Novi predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec je, le dan preden ga je predsednik države Borut Pahor imenoval za predsednika KPK, izstopil iz Pozitivne Slovenije.
V petek, ko se to še ni vedelo, je Štefanec dejal, da se bo zelo ''trudil, da bom prvi med enakimi''. Formalnopravno s članstvom v stranki ni nič narobe, a dejstvo je, da murskosoboški odvetnik nima impresivnega življenjepisa.
Štefanec je danes sporočil, da ne bo odstopil, saj ni storil ničesar neetičnega. Izbirna komisija, ki ga je predlagala za prvega moža protikorupcijske komisije, pa je pojasnila, da članstva v politični stranki niso preverjali. Poznavanje pristojnosti in dela KPK, razumevanje zakonodaje in osebna integriteta, so bila tri glavna merila pri izbiri kandidata, so še dodali v komisiji, ki je predlagala Štefaneca.
''Komisija mi je predlagala sama enega človeka,'' je v petek v govoru ob imenovanju poudaril predsednik države, ki kot zadnji potrdi, lahko pa tudi zavrne, novo vodstvo KPK.
Neuradno naj bi bil Pahor zelo nezadovoljen s prijavljenimi kandidati in naj bi sam prepričeval nekatere ljudi. A človeka, ki bi za 1800 evrov na mesec, stopil v čevlje Gorana Klemenčiča, pač ni našel.
V komisijah prepričani, da so delali vestno in natančno
Člani izbirnih komisij v postopku za imenovanje vodstva KPK ocenjujejo, da so svoje delo opravili vestno. Glede na zakon o integriteti in preprečevanju korupcije članstvo v politični stranki ni izključitveno merilo, zato pri nobenem kandidatu tega komisija ni preverjala, sta pojasnili predsednici izbirnih komisij Polonca Kovač in Simona Habič.
Kovačeva in Habičeva, ki sta predsedovali komisijama za izbor novega predsednika in njegovih namestnikov, sta zapisali, da sta obe komisiji v obeh postopkih delovali na temelju zakona in po vnaprej določenih načelih, merilih, pravilih in ob smiselni uporabi zakona o splošnem upravnem postopku.
Primernost vseh kandidatov sta sicer komisiji po njunih navedbah presojali po enotnih kumulativnih pogojih in merilih. Habičeva in Kovačeva sta pri tem izpostavili poznavanje pristojnosti KPK, poznavanje in razumevanje temeljne področne zakonodaje, ki ureja delovanje KPK, osebno strokovno uveljavljenost na področju integritete in preprečevanja korupcije ter etično držo, ki jo kandidat izkaže.
Predsednici izbirnih komisij sta še spomnili, da predsednika oz. namestnika KPK izmed kandidatov, za katere izbirna komisija ugotovi, da izpolnjujejo formalne pogoje in so primerni za to funkcijo, imenuje predsednik republike. Če izmed predlaganih kandidatov ne imenuje nobenega kandidata, kar je diskrecija samega predsednika, se postopek ponovi.
Na Štefanečevo imenovanje so se medtem odzvali še v koalicijski stranki DL. "Pričakovali smo močnega in nestrankarskega predsednika KPK, dobili pa šibkega in strankarskega. Zelo slabo," so zapisali na Twitterju.
KOMENTARJI (970)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.