SDS ima 29 poslancev
JANEZ JANŠA, rojen 17. septembra 1958 v Ljubljani, je diplomirani obramboslovec. V 80-ih letih je bil član ZSMS, pisal kritične članke o stanju tedanje družbe za Mladino in Časopis za kritiko znanosti ter postal politični disident. Maja 1988 ga je aretirala Služba državne varnosti, čemur je sledil t.i. proces proti četverici. Januarja 1989 je sodeloval pri ustanovitvi Slovenske demokratične zveze (SDZ), bil izvoljen najprej za njenega podpredsednika, nato pa za predsednika sveta stranke. Na prvih demokratičnih volitvah v Sloveniji je bil aprila 1990 na listi SDZ izvoljen za poslanca. Maja 1990 je postal minister za obrambo v prvi demokratično izvoljeni vladi. Pod njegovim vodstvom je nastal takšen obrambni sistem, ki je junija 1991 omogočil, da se je Slovenija obranila pred agresijo jugoslovanske armade in razglasila neodvisnost. Na mestu obrambnega ministra je Janša ostal do marca 1994, ko je bil razrešen zaradi afere Depala vas. Janša se je Socialdemokratski stranki Slovenije pridružil leta 1992, maja 1993 je bil izvoljen za njenega predsednika in jo vodi še danes (leta 2003 se je stranka preimenovala v Slovensko demokratsko stranko). Leta 1996 je bil ponovno izvoljen za poslanca DZ, zatem pa še leta 2000.
ANDREJ BRUČAN, rojen 10. februarja 1943 v Kranju, je diplomiral na Medicinski fakulteti v Ljubljani, kjer je opravil tudi specialistični izpit iz interne medicine. Podiplomski študij iz kardiologije je končal v Varšavi in Ljubljani. Od leta 1969 je zaposlen v Kliničnem centru v Ljubljani, najprej na Infekcijski kliniki, nato pa na Internih klinikah Zaloška, kjer je od leta 1979 vodja internistične prve pomoči. Od leta 1994 je predsednik Slovenskega združenja za urgentno medicino. Leta 2000 je bil minister za zdravstvo v vladi Andreja Bajuka, od leta 2001 pa je podpredsednik SDS. Je mestni svetnik Mestne občine Ljubljana in predsednik odbora za zdravstvo pri strokovnem svetu SDS.
FRANCE CUKJATI, rojen 15. februarja 1943 v Šentgotardu pri Trojanah, je po srednji gradbeni šoli končal prvo stopnjo Gradbene fakultete. Leta 1964 je vstopil v Jezuitski red. V okviru jezuitskega šolskega sistema je končal filozofijo v Zagrebu, nato pa teologijo v Nemčiji. Leta 1978 je doštudiral medicino na Medicinski fakulteti v Ljubljani in se zaposlil v Zdravstvenem domu Ljubljana. Leta 1991 je postal direktor Zdravstvenega doma Vrhnika, tri leta kasneje je odprl zasebno dejavnost s koncesijo za splošno medicino. Leta 2000 je bil v času vlade Andreja Bajuka državni sekretar za osnovno zdravstvo na ministrstvu za zdravstvo, nato pa je bil na volitvah leta 2000 izvoljen za poslanca v državnem zboru. Je poročen in ima štiri otroke.
BRANKO GRIMS, rojen 26. avgusta 1962 v Kranju, je na Naravoslovni fakulteti v Ljubljani diplomiral iz geologije. Leta 2003 je na Fakulteti za družbene vede pridobil naziv magister politoloških znanosti. Sedaj pripravlja doktorat. Poklicno pot je začel leta 1990 začel na Občini v Kranju kot sekretar skupščine občine in izvršnega sveta. Leta 1993 je postal glavni tajnik SDS in to funkcijo od jeseni leta 1994 dalje opravljal poklicno. V zadnjem obdobju je bil zaposlen kot svetovalec poslanske skupine SDS. Bil je član prve demokratično izvoljene Skupščine Republike Slovenije (do volitev 1992), v mandatnem obdobju 1997 - 2002 pa je v državnem svetu zastopal Gorenjsko. Je poročen in ima hčerko Laro.
ROBERT HROVAT, rojen 10. aprila 1971, je po izobrazbi kemijski procesničar. Opravlja delo poklicnega gasilca - tehničnega reševalca v Centru požarne varnosti na Količevem. Je predsednik Krajevne skupnosti Dob. Stanuje v Dobu, je poročen in oče dveh hčera.
SREČKO HVAUC, rojen 19. septembra 1959 v Mariboru, je doštudiral na Visoki šoli za podjetništvo. Na Slovenskih železnicah se je leta 1982 zaposlil kot tehnik signalnovarnostnih naprav, kasneje je bil pomočnik vodje enote in od 1990 do 1992 vodja enote za telekomunikacije. Je soustanovitelj Potrošniške zadruge železničarjev Maribor. Tri leta je bil član upravnega odbora Slovenskih železnic, zdaj pa je predsednik Sindikatov Slovenskih železnic.
EVA IRGL, rojena 9. decembra 1976 v Šempetru pri Novi Gorici, je gimnazijo končala v Ajdovščini in se leta 1998 vpisala na Teološko fakulteto v Ljubljani. Še pred študijem je bila sprejeta na avdiciji za voditelja razvedrilnega programa na Televiziji Slovenija. Tri leta je vodila oddajo TV Genij, kasneje je pomagala pri Jutranjem programu. Ob vodenju najrazličnejših prireditev je nekaj časa pisala kolumne za revijo Mag.
FRANC JAZBEC, rojen 11. septembra 1954 v Celju, je končal šolo za prodajalce in kasneje ob delu še poslovodsko šolo. Delovne izkušnje je začel pridobivati leta 1973 v podjetju Slovenijales Celje, kjer je do leta 1992 opravljal različna dela. V letih 1992 do 1995 je opravljal zasebno dejavnost. Leta 1990 je postal predsednik sveta Krajevne skupnosti Štore. Ko so Štore z okolico dobile status samostojne občine, je bil leta 1994 izvoljen za župana. To funkcijo opravlja že tretji mandat. V mandatnem obdobju 1996 - 2000 je bil poslanec v državnem zboru. Stanuje v Štorah, je poročen in oče dveh odraslih otrok.
ALENKA JERAJ, rojena 23. februarja 1973 v Ljubljani, je končala Gimnazijo Poljane, ob delu pa študira na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju. Zadnjih sedem let na Občini Ig skrbi za področje družbenih dejavnosti, kjer je med drugim pristojna za organizacijo in izvedbo občinskih in drugih prireditev. Od leta 2001 je predsednica SDM, letos pa je bila izvoljena tudi za podpredsednico SDS. Veliko časa namenja svojemu drugošolčku Maticu.
JOŽEF JEROVŠEK, rojen 1. februarja 1950, je diplomiral na oddelku za kemijo Fakultete za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani. Na različnih delovnih mestih je bil zaposlen v Tovarni glinice in aluminija v Kidričevem, nato pa kot tehnični direktor v podjetju Silkem. Leta 1996 se je zaposlil na Občini Slovenska Bistrica kot vodja oddelka za gospodarske dejavnosti. Od volitev leta 1996 je poslanec državnega zbora, v zadnjem mandatu pa je je bil tudi predsednik komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb. Je član izvršilnega odbora SDS.
