Slovenija

Novi predsednik ustavnega sodišča bo Rok Čeferin

Ljubljana, 24. 10. 2024 09.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ustavno sodišče je na upravni seji za naslednjega predsednika ustavnega sodišča izvolilo dosedanjega podpredsednika Roka Čeferina. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024, ko triletni mandat poteče Mateju Accettu.

Rok Čeferin
Rok Čeferin FOTO: Bobo

Predsednika ustavnega sodišča izvolijo ustavni sodniki izmed sebe za dobo treh let. Glasovanje je tajno, za izvolitev pa je potrebna večina glasov vseh ustavnih sodnikov. Če nobeden od kandidatov ni izvoljen v prvem krogu, se v drugi krog glasovanja uvrstita kandidata, ki sta prejela največ glasov. Na enak način se opravijo volitve podpredsednika ustavnega sodišča, so pojasnili na ustavnem sodišču.

Kot so še dodali, poslovnik ustavnega sodišča določa, da mora ustavno sodišče volitve predsednika opraviti praviloma trideset dni pred iztekom mandata prejšnjemu predsedniku.

Čeferin je funkcijo ustavnega sodnika nastopil 28. septembra 2019, funkcijo podpredsednika ustavnega sodišča pa 16. decembra 2021.

Danes 60-letni Čeferin ob imenovanju za ustavnega sodnika tudi javnosti ni bil neznan. Ob predstavitvi pred odločanjem o njegovi kandidaturi v DZ je pojasnil, da je svoje mnenje večkrat delil z javnostjo tudi skozi medije, saj meni, da se ljudje z vplivom, zlasti intelektualci, ne bi smeli zapirati v ozke strokovne kroge, ampak bi morali o stvareh, ki zadevajo javnost, jasno in glasno zavzeti svoje stališče.

Ob razpravi v DZ se je izkazalo, da ga je koalicija podprla tudi zaradi njegove specializacije za medijsko pravo in njegovih stališč glede omejevanja sovražnega govora. Na drugi strani so v opozicijski SDS ocenili, da je s svojimi preteklimi izjavami pokazal, da lahko s svojim delom na ustavnem sodišču z reinterpretacijo člena ustave, ki govori o svobodi izražanja, ogrozi temelj demokratične ureditve.

Čeferin je v svoji predstavitvi sicer poudaril, da trdno verjame, da je svoboda izražanja ena najpomembnejših človekovih pravic, eden temeljnih pogojev vsake demokratične družbe, v kateri je treba dopustiti prost pretok informacij glede katere koli teme v javnem interesu. Verjame pa tudi, da je lahko spodbujanje sovraštva, nasilja in nestrpnosti proti določenim deprivilegiranim skupinam ljudi nevarno.

Tedaj je opozoril tudi na neizvrševanje odločb ustavnega sodišča, ki je po njegovem mnenju nedopustno, saj gre za kršitev načela delitve oblasti.

Poslanke in poslanci so ga na tajnem glasovanju nato potrdili z 49 glasovi za in 32 proti. "Vaše zaupanje bom poskusil upravičiti z doslednim zavzemanjem za varstvo ustave in človekovih pravic, ki so v njej zapisane," je dejal ob izvolitvi.

V času delovanja na ustavnem sodišču se je moral sicer Čeferin večkrat izločiti. Na ustavnem sodišču so že pred časom pojasnili, da bo izločen vedno, ko stranko zastopa odvetniška družba Čeferin. Med bolj odmevnimi je bilo odločanje v primeru ustavnosti novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), kjer se je izločil, saj je pisarna Čeferin sodelovala z javnim zavodom. Po izločitvah dveh sodnikov ustavno sodišče v tej zadevi zaradi razklanosti še ni uspelo sprejeti končne odločitve in so odpravili sicer sprva sprejeto odločitev o začasni zadržanosti izvajanja novele.

Nekdanji predsednik programskega sveta RTVS Peter Gregorčič je Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), ker je menil, da je kršil določbe o nasprotju interesov, saj je bil Čeferin naveden kot sodnik poročevalec v postopku presoje ustavnosti novele zakona o RTVS, ki ga je ustavno sodišče vodilo na podlagi zahteve državnega sveta. A KPK je ravno pred dnevi sporočila, da ni ugotovila kršitev iz lastnih pristojnosti ali iz pristojnosti drugih organov, zato je postopek ustavila.

Je pa odmeval tudi primer, ko je Čeferin ustavno sodišče obvestil, da je pomotoma sodeloval pri dopisnem odločanju o zadevi, v kateri bi moral biti izločen. Na ustavnem sodišču so o zadevi nato ponovno odločali in po tem primeru tudi prevetrili notranje nadzorne mehanizme, da bi v prihodnje preprečili napake z neizločitvami sodnikov.

