministrica Katarina Kresal, zdaj napisali še eno pismo, v katerem ponavljajo svoje stališče oziroma poziv.

Kot so zapisali, njihov primarni cilj ni opredeljevanje do varčevalnih ukrepov, ampak opozorilo, da je v proceduro vložen predlog novele, ki "grobo tepta in prekinja socialni dialog in načela pravne države, povzroča neenakopravnost med poklici, favorizira določene poklice nad ostalimi in je tudi ustavno sporna, saj je v nasprotju z najmanj enim zakonom“. V sindikatu se jim zdi še posebej problematično dejstvo, da bodo s sprejemom te novele o pravicah policistov smeli odločati drugi poklici v javnem sektorju.

Ob tem so poudarili, da se zavzemajo za socialni dialog, da pa je od vlade odvisno, ali se mu bo s sprejemom takšnega zakona odpovedala in se bo morala pogajati le še v okviru stavkovnih zahtev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

butci
06. 09. 2010 19.05
Z VLADO DOL PA BO MIR.
manco-capac
06. 09. 2010 18.19
antonino06.09.2010, 17:51 0 vlada - povejte jim, da jih je 30% preveč in da naj do 20.9.pripravijo sezname presežnih delavcev, pa ne bo nobene grožnje z stavko več, pa še produktivnost bodo povečali - preverjeno iz gospodarstva Spoštovani antonino, če bi se tega res lotili, ti povem, da bi storilnost padla na ničlo! Zakaj? Ker bi odpustili tiste, ki še kaj delajo, ostali pa bi tisti, ki so jih v javno upravo (in v javna podjetja) zaposlili po političnih in prijateljskih zvezah. Delam v javnem podjetju, kjer imamo skoraj dve vodilni garnituri - trenutno vladajočo in rezervno.
antonino
06. 09. 2010 17.51
vlada - povejte jim, da jih je 30% preveč in da naj do 20.9.pripravijo sezname presežnih delavcev, pa ne bo nobene grožnje z stavko več, pa še produktivnost bodo povečali - preverjeno iz gospodarstva