DIMITRIJ KOVAČIČ, rojen 28. novembra 1954 v Ljubljani, je diplomiral na Pravni fakulteti v Ljubljani. Bil je pravni svetovalec v podjetju za mednarodno trgovino Intertrade. V devetdesetih je bil kot sekretar za občo upravo član izvršnega sveta Skupščine mesta Ljubljane in nato predsednik mestnega sveta Mestne občine Ljubljana. V letu 1999 je bil predsednik uprave televizijske družbe TV 3, v letih 1999 in 2000 pa v.d. generalnega direktorja Holdinga mesta Ljubljane. V času vlade Andreja Bajuka je bil namestnik generalne sekretarke vlade, po menjavi vlade državni podsekretar na ministrstvu za gospodarstvo. Med letoma 2001 in 2004 je bil direktor občinske uprave Občine Mengeš, nazadnje pa je opravljal službo podsekretarja v državnem zboru. Je poročen in ima tri otroke.
DANIJEL KRIVEC, rojen 16. maja 1965 na Srpenici, je diplomiral na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Po študiju se je zaposlil na Elektro Primorski, v začetku kot projektant, kasneje investitor, sedaj pa opravlja delo vodje distribucijske enote Tolmin. V letu 2002 je postal tudi nepoklicni župan občine Bovec. Bil je aktiven udeleženec vojne za Slovenijo. Za vodenju Civilne zaščite v občini Bovec v kriznih trenutkih je dobil najvišje državno odlikovanje Častni znak svobode Republike Slovenije. Z ženo in tremi otroki živi na Srpenici.
MITJA LJUBELJŠEK, rojen 16. decembra 1941 v Tržišču na Dolenjskem, se je po končani srednji tehnični šoli zaposlil in študij nadaljeval ob delu. Diplomiral je na Strojni fakulteti in na Ekonomsko poslovni fakulteti. Leta 1961 se je zaposlil v podjetju Saturnus, kjer je najprej 13 let delal kot projektant v razvojnem oddelku, nato pa je bil 27 let vodilni delavec na različnih tehničnih področjih, in sicer kot vodja službe za kakovost, vodja proizvodnje, vodja razvojne službe, direktor proizvodnega sektorja in svetovalec generalnega direktorja. V podjetju Saturnus Avtooprema se je upokojil leta 2001. Leta 1994 je bil izvoljen v prvi občinski svet Občine Medvode in zatem za predsednika občinskega sveta. Opravljal je funkcijo sodnika porotnika in bil predsednik AMD Saturnus. Organiziral in vodil je mednarodni Rally Saturnus. Z družino živi v Medvodah.
MIROSLAV LUCI, rojen 31. januarja leta 1946 v Svetem Tomažu pri Ormožu, je diplomiral na Medicinski fakulteti v Ljubljani in se preselil na Ptuj, kjer dela še danes v ambulanti za pljučne bolezni. Opravil je specializacijo iz interne medicine in podiplomski študij iz pulmologije. Dva mandata je bil župan Mestne občine Ptuj, med letoma 1996 in 2000 pa tudi poslanec v državnem zboru, kjer je bil tudi podpredsednik državnega zbora. Je podpredsednik sveta SDS, delegat Zdravniške zbornice Slovenije in predsednik regijskega odbora Zdravniške zbornice na Ptuju. Je poročen in oče dveh otrok.
BRANKO MARINIČ, rojen 28. januarja 1956 na Janškem Vrhu v Halozah, je končal strokovno šolo prometne logistike. Najprej je bil zaposlen na Železniški postaji Ptuj, nato v takratnem železniškem vozlišču Pragersko. Služboval je kot državni uslužbenec, interni revizor prometa in transporta severovzhodne regije. Po razpadu SJŽ, reorganizaciji in osamosvojitvi SŽ Ljubljana je v Mariboru opravljal delo samostojnega prodajnega predstavnika potniškega prometa, zadnja štiri leta pa opravlja delo vodje prodaje in proizvodnje v potniškem prometu v enoti Maribor. V letu 2001 se je odločil za študij ob delu in je izredni študent Fakultete za organizacijske vede Kranj. Med vojaško agresijo na Republiko Slovenijo leta 1991 je bil aktiven v vodstvu narodne zaščite Pragersko, zato ima status vojnega veterana. Je poročen in oče dveh otrok. Z družino živi v Pobrežju, v Vidmu pri Ptuju.
STANE PAJK, rojen 30. januarja 1961 v Brežicah, se je po srednji tehnični strojni šoli zaposlil v GG Brežicah TOK Sevnica in ob delu končal višjo šolo za organizacijo dela. Leta 2001 si je na Visoki šoli za upravljanje in poslovanje v Novem mestu pridobil izobrazbo diplomiranega ekonomista. Leta 1986 se je zaposlil pri Hidrometeorološkem zavodu RS - sedanji Agencija RS za okolje, kjer dela še sedaj kot vodja meteoroloških meritev na Lisci. Poleg službe opravlja delo skrbnika gozdov Mariborske škofije. Je poročen in oče štirih otrok, v hišnem gospodarstvu pa ima tudi ribogojnico.
RUDOLF PETAN, rojen 23. junija 1949 v kraju Pobrež v občini Oplotnica, je diplomiral na Fakulteti za strojništvo na mariborski univerzi. Zaposlen je bil v Tovarni strojev Kostroj Slovenske Konjice, Lesno industrijskem podjetju Slovenske Konjice in v Uniorju Zreče. Leta 1990 je bil izvoljen za predsednika izvršnega sveta Občine Slovenske Konjice, od leta 1996 pa je bil poslanec državnega zbora, kjer je bil v obeh mandatih predsednik odbora za obrambo. Je poročen in oče dveh otrok.
MIRO PETEK, rojen 6. marca 1959 v Črni na Koroškem, je diplomiral iz novinarstva na takratni Fakulteti za sociologijo, politologijo in novinarstvo, današnji Fakulteti za družbene vede. Kot dopisnik s Koroške se je leta 1984 zaposlil pri Večeru, kjer je danes zaposlen s statusom urednika v sobotni prilogi. Leta 2000 je prejel nagrado Društva novinarjev Slovenije za izstopajoče novinarsko delo, leta 2001 pa za izjemne novinarske dosežke še Jurčičevo nagrado, ki jo podeljujeta Nova revija in Društvo slovenskih pisateljev. Kot preiskovalni novinar je pisal o nepravilnostih v času tranzicije in privatizacije, posledica tega pisanja je bila, da so ga 28. februarja 2001 skušali umoriti. Je poročen in ima dva otroka. Z družino živi v Mežici.
