Na ljubljanski občini so danes podpisali prevzemne pogodbe za oddajo 61 tipskih vrtičkov v Štepanji vasi in Dravljah v najem izbranim najemnikom. Kot je v nagovoru najemnikom dejal župan Zoran Janković, je njihova vloga izjemno pomembna, saj bodo promocija tega, kar si v Ljubljani želijo – red, čistočo in zeleno prestolnico.

Vrtički v skupni površini merijo skoraj 5500 kvadratnih metrov. Z njimi želijo, kot poudarja župan, preprečiti onesnaževanje podtalnice in okolja ter Ljubljančanom omogočiti, da imajo svoj vrt, ki ga lahko obdelujejo.
Kot je Janković pojasnil v izjavi za medije po podelitvi pogodb, bodo prej ali slej vse črne gradnje pospravljene, v novem prostorskem planu, ki ga bodo sprejeli predvidoma junija, pa bodo številne lokacije za nove vrtičke.
Ob tem poudarja, da morajo biti v prihodnje vsi vrtički urejeni po podobnem načelu, ne glede na to, ali stojijo na državni, mestni ali zasebni lastnini. Vzorčni vrtički, ki so jih na razpisu izbranim ponudnikom oddali v najem, so veliki od 50 do 150 kvadratnih metrov, imajo skupne sanitarije, otroško igrišče, skupno vodo in prostor za parkiranje. Vsak vrtiček ima tudi tipsko lopo, najemnina pa znaša en evro za kvadratni meter na leto, pojasnjuje župan.
Na vprašanje, kje bo občina v prihodnje uredila vrtičke, je dejal, da poteka najprej pospravljanje nelegalnih vrtičkov, trenutno urejajo območje ob Savi, območje Podutika in Rakove jelše.

Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci pred predajo najemnih pogodb, je bilo na območju Rakove jelše po uradnih podatkih inšpekcije postavljenih 125 objektov črne gradnje. Nekdo, ki ima črno gradnjo in ki onesnažuje podtalnico, ne more reči, da ima urejen vrtiček, je prepričan.
Kot pravi, bi bil zelo vesel, če bi vsi, ki imajo nelegalne gradnje ob Savi, to tudi sami pospravili. Na njihove navedbe, da čakajo republiško inšpekcijo, je odvrnil, da je njegov odgovor isti. "Tudi jaz čakam republiško inšpekcijo," poudarja.
Po njegovih besedah se bodo poskušali z novim ministrom za okolje in prostor Rokom Žarnićem dogovoriti glede pristojnosti mestne in republiške inšpekcije. Lokalna skupnost ve mnogo bolje kot državna inšpekcija, kaj so črna odlagališča in kaj je treba pospraviti, trdi Janković.
Vrtiček mora biti narejen v skladu s predpisi, nihče pa ne more postaviti vrtička tam, kjer to ni dovoljeno, je še poudaril.
Red namesto kaosa
Če je doslej vrtičke najbolje opisovala beseda kaos, saj so si ljudje na njih gradili vse, od majhnih lop do pravih vikendov, po novem velja strog red. Urejeni bodo morali biti enotno, inšpektorji bodo nadzor začeli izvajati poleti. Nekaj svobode bodo vrtičkarjem pustili le pri izbiri barve lop.
Najemnina bo simbolična, evro na kvadratni meter, najemniki pa bodo morali plačati še stroške obratovanja in rednega vzdrževanja, kot so elektrika, voda, odvoz smeti, vzdrževanje skupne lope za orodje, sanitarij in parkirišča.
Bodo spet grmeli bagri?

Za 450 vrtičkarjev, ki obdelujejo zemljo v Črnučah za Savo, pa bo dan precej manj prijeten. V ponedeljek se je namreč iztekel rok, ki so jim ga na občini postavili za odstranitev na črno zgrajenih objektov. Če ut, ograj, kozolcev, vodnjakov in celo garaž niso podrli sami, bodo nadnje poslali buldožerje.
Črne gradnje morajo stran, protestom in prošnjam navkljub vztraja Janković. In za Savo ne bo obstal. Ko bodo končali tu, se selijo na druge lokacije, najprej na Rakovo jelšo.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.