Želja opozicije, da bi zrušila to vlado, je evidentna, meni Janja Sluga iz SMC. Ponudbe, ki jih še vedno dobivajo nekateri poslanci SMC, pa so po njeni oceni "presegle vse meje dobrega okusa". Gregor Židan ob prestopu v SD ni navedel političnih razlogov za to odločitev, pač pa "sanjsko ponudbo, ki je pač ne more zavrniti", je še dejala.
Poslanski prestopi po njenih besedah "niso nič novega, ne za slovensko politiko ne za SMC". Prestop Janija Möderndorferja v LMŠ so v poslanski skupini sicer pričakovali, medtem ko jih je prestop Židana presenetil. Kljub temu je stranka in poslanska skupina SMC po njenih zagotovili še vedno "zanesljivi del te koalicije, vse dokler se bo ukvarjala z vsebinami, s programskimi izhodišči, tudi stranke SMC".
Vodja poslancev SMC je ob tej priložnosti komentirala tudi tvit, s katerim se je predsednik stranke Zdravko Počivalšek v ponedeljek odzval na prestop Gregorja Židana med poslance SD. Prvak SMC je namreč navedel, da se "židan dan za sponzorje poslanskih prestopov utegne kmalu končati". Počivalšek ni podrobneje pojasnjeval tega zapisa, Sluga pa je danes dejala, da se ji je zdel posrečen. "Odprl je točno tisto, kar je imel namen odpreti – da se vsi sprašujemo," je povedala.
Sluga sicer ni želela komentirati možnosti, da bi se minister Počivalšek odpovedal sedanjemu položaju v vladi in se vrnil v poslanske klopi, s tem pa bi stranki vrnil deveti mandat. Na vprašanje o morebitni rekonstrukciji vlade, ki bi bila lahko posledica dveh izstopov iz SMC, pa je Sluga odgovorila, da o tem še niso razpravljali. Spomnila je, da jih je še vedno osem in da so druga največja koalicijska poslanska skupina.
V SMC so ob Židanovem odhodu presenečeni, "saj se je zdelo, da se znotraj nove koalicije dobro znajde". "Kljub temu se nam ne zdi prav, da v trenutkih, ko bi morali gledati na našo skupno dobro, posamezniki v ospredje postavljajo zgolj lastno korist. In če se po eni strani zdi, da takšni odhodi poslansko skupino slabijo, so po drugi strani pripomogli k še večji povezanosti in trdnosti ostalih poslancev, ki si bodo še naprej prizadevali za uresničevanje ciljev," so še dodali.
"Če kdo misli, da je prišlo do trgovanja s poslanci, naj pride z dokazi"
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je v izjavi za medije v DZ pojasnil, da so z Židanom v zadnjih štirih dneh imeli pogovore o dolgoročnem sodelovanju. Po tehtnem premisleku je Židan presodil, da bo svoje delo bolj kakovostno opravljal v skladu z vrednotami poslanske skupine SD, je povedal. Kot je poudaril, so vrata poslanske skupine SD vedno odprta za vse poslance, ki želijo delite njihove vrednote. "Nikogar nismo prisilili, da bi prišel k nam. Zato so še toliko bolj zadovoljni, da se je Gregor odločil prestopiti v poslansko skupino SD," je pojasnil.
Židan ob prestopu iz SMC v SD ni dajal izjav. Po besedah Hana so takšne odločitve za posameznike kar težke, zato se je odločil, da medijem te odločitve ne bo pojasnjeval. "Verjamem pa, da bo s svojimi dejanji in svojimi pogledi lahko v političnem prostoru povedal še marsikaj," je dodal vodja poslancev SD.
Poslanec SD Predrag Baković pa je v zvezi z Židanovim prestopom danes zatrdil, da ni šlo za kakršno koli trgovanje, pač pa za povsem spontano odločitev poslanca. "Če kdo misli, da je do tega prišlo, potem naj pride s podatki ali z dokazi in bomo zadevo tudi razčistili, pa verjamem, da temu ni tako," je dodal Baković.
Poslanska skupina SD je tako dobila 12. poslanca, v SMC pa jih je od zdaj osem. Koalicija SDS, SMC, NSi in DeSUS ima tako po novem 46 poslancev, kar ravno zadosti za večino v parlamentu.