FRANC PUKŠIČ, rojen 22. novembra 1955 na Ptuju, se je po končani osnovni šoli leta 1970 izpopolnjeval pri zasebniku, mojstru za elektromehaniko in inštalaterstvo. Leta 1973 je končal poklicno šolo in se zaposlil v AEG Telefunken v Grazu. Leta 1980 je diplomiral na visoki tehniški šoli. Po koncu študija je bil zaposlen v Hidromontaži Maribor, TSN Maribor, Agisu Ptuj, Kristalu Maribor in Centrovodu Lenart. Ima tudi 10 let pedagoških izkušenj v SŠC Ptuj kot profesor matematike in strokovno teoretičnih predmetov. Leta 1993 je bil izvoljen za predsednika krajevne skupnosti Destrnik, leto zatem pa prvič za župana občine Destrnik - Trnovska vas. Župan te občine je že tretji mandat, poslanec državnega zbora pa je od leta 1996. Z ženo Kristino imata tri otroke.
BOJAN RUGELJ, rojen 20. julija 1959 v Brežicah, je bil kot inženir za meritve in regulacije zaposlen v kemični tovarni Tanin v Sevnici, sedaj pa sta s soprogo samostojna podjetnika. V času službovanja v Taninu je bil predsednik sindikata delavcev in član v delavskem svetu. Še posebej je ponosen na priznan patent s področja elektromotornih pogonov, ki ga je predstavil tudi na sejmu elektronike v Ljubljani. Je poročen in ima dva otroka.
PAVEL RUPAR, rojen 21. maja 1960, se je izučil za elektrotehnika in se zaposlil v kranjski Iskri, sprva kot serviser elektronskih naprav, kasneje pa je prevzel vodenje skupine za terenska popravila specialnih naprav in več let delal na področju nekdanje Jugoslavije in Evrope. Po razpadu Iskre se je odločil za samostojno podjetništvo in skupaj s soprogo odprl prvo zasebno prodajalno v Tržiču. Leta 1994 je bil prvič, ponovno pa leta 1998 in 2002 izvoljen za župana občine Tržič. Zadnja dva mandata je bil tudi poslanec v državnem zboru.
BOJAN STARMAN, rojen 4. julija 1950 v Ljubljani, je diplomiral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Leta 1974 se je zaposlil v Alpini. Leta 1980 je bil direktor žirovskega podjetja Poliks, po prestrukturiranju tega podjetja pa se je vrnil v Alpino, kjer je delal na vodilnih delovnih mestih, največ v komerciali. Med letoma 1988 in 1996 je bil direktor Alpine, nato pa je leta 1997 postal direktor Planike. Leta 1999 je prevzel funkcijo vodje logistike na ministrstvu za obrambo. V gospodarstvo se je leta 2001 vrnil kot direktor Jelovice. Od leta 1994 je tudi nepoklicni župan občine Žiri. Je poročen in ima dva otroka.
FRANC SUŠNIK, rojen 4. septembra 1955, je po izobrazbi gimnazijski maturant. Po zaključenem šolanju se je leta 1980 zaposlil v Cinkarni Celje, kjer je opravljal dela obratovodje in samostojnega tehnologa. Od leta 1998 je župan občine Vransko. Pred tem je bil dva mandata predsednik KS Vransko in svetnik občinskega sveta občine Žalec. Od leta 2000 je tudi poslanec v državnem zboru.
JOŽE TANKO, rojen 16. aprila 1956, je diplomiral na Biotehniški fakulteti, smer lesarstvo. Po končanem študiju se je zaposlil na Inlesu, kjer je v 13 letih opravljal vrsto del, od pripravnika do direktorja delniške družbe. Kasneje je bil dve leti zaposlen v zasebni družbi Žaga Stari log. Leta 1995 je bil izvoljen za župana občine Ribnica, mandat je ponovil še leta 1998. Leta 2000 je bil izvoljen za poslanca državnega zbora. Je tudi svetnik občine Ribnica. Z družino, ženo in tremi otroki, prebiva na Bregu pri Ribnici.
RUDI VERŠNIK, rojen 24. julija 1950 v Ljubljani, je končal Visoko ekonomsko komercialno šolo v Mariboru, kjer je pridobil strokovni naziv ekonomist. Po končanem šolanju se je zaposlil kot samostojni organizator in programer v podjetju Induplati Jarše. Kasneje je opravljal delo samostojnega komercialista, organizatorja poslovanja in vodje sektorja v Vele Domžale ter vodje ekonomike v delniški družbi Meso Kamnik, kjer je zaposlen še danes. Dva mandata je bil delegat Zbora združenega dela v Občini Domžale, zdaj pa je že tretji mandat kot član sveta KS zadolžen za finance in poročanje v občinski časopis. Je poročen in oče dveh otrok.
ANDREJ VIZJAK, rojen 6. avgusta 1964 v Brežicah. Na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo v Ljubljani je pridobil naziv magister elektrotehnike. Njegova prva zaposlitev je bila v tovarni Litostroj v Ljubljani, nato na Institutu Jožef Stefan, leta 1994 pa se je zaposlil kot inšpektor za delo v Krškem. V Bajukovi vladi v letu 2000 je bil državni sekretar za področje zaposlovanja na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Je župan Občine Brežice, leta 2000 je bil izvoljen za poslanca v državnem zboru. Živi v Brežicah z ženo Slavico, sinovoma Marjanom in Jankom ter s hčerko Katarino.
BOGOMIR ZAMERNIK, rojen 8. novembra 1964, je po poklicu elektrotehnik. V podjetju Gorenje MGA - Nazarje je bil kot vodja v proizvodnji zaposlen do izvolitve za župana v občini Luče leta 1994 in bil ponovno za župana izvoljen leta 1998. Od leta 1996 je poslanec v državnem zboru.
MILENKO ZIHERL, rojen 2. aprila 1955 v Ljubljani, je diplomirani inženir kemije. Dvajset let je delal v podjetju Sava - Semperit in Sava Tires, zatem pa v razvojni službi podjetja Termo.
MILAN ZVER, rojen 25. maja 1962 v Ljubljani, je študiral politologijo. Leta 1987 je diplomiral na Fakulteti za sociologijo, politologijo in novinarstvo, danes Fakulteti za družbene vede, kjer se je zaposlil kot raziskovalec na področju proučevanja zgodovine. Na omenjeni fakulteti je leta 1990 magistriral in osem let kasneje doktoriral. Leta 1992 je bil šef kabineta podpredsednika vlade Jožeta Pučnika, zatem pa šef kabineta takratnega obrambnega ministra Janeza Janše. Nato je bil pet let zaposlen na Mestni občini Ljubljana, kjer je bil od leta 1995 do 1998 sekretar mestnega sveta Mestne občine Ljubljana. Šest mesecev je služboval kot svetovalec poslanske skupine SDS v državnem zboru. Od leta 1999 je zaposlen na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru, kjer predava sociologijo. Drugi mandat je član mestnega sveta v Ljubljani, v prejšnjem mandatu pa je bil tudi član državnega sveta. Od leta 1992 je v vodstvu SDS, bil je njen podpredsednik, zdaj pa je predsednik sveta SDS.
