"Mar je to prispevek k večji pretočnosti prometa in zmanjšanju onesnaženosti zraka v Ljubljani?" se sprašuje naš bralec Florijan, ki ga jezi uvedba rumenega pasu na Celovški cesti. Tega so v smeri proti središču mesta zarisali konec prejšnjega tedna, začne pa se na Litostrojski cesti, slabih petsto metrov od obvoznice. Na Dunajski cesti bodo rumeni pas v prihodnjih dneh zarisali od Tivolske ceste do Plečnikovega stadiona.
Sprememba je včeraj in danes presenetila številne voznike, ki so na poti v službo obstali v koloni in ugotovili, da se lahko do središča mesta peljejo le po natrpanem levem voznem pasu, saj da je desni pas namenjen le avtobusom in taksijem. "Levi vozni pas je prenatrpan, nastajajo hudi zastoji, desni pa je skoraj prazen," pravijo in dodajajo, da so nekateri zmedeni vozniki, ki po Celovški potujejo vsako jutro, verjetno nevede vozili po rumenem pasu, kar pa bi jih lahko stalo drage kazni.
MOL predlaga kolesarjenje in uporabo avtobusov
Na Oddelku za gospodarske dejavnosti in promet so za 24ur.com potrdili, da so urejanje posebnih prometnih pasov za vozila mestnega javnega prometa začeli minulo soboto. Ukrep je del spremenjenega prometnega režima na Slovenski cesti, z njim pa želijo zmanjšati prometno obremenjenost v središču mesta. "Z uvedbo rumenih pasov želimo zmanjšati pritisk osebnega motornega prometa v smeri proti centru, hkrati pa omogočiti normalno praznjenje območja centra," pojasnjujejo uvedbo rumenega pasu le v smeri proti središču. Na številne pritožbe voznikov odgovarjajo, da se "žal tej gneči vsaj v prvem obdobju, ko se vozniki šele prilagajajo na novo prometno ureditev, ne bo mogoče povsem izogniti". "S tem računamo, hkrati pa apeliramo na voznike, naj v čim večji možni meri uporabljajo javni prevoz ali alternativne oblike, na primer kolesarjenje. Dolgoročno pričakujemo, da se bodo prometni tokovi preusmerili na druge ceste," so še pojasnili.
Je ukrep preuranjen?
Vozniki menijo, da je dani ukrep preuranjen, saj da bi bilo pred tem treba ob mestnih vpadnicah zagotoviti ustrezno število parkirnih mest in povečati frekvenco avtobusov na tamkajšnjih linijah Ljubljanskega potniškega prometa. Prav tako bi pričakovali uvedbo novih postaj sistema Bicikelj in več koles. Ob Celovški cesti so maja letos postavili novo postajo s kolesi pred Mercatorjevim hipermarketom. Razdalja do postaje pred Kinom Šiška znaša dobra dva kilometra, a pristojni pravijo, da opremo za dodatni dve postaji dobijo jeseni. Vozniki, ki so se včeraj vozili po mestnem središču, še pravijo, da intervalov na semaforjih pri Figovcu pristojni niso prilagodili zmanjšanemu prometu.
Odgovore z občine na pritožbe udeležencev v prometu in informacije o morebitnih nadaljnjih postopkih urejanja prometa v Ljubljani še pričakujemo.
Čez čas bo rumeni pas zarisan tudi v obratno smer
"Dolgoročno je Dunajska cesta predvidena za rekonstrukcijo, pri kateri bo rumeni pas izveden tudi v obratni smeri, vendar je ta rekonstrukcija časovno bolj odmaknjena in ne bo realizirana hkrati s spremembo prometne ureditve na Slovenski cesti," so nam še sporočili. Ukrepi urejanja prometa v prestolnici do leta 2020 temeljijo na Prometni politiki MOL, ki so jo sprejeli pred letom dni. Dokument predvideva, da bodo Dunajska, Celovška in Tržaška šestpasovnice, na katerih bosta dva pasova namenjena javnemu prometu.
KOMENTARJI (743)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.