Koalicija s 46 poslanci
V NSi želijo delo, ki so ga začeli v koaliciji in ki so ga po oceni vodje poslanske skupine Jožefa Horvata začeli zelo dobro, tudi nadaljevati. Kot je Horvat dejal po današnjem sestanku poslanske skupine, to sicer ne bo enostavno, bi bilo pa za državljane in državljanke po njegovih besedah slabo, če bi se zbali pomembnih izzivov, ki so pred njimi.
Dogajanja v SMC Horvat ni želel posebej komentirati. Dejal je le, da so prestopi svoboda posameznika, obenem pa opomnil, da so kandidati pred volitvami nagovarjali volivce, naj obkrožijo določeno stranko. Stvar posameznika je, če "dvakrat, trikrat, štirikrat ali petkrat zataji svoje volivce", je pripomnil.
Kot je dejal, je to vprašanje sicer pomembno za obstoj koalicije, vendarle pa se v NSi po njegovih besedah načeloma ne vtikajo v delovanje drugih strank, tudi če so koalicijske partnerice. "Drugače pa računamo na zdravo pamet v DZ," je povedal. Na vprašanje, ali so se zaradi tega že pogovarjali o rekonstrukciji vlade, je Horvat odvrnil, da poglobljene razprave o tem niso imeli. "Ta trenutek je teh 46 glasov večina," je povedal. Če manjšinska in tudi drugi poslanci ocenjujejo, da so rešitve dobre, pa Horvat pričakuje, da jih bodo tudi podprli.
Z dvema poslanskima pobegoma iz SMC pa so se razmerja sil v koaliciji spremenila. NSi, ki ima zdaj le enega poslanca manj od SMC, obvladuje zgolj tri resorje, medtem ko jih SMC, vključno z vodenjem državnega zbora, še vedno pet. Stranka je po naših informacijah premiera že opozorila, da bo novo politično realnost treba upoštevati tudi pri vodenju resorjev. Priložnost za pogovore o vladni rekonstrukciji bo lahko že jutri na koalicijskem vrhu.
V DeSUS stojijo za svojim ministrom
V poslanski skupini DeSUS nimajo kakšnih informacij, da bi predsednik vlade Janez Janša želel zamenjati ministra za zdravje Tomaža Gantarja. Kot je po današnjem sestanku poslanske skupine pojasnil njen vodja Franc Jurša, takšne namige dobivajo predvsem s strani medijev, obenem pa je zatrdil, da Gantarja v stranki podpirajo.
Minister za zdravje je šel skozi proceduro v stranki in so ga tudi predlagali za ministra. "Logično je, da ga podpiramo tudi zdaj. Če sploh drži, da nekdo, pravzaprav predsednik vlade, misli narediti rekonstrukcijo vlade," je pripomnil Jurša.
Premier je po njegovih besedah že prejšnji teden najavil sestanek, ki naj bi bil ta teden in na katerem se bodo pogovarjali o tretjem protikoronskem svežnju in tudi o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji. Takrat se sicer še ni vedelo za dva izstopa iz poslanske skupine SMC. Jani Möderndorfer je namreč prestopil med poslance LMŠ, Gregor Židan pa v poslansko skupino SD. Vendar to po oceni Jurše ne predstavlja težav v smislu, da koalicija ne bi nadaljevala svojega dela. Kot je spomnil, je imela koalicija do zdaj pri sprejemanju odločitev po 50 glasov ali več.
Kaj pa Franc Kramar in SAB?
Vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper pa je komentirala namige, da naj bi eden od poslancev SAB imel težave z obstankom v SAB, šlo naj bi za Franca Kramarja. Kot je zatrdila, je poslanec zatrdil, da nima teh namenov. Obenem pa je spomnila, da se na to namiguje že tretjič in da nikoli ni izrazil takšnih razmišljanj.
Dejstvo je sicer, da je vsak poslanec oseba zase, da se odloča po svoji vesti in ga ni mogoče "zakleniti" v neko poslansko skupino. Kot je ocenila, pa so poslanski prestopi "precej zavržno dejanje". V našem volilnem sistemu namreč ni dvoma, da je poslanec izvoljen zato, ker je član neke stranke, je dejala.
KOMENTARJI (539)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.