____________________________________________________
Poslancev LDS-a je 23
ANTON ROP, rojen 27. decembra 1960. Leta 1991 je opravil magisterij ekonomskih znanosti. Od leta 1985 do leta 1992 je bil zaposlen v Zavodu RS za makroekonomske analize in razvoj, kjer je opravljal funkcijo pomočnika direktorja. V zavodu je vodil delovne skupine pri projektih fiskalne informatike in investicij v gospodarsko infrastrukturo in se ukvarjal z razvojnimi problemi Slovenije. Kot pomočnik direktorja zavoda in svetovalec vlade se je že leta 1992 začel ukvarjati s področjem privatizacije in s pripravo zakonov. Leta 1993 je postal državni sekretar na ministrstvu za ekonomske odnose in razvoj, od leta 1996 do junija 2000 je bil minister za delo, družino in socialne zadeve v vladi Janeza Drnovška. Na državnozborskih volitvah leta 2000 je bil izvoljen za poslanca, zatem pa je bil imenovan za finančnega ministra, po izvolitvi Janeza Drnovška na predsedniških volitvah leta 2002 pa je decembra 2002 postal predsednik vlade. Na kongresu LDS v Celju leta 2003 je bil izvoljen za predsednika stranke. Živi v Vodicah, s soprogo, dvema hčerkama in sinom.
ANTON ANDERLIČ, rojen 4. junija 1956, je strojni tehnik. Kot strojni tehnik si je prve delovne izkušnje nabiral v Litostroju, šolanje pa nadaljeval ob delu. Ves čas aktiven v ZSMS, nekaj časa sekretar, nazadnje pa je postal njen predsednik. Leto 1990 je pričakal kot slovenski delegat v federalnem zboru republik in pokrajin, kar je nekaj časa opravljal skupaj z novo funkcijo poslanca v družbenopolitičnem zboru prve večstrankarske republiške skupščine. Vse od leta 1992 je poslanec državnega zbora. Je eden od treh podpredsednikov LDS.
MILAN M. CVIKL, rojen 19. maja 1959, je magister ekonomskih znanosti. Po končani gimnaziji je diplomiral na ljubljanski Ekonomski fakulteti, kjer je leta 1990 tudi magistriral. Med leti 1992 in 1997 je bil svetovalec Svetovne banke. Za svoje delo je prejel znak odličnosti Svetovne banke. Po vrnitvi v Slovenijo leta 1997 je postal direktor Centra za analize, raziskave in svetovanje v Novi Ljubljanski banki in vodja projekta za prenos bančnih znanj bankam v regiji. Leta 1998 je nastopil mesto državnega sekretarja na ministrstvu za finance. Leta 2000 se je vrnil v Novo Ljubljansko banko, kjer je postal glavni finančnik, vodil pa je tudi finančno ekipo v času lastninskega preoblikovanja in kapitalske krepitve največje slovenske finančne institucije. Aprila 2004 je postal minister za evropske zadeve. Je poročen in oče dveh otrok.
GEZA DŽUBAN, rojen 6. novembra 1943. Po končani srednji kmetijski šoli v Mariboru je diplomiral na Agronomski fakulteti v Ljubljani. 24 let je bil zaposlen v Kmetijski svetovalni službi RS kot specialist za poljedelstvo. Poslanec državnega zbora je že zadnja tri mandatna obdobja.
SLAVKO GABER, rojen 29. januarja 1958. Osnovno šolo je obiskoval v Dramljah, Leskovcu in na Hudinji. Šolanje je nadaljeval na Pedagoški gimnaziji v Celju. Diplomiral je na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo v Ljubljani, magistriral in doktoriral pa na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Svojo poklicno kariero je pričel kot gimnazijski profesor v Škofji Loki in jo nadaljeval kot univerzitetni učitelj na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Od leta 1992 do 1996 je bil minister za šolstvo, leta 1996 je bil izvoljen za poslanca v DZ, zatem ponovno zasedel stolček ministra za šolstvo in šport, s te funkcije pa odstopil junija 1999. Na volitvah leta 2000 je bil ponovno izvoljen za državnozborskega poslanca, zatem pa decembra 2002 nastopil funkcijo ministra za šolstvo, znanost in šport. Slavko Gaber je eden od treh podpredsednikov LDS.
PAVEL GANTAR, rojen 26. oktobra 1949, je doktor socioloških znanosti. Leta 1974 je diplomiral na Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo (sedanja Fakulteta za družbene vede), kjer je tudi magistriral. Leta 1989 je doktoriral na Oddelku za sociologijo Univerze v Zagrebu. Do leta 1994, ko je prevzel mesto ministra za okolje in prostor, se je na FDV raziskovalno in pedagoško ukvarjal s problemi prostorskega razvoja, urbanističnega planiranja in okolja. V osemdesetih letih je bil aktiven v novih družbenih gibanjih, napisal je več člankov o civilni družbi pod socializmom, v letih od 1984 do 1990 je bil kolumnist Mladine, v istem obdobju pa tudi predsednik ŠKUC-Foruma. Bil je ustanovni član Odbora za zaščito človekovih pravic (Bavčarjev odbor) in član kolegija odbora. Od marca 1994 do junija 2000 je bil član vlade in minister za okolje in prostor, od januarja 2001 naprej pa je minister za informacijsko družbo.
LJUBO GERMIČ, rojen 19. novembra 1960, je diplomirani inženir kemijske tehnologije. Diplomiral je na Tehniški fakulteti v Mariboru. Sprva je delal kot kemijski tehnolog v Tovarni dušika Ruše, nato pa opravljal dela asistenta na Tehniški fakulteti v Mariboru. Med delom se je strokovno izpopolnjeval v tujini, na Univerzi Twente na Nizozemskem. Po vrnitvi je poučeval na Gimnaziji in srednji kemijski šoli v Rušah, na kateri je kasneje postal tudi ravnatelj. Leta 2000 je bil izvoljen za poslanca državnega zbora, je tudi član občinskega sveta Občine Ruše. Poročen, oče dveh otrok.
ALEŠ GULIČ, rojen 5. marca 1954, je univerzitetni diplomirani slavist. Po končani osnovni šoli in trboveljski gimnaziji je šolanje nadaljeval na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, nato pa se po štirih letih študija zaposlil kot učitelj slovenščine na Ekonomski srednji šoli v Trbovljah. Za svoje diplomsko delo je prejel študentsko Prešernovo nagrado. Bil je asistent na katedri za srbsko in hrvaško književnost Filozofske fakultete, obenem pa na Hrvaškem poučeval slovenski jezik. Sodeloval v gibanju za osamosvojitev Slovenije, soustanovitelj Lions kluba Trbovlje, spremljevalec delavske godbe in skupine Laibach. Je urednik Radia Trbovlje. Pri založbi Partizanska knjiga je izdal izbor proze in poezije o Zasavju z naslovom Šarabanka.
MIRAN JERIČ, rojen 6. junija 1958, je elektrotehnik. Mladost je preživel v Krnicah, nekaj časa živel na Dolu, zadnje desetletje pa živi v Hrastniku. Po zaključenem šolanju za elektrotehnika na Srednji tehnični šoli v Trbovljah se je zaposlil v TKI Hrastnik. Delo je nadaljeval na oddelku za obrambo občine Hrastnik, kjer je postal tudi načelnik oddelka. Dva mandata je bil član Izvršnega sveta občine Hrastnik, dva mandata član Občinskega sveta, zadnji dve leti pa je župan občine Hrastnik. Že tri zaporedne mandate je tudi poslanec državnega zbora.
