"Za socialni sporazum lahko rečemo, da je usklajen," je po pogajanjih, v katerih so socialni partnerji dosegli preboj pri še zadnjem neusklajenem poglavju o plačah, povedal vodja ožje vladne pogajalske skupine Dušan Krajnik in pojasnil, da so sprejeli načelna izhodišča plačnega poglavja. Podlaga za to pa je bilo šestih točk, ki jih je v imenu sindikatov predlagal predsednik Pergama Dušan Rebolj.
Na rast plač bosta vplivali produktivnost in inflacija
Načelna izhodišča predvidevajo plačno politiko, ki bo zagotavljala realno rast plač, da je treba pri rasti plač upoštevati produktivnost in inflacijo, pri čemer pa niso opredelili, v kakšni meri, ter da je treba v kolektivnih pogodbah dejavnosti in podjetij določiti višino plače glede na produktivnost in inflacijo ter merila za dvig plač glede na produktivnost, je pojasnil Rebolj.
Poleg tega izhodišča predvidevajo, da se bo v okviru ekonomsko socialnega sveta čim prej začela razprava o zakonu o udeležbi delavcev na dobičku in da je treba spremeniti zakon o minimalni plači tako, da bi se vsem socialnim partnerjem zagotovil vpliv pri določanju minimalne plače.
Prihodnji ponedeljek bodo vse tri strani pripravile besedilo na podlagi danes sprejetih načelnih izhodišč, v četrtek pa jih bodo še enkrat skupaj pregledali, poglavje o plačni politiki dokončno zaprli, sporazum pa parafirali, je pojasnil Krajnik. Socialni sporazum naj bi, kot je napovedal Krajnik, podpisali enkrat septembra.
Koliko bodo plače višje?
Na vprašanje, ali lahko delavcem pove, za koliko se jim bodo zvišale plače, je predsednik Konfederacije novih sindikatov Slovenije Neodvisnost Drago Lombar odgovoril: "Zvišanje plač bo odvisno od pogajalcev, uspešnosti panoge in podjetij. Zagotovo pa se bo poznalo, saj ni več omejitve, za koliko mora rast plač zaostajati za produktivnostjo."
Jože Smole z Gospodarske zbornice Slovenije je današnja pogajanja ocenil kot velik napredek. "Sindikati so odstopili od zahteve, da se morajo plače usklajevati s produktivnostjo oz. da se mora vsa produktivnost vgraditi v rast plač. To je tisti odločilni preboj," je poudaril. Dogovorili so se, da se bo produktivnost vgrajevala v kolektivne pogodbe na panožni ravni in ravni podjetij, in sicer na osnovi meril, ki se bodo v vsaki panogi dogovorila posebej, je še pojasnil.
Na novinarsko vprašanje, ali so sindikati v svojih zahtevah popustili, je generalni sekretar Združenja delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije Igor Antauer odvrnil, da sindikati niso popustili. "Prišli smo do faze, ko smo ugotovili, da so pomembna posamezna podjetja in da bi bila uravnilovka na ravni države kratkoročna in populistična rešitev," je pojasnil.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.