Kot piše v njegovi biografiji na spletni strani ustavnega sodišča, je Čeferin leta 1989 diplomiral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Istega leta se je kot odvetniški pripravnik zaposlil v odvetniški pisarni Petra Čeferina v Grosupljem in po opravljenem pravosodnem izpitu v tej pisarni nadaljeval delo kot odvetnik.

Z očetom Petrom in bratom Aleksandrom so odvetniško pisarno preoblikovali v Odvetniško družbo Čeferin in partnerji, v kateri je do nastopa funkcije ustavnega sodnika skoraj 30 let opravljal odvetniški poklic predvsem na področju civilnega prava in prava človekovih pravic. Ves čas od ustanovitve navedene odvetniške družbe je tudi sodeloval pri njenem vodenju kot eden od direktorjev.

Leta 2012 je doktoriral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.

Od leta 2015 na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani predava študentom novinarstva o svobodi tiska in njenih mejah. Leta 2018 je bil prvič, leta 2023 pa drugič na tej fakulteti habilitiran za docenta za področje novinarskih študij in znanstvenega sodelavca, še navajajo na spletni strani ustavnega sodišča.

Leta 2018 je v okviru ljubljanske pravne fakultete sodeloval pri pripravi komentarja kazenskega zakonika, leta 2019 pa ga je minister za kulturo imenoval v strokovno komisijo za pripravo sprememb in dopolnitev zakona o medijih. Odvetniška zbornica Slovenije mu je podelila naziv specialist za civilno in medijsko pravo.

Čeferin s prispevki sodeluje na različnih konferencah, ki jih organizirajo slovenske fakultete in slovenska ter mednarodna pravniška združenja. Dvakrat je sodeloval tudi na posvetih v okviru Slovenske akademije znanosti in umetnosti (2015 in 2018). Leta 2018 je na povabilo tedanjega predsednika republike Boruta Pahorja sodeloval na javnem posvetu o svobodi govora in sovražnem govoru. S prispevkom je septembra lani sodeloval tudi na srečanju med Ustavnim sodiščem RS in Evropskim sodiščem za človekove pravice v Strasbourgu.

Je tudi avtor znanstvene monografije z naslovom Meje svobode tiska v sodni praksi Ustavnega sodišča RS in Evropskega sodišča za človekove pravice. Na navedeno monografijo so se v obrazložitvah svojih sodb večkrat sklicevala tudi slovenska sodišča. Prav tako je avtor več člankov, objavljenih v slovenskih in tujih revijah, njegova bibliografija obsega več kot 50 enot v sistemu COBISS, navaja ustavno sodišče.

Naslednik Accetta

Matej Accetto
Matej Accetto FOTO: Bobo

Accetto je bil za predsednika ustavnega sodišča izvoljen 8. novembra 2021, triletni mandat pa je nastopil 16. decembra tega leta.

Po poteku triletnega mandata je lahko isti ustavni sodnik ponovno izvoljen za predsednika, kar se doslej sicer še ni zgodilo. Accetto je 12. predsednik ustavnega sodišča.