MATEJ LAHOVNIK, rojen 23. decembra 1971, je doktor ekonomskih znanosti. Leta 1994 je diplomiral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. V času dodiplomskega študija se je dodatno izpopolnjeval na Ekonomski fakulteti na Dunaju. Po diplomi je nadaljeval študij na smeri za splošni management in v letu 1998 magistriral. Leta 2000 je na Ekonomski fakulteti v Ljubljani doktoriral. Na Ekonomski fakulteti v Ljubljani je bil vse do 20. aprila 2004 zaposlen kot docent za področje managementa, 20. aprila 2004 je bil v državnem zboru imenovan za ministra za gospodarstvo.
DARJA LAVTIŽAR BEBLER, rojena 10. oktobra 1950, je univerzitetna diplomirana pravnica. Svojo profesionalno pot je začela kot novinarka na nacionalni TV, od leta 1990 do 1992 je bila poslanka že v skupščini RS in leta 1996 izvoljena za poslanko državnega zbora, nato je bila veleposlanica in vodja stalnega predstavništva RS pri Svetu Evrope, sedaj pa ponovno opravlja delo poslanke. Ob snovanju ustave je bila članica ustavne komisije državnega zbora, v odločilnem času vključevanja Slovenije v Evropsko unijo pa je bila sopredsednica pridružitvenega parlamentarnega odbora. Dve leti je bila predstavnica poročevalske skupine odbora ministrskih namestnikov za socialno kohezijo in zdravstvo pri Svetu Evrope. Je poročena, mati dveh otrok.
RUDOLF MOGE, rojen 20. marca 1944, je profesor matematike in fizike. V Mariboru je končal osnovno šolo. Šolanje je nadaljeval na navtičnem oddelku Srednje pomorske šole v Piranu, kasneje pa končal univerzitetni študij matematike in fizike na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani. Zaposlen je bil kot profesor in višji predavatelj matematike, nato pa ravnatelj gimnazije v Mariboru in podpredsednik Izvršnega sveta mesta Maribor. Tretji zaporedni mandat je poslanec v državnem zboru. V zadnjem mandatu je bil predsednik odbora DZ za kulturo, mladino, šolstvo, znanost in šport, predsednik Statističnega sveta RS in predsednik Sveta Slovenskega narodnega gledališča v Mariboru. Prejemnik zlatega znaka Univerze v Mariboru, priznanja OF in veteran vojne za Slovenijo.
MARKO PAVLIHA, rojen 15. decembra 1962, je doktor pravnih znanosti. Na ljubljanski pravni fakulteti, kjer je habilitiran kot redni profesor za gospodarsko, transportno in zavarovalno pravo, je diplomiral leta 1986. Dve leti pozneje je magistriral iz pomorskega prava na pravni fakulteti v Splitu, leta 1991 pa doktoriral na pravni fakulteti Mc Gill v Montrealu. Svojo poklicno pot je začel v Splošni plovbi Piran, pred imenovanjem na položaj ministra pa je vodil katedro za pomorsko in prometno pravo na fakulteti za pomorstvo in promet v Portorožu ter opravljal dolžnosti prodekana za znanstveno-raziskovalno dejavnost. Predava tudi na ljubljanski ekonomski fakulteti. Prejel je častni naziv Slovenski pravnik leta (2001). Poročen, oče dveh otrok.
MILAN PETEK, rojen 10. junija 1950. V Mariboru obiskoval srednjo gradbeno šolo in zaključil študij na tedanji visoki ekonomsko komercialni šoli. Svojo poklicno pot je začel kot tehnik na gradbišču v tedanjem gradbenem velikanu Gradis, kjer je bil pozneje dolga leta komercialni direktor. Z ustanovitvijo družbe Protech je bil imenovan za direktorja podjetja. Je predsednik nadzornega sveta v Mariborskem vodovodu, član upravnega odbora pri Gospodarski zbornici Slovenije. Svojo politično pot je začel leta 1990 kot podpredsednik Izvršnega sveta Občine Maribor, leta 1994 je bil izvoljen za člana mestnega sveta MO Maribor in za predsednika odbora za komunalne in gospodarske javne službe. V letu 2002 je kandidiral za mesto župana MO Maribor in bil izbran za vodjo svetniške skupine LDS v mestnem svetu. Je oče treh otrok.
LOJZE POSEDEL, rojen 26. avgusta 1955. Osnovno šolo je obiskoval v Žalcu, po končani gimnaziji v Celju pa je diplomiral na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru. Zaposlen je bil v Železarni Štore in Hmezad Agrini Žalec. Bil je vodja oddelka za finance Občine Žalec, sedaj pa je že drugi mandat njen župan. Za svoje delo in dosežke je prejel že mnoga priznanja. Poročen, oče dveh hčera.
BORUT SAJOVIC, rojen 18. julija 1960, je magister veterine, doslej delal kot terenski veterinar. Po končani kranjski gimnaziji je z odliko diplomiral na veterini, kjer je ob delu kmalu tudi magistriral, je občinski svetnik, poročen, oče dveh otrok.
MITJA SLAVINEC, rojen 30. maja 1964. Po izobrazbi je diplomirani inženir fizike z doktoratom iz fizikalnih znanosti, zaposlen pa je kot predavatelj in predstojnik na Pedagoški fakulteti v Mariboru. Pri Zvezi za tehnično kulturo je vodja odmevnega festivala Mladi za napredek Pomurja in Astronomskega društva Kmica, predsednik Pomurske akademije PAZU, predsednik Slovenske potapljaške zveze in podpredsednik Slovenske astronomske zveze. V Mestnem svetu Murske Sobote vodi odbor za družbene dejavnosti.
MAJDA ŠIRCA, rojena 20. aprila 1953, je univerzitetna diplomirana umetnostna zgodovinarka, novinarka in predavateljica, avtorica številnih knjižnih in revialnih tekstov s področja filma, avdiovizualne kulture in humanistike. Bila je urednica kulturno-informativnega programa in umetniškega dokumentarnega programa TVS. V letih 1997-2000 je bila državna sekretarka na ministrstvu za kulturo. Takoj po vstopu Slovenije v EU pa tudi prva evropska poslanka (v statusu opazovalke) iz Slovenije. Kot poslanka državnega zbora je bila v mandatu 2000-2004 dejavna članica ustavne komisije, odbora za kulturo, zdravstvo, delo in notranjo politiko, je članica mestnega sveta Mestne občine Ljubljana. Je podpredsednica LDS.
JOŽEF ŠKOLČ, rojen 19. avgusta 1960, je univerzitetni diplomirani politolog. V Ljubljani je diplomiral iz mednarodne politologije. Konec 80-ih je postal predsednik takratne mladinske organizacije, predsedoval je tudi opozicijskemu Zboru za ustavo. ZSMS se je januarja 1990 pod Školčevim vodstvom preoblikovala v politično stranko, najprej pod imenom ZSMS - Liberalna stranka, novembra istega leta pa se je preimenovala v Liberalno-demokratsko stranko. Školč je LDS vodil do pomladi 1992, ko je predsednik postal Janez Drnovšek. Školč je bil na vseh dosedanjih državnozborskih volitvah izvoljen za poslanca državnega zbora. Od 16. septembra 1994 do 28. novembra 1996 je bil predsednik DZ. V vladi Janeza Drnovška v obdobju od 1997 do 2000 je bil minister za kulturo.
