Obtožnica Milka Noviča bremeni, da je 16. decembra 2014 zvečer na ljubljanskem Viču umoril svojega nekdanjega šefa Janka Jamnika, do katerega da je gojil zamere, ker je bil s Kemijskega inštituta odpuščen. Aprila 2017 je ljubljansko okrožno sodišče očitkom tožilstva pritrdilo in Noviča spoznalo za krivega ter mu izreklo 25 let zaporne kazen. Po pritožbi so konec leta 2017 enako ocenili višji sodniki, a je jeseni 2018, ko je bil Novič že v zaporu, vrhovno sodišče obe sodbi razveljavilo in odredilo novo sojenje.
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v ponovljenem sojenju Noviča oprostil, tožilstvo se je na sodbo pritožilo na višje sodišče. To je letos spomladi sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v novo, že tretje sojenje.
Na petkovem naroku Noviča ni bilo – njegova odvetnika Žiga Podobnik in Monika Poje sta takrat predložila zdravniško potrdilo Novičeve osebne zdravnice, da se ta ni sposoben udeležiti obravnave, vse naslednje pa da je sposoben spremljati le dve ali tri ure dnevno. Zato sta predlagala, da sodišče petkov narok preloži. Senat sodišča, ki ga vodi sodnica Sinja Božičnik, zdravniškemu potrdilu ni sledil, saj da iz njega ne izhaja, da se Novič ne more udeležiti naroka. Odločil je tudi, da bo sodišče postavilo sodnega izvedenca, ki bo preveril, ali je ta sposoben prihajati na sodišče, in če je, za koliko časa. Novičeva obramba je zaradi te odločitve, ker so nadaljevali proces brez mnenja sodnega izvedenca, zahtevala izločitev predsednice senata Božičnikove in predsednika okrožnega sodišča Marjana Pogačnika – oboje neuspešno.
Novič se je današnje obravnave udeležil, po besedah Podobnika pa se bo udeleževal tudi prihodnjih, v skladu s svojimi zdravstvenimi zmožnostmi. Sodišče je sicer po njegovih besedah že postavilo izvedenca, ki bo preveril njegovo zdravstveno stanje. "Odredbe sodišča o tem sicer še nimamo, a je sodnica rekla, da ga je sodišče postavilo," je dejal. Njegova obramba je v zadnjem opravičilu med drugim zapisala, da mu zaradi stresne situacije upada koncentracija, da ima miselne blokade in da so leta sojenj pustila posledice.
Na današnjem naroku so zaslišali štiri priče, ki so bile v bližini kraja umora ali pa so se tam znašle neposredno po njem, medtem ko so za sredin narok po besedah Podobnika predvidena zaslišanja Franca Sabliča, Mirana Čeha in Ester Ceket, strokovnjakov, ki so analizirali delce streljanja.
Podobnik sicer pričakuje, da bo sodišče v nadaljevanju sojenja postavilo nove izvedence, saj da sta tako vrhovno kot višje sodišče, ki sta obravnavala dosedanje pritožbe v zadevi, menila, da je stvar glede delcev treba razčistiti z novimi izvedenci. Mnenja o tem, ali so delci, ki so jih po streljanju našli pri Noviču in na kraju umora, enaki, so namreč med strokovnjaki deljena.
Na kratko je spregovoril tudi Novič, ki je še enkrat ponovil, da z Jamnikom nista bila v sporu, še več, da sta celo sodelovala in skupaj izpeljala projekt. Potem je zatrdil še, da je njegovo zdravstveno stanje resno in po dveh urah tudi odkorakal iz sodišča. Njegova zagovornica je ob tem dejala, da je obramba presenečena, da je sploh zmogel toliko časa. "Dr. Milko Novič je žrtev tega postopka. Mogoče se lahko naslonim na določene kolege, ki so v javnosti o tem primeru govorili in so uporabili, da gre za mrcvarjenje dr. Noviča. Jaz se moram s tem popolnoma strinjati," je dejala Pojetova.
Z novim sojenjem se tožilstvu sicer mudi. Ker zakonodaja določa, da očitki zastarajo dve leti po razveljavitvi pravnomočne sodbe na vrhovnem sodišču, naj bi zadeva zastarala oktobra, ker pa roki na sodiščih v času epidemije novega koronavirusa nekaj časa niso tekli, po mnenju državnega tožilstva zastara nekoliko pozneje, to je decembra.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.