Po pisanju Dela je Accetto tudi eden od sedmih kandidatov, ki se potegujejo za funkcijo sodnika Sodišča EU, kjer je leta 2003 več mesecev opravljal funkcijo stažista.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (240)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MladInPerspektiven
25. 10. 2024 09.19
+2
Zanima me za prijatelja seveda ali bo dopoldne delal na Ustavnem sodišču in isto dopoldne branil nekoga na sodišču navadnem ---nečednega z mnogoooo v denarnici?
Zmaga_Ukrajini_.
24. 10. 2024 21.58
Čeferin je dober,... nobene ideološke zaplankanosti, ena sama, čista profesija...
MladInPerspektiven
25. 10. 2024 09.16
+2
Hahahaha o čem ti to? Nekdo ki računa za svojo uro kot Rockefeller bo sedaj krojil "USTAVO" hahahahaha dejte razmislite malooooo
son?ek11
24. 10. 2024 20.22
+1
Super! Pravilno! Samo se sprašujem kadaj poteče 9 letni mandat tistemu nekemu ddfdfdfdrdr jakliču? A bo dal ločeno mnenje na postavitev novega ustavnega sodnika!! Pa menda ja ni mislil, da bi bil on namesto Čeferina????
HauSSer
24. 10. 2024 19.59
+2
Za noriške sledilce; "Ustavno sodišče je 24. oktobra 2024 na upravni seji izvedlo volitve predsednika Ustavnega sodišča. Za naslednjega predsednika Ustavnega sodišča je bil izvoljen dosedanji podpredsednik Ustavnega sodišča dr. Rok Čeferin. Funkcijo predsednika bo nastopil 16. decembra 2024. V skladu s tretjim odstavkom 163. člena Ustave in prvim odstavkom 10. člena Zakona o Ustavnem sodišču predsednika Ustavnega sodnika izmed sebe IZVOLIJO USTAVNI SODNIKI s tajnim glasovanjem za dobo treh let, volitve pa morajo biti opravljene pred iztekom mandata prejšnjega predsednika Ustavnega sodišča."
User2313426
24. 10. 2024 19.49
+1
Golob je vredi.
Polkavalčekrokenrol
24. 10. 2024 19.21
+2
Če bi čeferin Janšeka branil bi bil pa svetnik,pa bi branil lopova in prevaranta, je pa med lopovi razlika ta da eni so naši drugi so pa vaši in naši lopovi nimajo pravice do advokata ker so pač naši,vaši pa imajo ta privilegij,pa še krave osemenjuje če je treba ker so to krave SDS
St. Gallen
24. 10. 2024 16.30
+9
zakaj Bog dopusca, da trpite slovenci
frenk707
24. 10. 2024 16.32
-4
Dokler trpimo S(s)vobodo,.... naj traja. Samo da nam ne vlada janšizem, pa smo srečni.
Janez_53
24. 10. 2024 18.35
+5
St. Gallen, ti se nič ne sekiraj, jodlar, kajti mi nismo "slovenci", ampak smo Slovenci. Kako pa imate vi jodlarji, pa nas res ne zanima. Tako kot tebe ni treba zanimati, če "trpimo".
šemalopabo
24. 10. 2024 19.04
+1
son?ek11
24. 10. 2024 20.08
+1
Tale galen je Švico videl morda 2 X in je ne more pozabiti , sanja o njej z odprtimi očmi °
Smuuki
25. 10. 2024 08.33
Smuuki
25. 10. 2024 08.34
A zato ker mi ne vidimo tvojih jajc lahko rečemo da jih nimaš?
zmerni pesimist
24. 10. 2024 16.28
+9
Temačno
24. 10. 2024 15.58
+5
V Polju zaprti oddelek smo zadovoljni.
frenk707
24. 10. 2024 15.53
-7
US,... LJ,... RTV,... največje pacientove bolečine, ki jih ne bo nikoli obvladoval. Živela Slovenija.
NoviceResnice
24. 10. 2024 15.42
+11
Banana Republika Čeferinland
G. Papež
24. 10. 2024 15.24
+10
Bilo kuda Čeferin svuda.
frenk707
24. 10. 2024 15.51
-9
zoran pušenjak
24. 10. 2024 15.08
+10
Mi ne rabimo več Ustave, saj se uvaja enopartijski sistem brez pravic ljudi
Bombardirc1
24. 10. 2024 14.57
+0
A drdrdr jaklić je že napisal odklonilno ločeno mnenje?
Groucho Marx
24. 10. 2024 14.47
+6
Kar reče ali naredi lewac, je treba obrnit za 6.28 in potem še za 3.14 radiana.
Janez_53
24. 10. 2024 14.59
-3
Groucho Marx, kar ti napišeš, še za rit obrisati ni.
plejadanka
24. 10. 2024 14.44
+4
Oh,Jaka fora.Smo prica,kako se kakor skregana politika zlahka poenoti pri raznih rabita.Za zaprtimi vrati,kakopak😎
plejadanka
24. 10. 2024 14.45
+3
El pi5tolero
24. 10. 2024 14.37
+11
Haha vse je naše! Mafija vlada v vseh sistemih! Sam da ni janša pa ce vse crkne so rekl… lol
Janez_53
24. 10. 2024 15.02
+1
Bukselj, ustavnih sodnikov ne nastavlja vsaka vlada za sebe, kakor jim paše. To bi že lahko vedel.
zaba67
24. 10. 2024 14.20
+9
imajo nadzor nad sodstvom, nadzor nad mediji (Planet TV cenzura), nadzor nad ustavnim sodiščem, ko pride Aleksander še nad izvršilno vejo oblasti vse znotraj mini dinastije....
frenk707
24. 10. 2024 14.18
-16
Si predstavljate, da bi bil jaklič predsednik sodišča,.... ali pa svetlič? saj bi se nam krave smejale.
TEO_91
24. 10. 2024 14.56
+8
Jaklič je doktor za vse te levakarje☝️🤮
frenk707
24. 10. 2024 15.46
-12
lambert
24. 10. 2024 14.18
+6
Super vam gre ...