MATJAŽ ŠVAGAN, rojen 21. maja 1963, je inženir organizacije dela. Švagan je župan občine Zagorje ob Savi že od leta 1994, leta 2000 je bil na listi LDS izvoljen za poslanca DZ.
DAVORIN TERČON, rojen 2. januarja 1961, je diplomirani upravni organizator. Po končani srednji šoli v Kopru je končal Višjo pravno šolo na Univerzi v Mariboru, VII. stopnjo pa na izrednem študiju na Univerzi v Ljubljani. Najprej se je zaposlil na Kmetijski zemljiški skupnosti občine Sežana kot referent za zemljiške zadeve, nato pa kot vodja službe; pet let je bil član Izvršnega sveta bivše občine Sežana in sekretar sekretariata za občo upravo in proračun. Leta 1994 je bil imenovan za načelnika Upravne enote Sežana. Od leta 1996 dalje je poslanec v državnem zboru, član občinskega sveta občine Sežana v več mandatih, od leta 2002 podžupan občine Sežana. Poročen, oče dveh otrok.
VILI TROFENIK, rojen 5. septembra 1943, je diplomirani profesor matematike in fizike. Po končani nižji gimnaziji v Ormožu leta 1958 je obiskoval Gimnazijo na Ptuju, kjer je v letu 1962 maturiral. Po maturi se je vpisal na Fakulteto za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani - Oddelek za matematiko in fiziko. Po študiju je v obdobju 1967 - 1969 poučeval na Gimnaziji v Ptuju, od 1971 do 1982 poučeval na Tehnični elektro, strojni in tekstilni šoli v Mariboru. Od 1982 do 1990 je opravljal naloge vodje strokovnih služb Samoupravnih interesnih skupnosti družbenih dejavnosti v občini Ormož. V času od 1990 do konca 1994 je opravljal funkcijo predsednika Izvršnega sveta Občine Ormož. Decembra 1994 je bil prvič izvoljen za župana Občine Ormož in nato še drugič leta 1998 in tretjič v letu 2002. Na vseh volitvah za župana je nastopal kot neodvisni kandidat. Na državnozborskih volitvah v letu 1996 in v letu 2000 je bil izvoljen za poslanca državnega zbora, in sicer na listi SLS.
CVETKA ZALOKAR ORAŽEM, rojena 15. aprila 1960. Diplomirala na Filozofski fakulteti v Ljubljani, smer slovenski jezik s književnostjo in primerjalna književnost. Leta 1994 je bila prvič izvoljena za županjo občine Domžale, tako da to delo opravlja že deseto leto. Kot poslanka v državnem zboru v mandatu 2000-2004 je aktivno delovala na področju zastopanja lokalnih interesov, saj je šest let podpredsednica Skupnosti občin Slovenije.
_____________________________________________________
Deset poslancev ZLSD
SAMO BEVK, rojen 27. avgusta 1956, je profesor zgodovine in umetnostne zgodovine, poslanec od leta 1996. Bil je kustos in ravnatelj Mestnega muzeja Idrija, vodil muzejski oddelek v Cerknem in bil direktor tega muzeja. Bil je med pobudniki in ustanovitelj Muzejskega društva Idrija (1986). Bil je odgovorni urednik Idrijskih razgledov, član uredništva Primorskih srečanj in predsednik izdajateljskega sveta Notranjskega časopisa. S sodelavci je vodil in izpeljal več projektov, med njimi obnovo partizanske bolnišnice Franja, otvoritev Bevkove domačije v Zakojci, prireditve ob poltisočletnem jubileju rudnika in Idrije v letih 1990-1995, prenovo Belčnih klavž, Idrijske Kamšti in tehniške dediščine rudnika, najpomembnejši pa je bil projekt temeljite prenove gradu Gewerkenegg (1988-1996). Za projekt muzejske razstave 500 let rudnika in Idrije (1992-1995) je Mestni muzej Idrija leta 1997 dobil nagrado za najboljši evropski tehniški muzej. Kot kandidat ZLSD, LDS in DS je bil izvoljen za idrijskega župana (1994-1997), leta 1998 in 2002 pa je bil izvoljen za občinskega svetnika. Bil je tudi podpredsednik Stalne konference lokalnih skupnosti Slovenije.
MATJAŽ HAN, rojen 17. januarja 1971 v Celju, oče dveh otrok. Končal je Srednjo trgovsko-komercialno šolo v Celju in se zaposlil v podjetju Eurohan. Leta 1992 je ustanovil lastno podjetje M&M International s sedežem v Radečah - podjetje z osmimi zaposlenimi vodi že dvanajsto leto. Že dva mandata je svetnik ZLSD v občini Radeče, leta 2003 pa je bil izvoljen za predsednika občinskega odbora ZLSD v Radečah. Leta 1997 je postal tudi podpredsednik Rokometnega kluba Radeče.
FERI HORVAT, rojen 26. septembra 1941 v Kuštanovcih v Prekmurju, je univerzitetni diplomirani ekonomist. Poslanec državnega zbora od leta 1992 dalje, od 12. julija 2004 opravlja delo predsednika DZ. Bil je generalni direktor podjetja Radenska, član poslovodnega odbora Ljubljanske banke, član zvezne vlade nekdanje Jugoslavije, odgovoren za ekonomske odnose s tujino in turizem. V letih 1991-1992 je bil podpredsednik in nato predsednik Gospodarske zbornice.
AURELIO JURI, rojen 27. julija 1949 v Pulju, oče dveh otrok, poslanec od leta 1996. Opravljal je delo carinika, 18 let pa tudi delo novinarja na RTV Koper-Capodistria. Bil je tudi predsednik Skupnosti Italijanov v Kopru, član CK ZK ter predsedstva ZLSD. Bil je predsednik skupščine občine Koper (izvoljen 1990), poslanec v Zboru občin Skupščine Republike Slovenije, podpredsednik Stalne konference lokalnih skupnosti Slovenije ter član Stalnega odbora kongresa lokalnih in regionalnih oblasti pri Svetu Evrope. Leta 1994 je bil izvoljen za koprskega župana, v mandatnem obdobju 1996-2000 in zatem še 2000-2004 je bil poslanec državnega zbora.
BOJAN KONTIČ, rojen 23. julija 1961 v Slovenj Gradcu, diplomirani upravni organizator, ima sina. Od leta 1996 poslanec državnega zbora, je podžupan mestne občine Velenje, bil je sekretar Izvršnega sveta SO Velenje ter predstojnik urada župana in splošnih zadev v Velenju. Poleg nalog v stranki (član predsedstva ZLSD, podpredsednik Delavske zveze ZLSD, predsednik Foruma svetnic in svetnikov ZLSD, predsednik strokovnega sveta ZLSD za regionalizem in lokalno samoupravo, podpredsednik ZLSD Velenje) je član Zveze slovenskih častnikov, gasilskega društva, Zveze šoferjev in avtomehanikov, AMD, Rdečega križa in predsednik Območnega združenja borcev in udeležencev NOB Velenje.
DUŠAN KUMER, rojen 7. februarja 1949 v Mariboru, oče šestih otrok, po poklicu elektrotehnik, je glavni tajnik ZLSD. Njegova politična pot se je začela leta 1986, ko je bil izvoljen za sekretarja občinskega komiteja ZKS Šiška: to organizacijo je vodil do parlamentarnih volitev 1992. Zatem je vodil združevanje treh strank ZKS-SDP, Delavske stranke in Socialdemokratske unije ter skupine članov iz stranke DeSUS in Socialistične stranke. Po združitvenem kongresu leta 1993 je začel opravljati naloge glavnega tajnika ZLSD. Skoraj deset let je sodeloval kot zunanji predavatelj s področja zvez v Centru za usposabljanje v Poljčah.
BREDA PEČAN, rojena 2. oktobra 1946 v Ljubljani, mati treh otrok. Po maturi na učiteljišču v Kopru je leta 1972 diplomirala na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Najprej je bila zaposlena v Delamarisu v Izoli, po združitvi z Drogo Portorož je prevzela vodenje oddelka kontrole kvalitete. Leta 1986 je postala članica izvršnega sveta Skupnosti obalnih občin Koper za področje inšpekcijskega nadzora in varstva okolja, obenem je prevzela vodenje Sekretariata za inšpekcijske službe za območje občin Koper, Izola in Piran. Konec leta 1989 se je vrnila v Delamaris in prevzela vodenje proizvodnje, leta 1992 pa je bila imenovana za direktorico podjetja Iris, ki je predelovala ribe v ribje konzerve. Prvič je bila za poslanko izvoljena za mandatno dobo 1992-1996. Leta 1997 je bila na nadomestnih volitvah izvoljena za županjo Izole, zatem pa še leta 1998 na rednih volitvah in leta 2002. Od 22. julija 2004 je nadomestna poslanka v PS ZLSD.
MAJDA POTRATA, rojena 30. maja 1948 v Celju, magistrica slovenske književnosti ter profesorica slovenščine in ruščine, je od leta 2000 poslanka DZ. Dvanajst let je poučevala slovenščino. Od ponovne uvedbe mature je sodelovala pri maturi iz slovenščine, od 1993 do 1995 je bila podpredsednica, od 1995 do 2000 pa predsednica Republiške predmetne komisije za slovenski jezik in književnost in nekaj časa tudi članica Republiške maturitetne komisije. Dolga leta je sodelovala z Lutkovnim gledališčem Maribor, občasno pa še s slovenskimi lutkarji na avstrijskem Koroškem. Od 1982 do 1986 je bila predsednica Slavističnega društva Maribor. Za delo v ljubiteljski kulturi in Slavističnem društvu Maribor je prejela Trubarjevo plaketo in srebrno plaketo Univerze Maribor, za strokovno delo pa nagrado Slavističnega društva Slovenije za leto 2002. Leta 1998 je bila izvoljena v mariborski mestni svet, ponovno leta 2002. Do aprila 2004 je bila predsednica odbora za podelitev Glazerjevih nagrad.
MIRAN POTRČ, rojen 27. marca 1938, univerzitetni diplomirani pravnik, je poslanec DZ in dolgoletni vodja poslanske skupine ZLSD. Bil je poklicni funkcionar ZKS in sindikatov, več mandatov je bil delegat v Skupščini in v letih 1986-1990 tudi predsednik slovenske skupščine, še pred tem pa v mandatu 1982-1986 vodja slovenske delegacije v Zboru republik in pokrajin Skupščine SFRJ. Bil je predsednik ustavne komisije in slovenske skupščine, ko so se v letih 1988 in 1989 oblikovali pravni temelji za osamosvojitev Slovenije in prve večstrankarske volitve. Od leta 1990 je bil petkrat izvoljen za poslanca, štiri mandate, od leta 1990 do 2004, je bil vodja poslanske skupine ZLSD. Bil je predsednik poslovniške komisije, ko se je pripravljal prvi poslovnik državnega zbora, ki je veljal skoraj deset let.
JANKO VEBER, rojen 30. julija 1960 v Ljubljani, oče dveh otrok, univerzitetni diplomirani inženir gradbeništva. Poslanec od leta 1996, že tretji mandat je župan Kočevja. Pred tem je delal v podjetju Hydrovod, ki skrbi za oskrbo z vodo; bil je vodja razvoja, pozneje je postal direktor podjetja. Kot poslanec je deloval na področju infrastrukture in okolja, gospodarstva, kmetijstva in gozdarstva.
_____________________________________________________
Devet poslancev NSi
ANDREJ BAJUK se je rodil 18. oktobra 1943 v Ljubljani. Leta 1945 je njegova družina emigrirala, najprej živela v taboriščih po Avstriji, leta 1948 pa se je naselila v Mendozi v Argentini, kjer je Bajuk odraščal in študiral. Prvo diplomo iz ekonomije je opravil v Mendozi, nato v Chicagu naredil še magisterij iz ekonomije. Leta 1969 je šel na univerzo v Kalifornijo, kjer je pridobil drugi magisterij in doktorat. Leta 1973 se je vrnil v Mendozo, kjer je poučeval kot univerzitetni profesor. Leta 1975 je odšel v Washington, kjer je opravljal različne funkcije: od ekonomista, zadolženega za analizo socialnih in industrijskih projektov, do svetovalca izvršilnega podpredsednika banke. Zadnjih pet let let službovanja v ZDA je bil direktor kabineta predsednika Medameriške razvojne banke in član predsedniškega sveta banke. Med 1994 do 2000 je bil premeščen v Pariz kot posebni predstavnik na predstavništvu IDB za Evropo. V prvi polovici leta 2000 je po sklenitvi sporazuma o koaliciji Slovenija med SKD in SDS prevzel vodenje strokovnega sveta. Na združitvenem kongresu SKD+SLS 15. aprila 2000 je bil Bajuk izvoljen za podpredsednika stranke. Na njegovo pobudo je s tistimi, ki se niso strinjali z odločitvijo vodstva stranke o spremembi volilne zakonodaje, avgusta 2000 ustanovil NSi, na ustanovnem kongresu pa je postal njen prvi predsednik. Leta 2000 je od junija do novembra vodil slovensko vlado. V obdobju 2000-2004 je bil poslanec NSi. Je poročen in oče treh otrok.
JANEZ DROBNIČ se je rodil 23. oktobra 1957 v Globeli pri Sodražici. Po zaključku osnovne šole v Sodražici je šolanje nadaljeval na Gimnaziji Poljane v Ljubljani in se nato vpisal na Visoko šolo za organizacijo dela v Kranju, zatem pa ob delu še na Fakulteto za družbene vede - socialno politiko. Tam je zagovarjal tudi magisterij iz sociologije. Leta 1979 se je zaposlil na zavodu za zaposlovanje v Ljubljani na delovnem mestu svetovalca za poklicno orientacijo mladih, nadaljeval kot rehabilitacijski svetovalec in se leta 1989 zaposlil na Republiškem zavodu za zaposlovanje kot svetovalec direktorja za področje zaposlovanja invalidov v Sloveniji. Leta 1996 se je zaposlil na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, postal svetovalec vlade za področje usposabljanja in zaposlovanja invalidov ter po dveh letih prevzel vodenje sektorja za prestrukturiranje družbenih podjetij in zaposlovanje. Leta 2000 je bil izvoljen za poslanca NSi, od leta 2001 je tudi podpredsednik stranke. V državnem zboru je bil predsednik komisije za peticije, v letu 2002 pa je postal vodja poslanske skupine NSi. Bil je tudi član odbora DZ za delo, družino in socialne zadeve, komisije DZ za nadzor nad delom varnostno-obveščevalnih služb ter mandatno volilne komisije. Z ženo Branko živita v Ljubljani in imata tri otroke.
JOŽEF HORVAT se je rodil 7. julija 1955 v Žižkih, današnji občini Črenšovci, kot prvi od treh otrok. Po končani osnovni šoli Franceta Prešerna v Črenšovcih se je vpisal na II. Gimnazijo v Mariboru. Leta 1974 se je vpisal na Fakulteto za naravoslovje in tehnologijo, oddelek za fiziko v Ljubljani ter postal univerzitetni diplomirani fizik. Po odsluženem vojaškem roku se je zaposlil v murskosoboški Muri v Službi za AOP. Po specialističnih študijih je opravljal delo specialista za baze podatkov. Od leta 1991 je vodja službe za AOP in delo direktorja službe za informatiko v Muri opravlja še danes. Po ustanovitvi SKD je postal njen član in bil prva dva mandata svetnik občine Črenšovci. Trenutno je zunanji član odbora za finance občine Črenšovci. Je član dveh nadzornih odborov, ene gospodarske in investicijske družbe. Z ženo Ireno imata tri otroke.
ANTON KOKALJ se je rodil 18. julija 1960 v kraju Topolje v Selški dolini. Po srednji tehnični šoli je diplomiral iz elektrotehnike in bil tri leta zaposlen na področju razvoja elektromotorjev. Med leti 1988 in 2003 je bil učitelj na srednji šoli. V lokalno politično dogajanje je vključen od leta 1987, leta 1990 je postal član SKD, od leta 2000 pa član NSi. Med leti 1994 do 2002 je bil župan Vodic, od 1998 do 2002 pa predsednik Združenja občin Slovenije. V letu 2001 ter od 2003 do sedaj je glavni tajnik stranke NSi. Je poročen in ima štiri otroke, z družino živi v Šinkovem Turnu pri Vodicah.
DRAGO KOREN se je rodil 19. januarja 1960 v Škalah. Po končani osnovni šoli in gimnaziji v Velenju je študiral na Fakulteti za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo v Ljubljani. Po končanem študiju, ko je pridobil naziv univ. dipl. ing. geodezije, se je zaposlil na geodetski upravi v Velenju, katere direktor je postal leta 1991. Z reorganizacijo je postal vodja izpostave območne geodetske uprave v Velenju, ker so bile pa letos maja ukinjene izpostave, pa je postal višji svetovalec v oddelku za zemljiški kataster. Z ženo Marijo imata tri otroke in živita v Lokovici pri Šoštanju. Koren je član moškega pevskega zbora in predsednik Prosvetnega društva Lokovica. Že tretji mandat je član občinske komisije za okolje in prostor. Je predsednik občinske komisije za družbene dejavnosti ter svetnik občine Šoštanj.
MOJCA KUCLER-DOLINAR se je rodila 26. avgusta 1972 v Ljubljani. Po končanem študiju prava na ljubljanski Pravni fakulteti se je zaposlila v kadrovski službi podjetja Mostovna, nato pa v pravnem sektorju Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov RS kot samostojna svetovalka za splošne in pravne zadeve. Vpisana je na podiplomski študij delovnega prava in prava socialne varnosti na Pravni fakulteti v Mariboru. Delovne izkušnje si je pridobivala s honorarnim delom v različnih podjetjih, medijih, športu in kulturi. Delala je v informativnem programu radia Ognjišče, pisala članke za lokalne časopise, pri teniški zvezi Slovenije je sodelovala pri izpeljavi tekmovanj za Davisov pokal, bila je članica folklorne skupine KUD Dolomiti Dobrova. Z možem Matjažem živita v Ljubljani.
MARTIN MIKOLIČ se je rodil 7. oktobra 1959 v Dobovcu pri Rogatcu, kjer je obiskoval osnovno šolo. Leta 1978 je končal Srednjo tehniško šolo v Celju, nato pa se je vpisal na Visoko tehniško šolo Maribor, kjer je leta 1984 pridobil naziv univ. dipl. inženir strojništva. Po zaključku študija se je kot pripravnik zaposlil v velenjskem Gorenju GA, po končanem pripravništvu pa v takratni Gorenjevi firmi Emkor v Rogatcu, kjer je skoraj deset let vodil razvojni oddelek. Mikolič je izumil žični radiator, ki je patentno zaščiten v mnogih evropskih državah. Z uvedbo lokalne samouprave leta 1994 je kandidiral na lokalnih volitvah in bil med petimi kandidati izvoljen za župana novonastale občine Rogatec, to funkcijo pa opravlja že tretji mandat. Z ženo Mariko imata tri otroke in živita v Rogatcu.
ALOJZ SOK se je rodil 27. marca 1957 na Ptuju. Po osnovni šoli v Gorišnici je šolanje nadaljeval na splošni gimnaziji na Ptuju, kjer je leta 1978 maturiral. Od 1978 do 1985 je študiral na Biotehniški fakulteti v Ljubljani na oddelku za veterinarstvo in v letu 1986 pridobil naziv doktor veterine. Po odsluženem vojaškem roku se je leta 1987 zaposlil na Veterinarskem zavodu na Ptuju, kje je delal sedem let. Leta 1994 se je zaposlil na Veterinarski upravi Republike Slovenije, kjer je opravljal delo veterinarskega inšpektorja nadaljnjih sedem let. Leta 1990 je postal član SKD. Na prvih lokalnih volitvah je nato postal podpredsednik Skupščine občine Ormož. Od leta 1994 do leta 1998 je bil predsednik prvega Občinskega sveta občine Ormož in v tem času tudi predsednik Krajevne skupnosti Ormož. Leta 2000 je bil med ustanovnimi člani NSi. Na prvem občnem zboru je nato postal predsednik ormoške NSi. Leta 2001 je postal podpredsednik NSi. Kot poslanec v DZ v mandatu 2000-2004 je bil član odbora za kmetijstvo in odbora za infrastrukturo in komisije za poslovnik. Po vstopu Slovenije v Evropsko unijo pa je postal podpredsednik odbora DZ za evropske zadeve. Sok živi z ženo Branko in dvema otrokoma v Ormožu.
MARJETA UHAN je rojena 18. oktobra 1963 v Dobravi pri Dobrniču. Po končani osnovni šoli v Dobrniču in Žužemberku je šolanje nadaljevala na splošni gimnaziji v Novem mestu. Po končani gimnaziji se je vpisala na Biotehniško fakulteto v Ljubljani, po diplomi pa se je zaposlila v kmetijski zadrugi Trebnje kot kmetijska pospeševalka na Razvojnem programu Trebnje FAO program. Po treh letih je nadaljevala kot splošna kmetijska svetovalka za območje Mirnske doline in Trebelnega pri Kmetijskem zavodu Ljubljana, hkrati pa bila vodja enote v Trebnjem. Delo je Uhanova nadaljevala kot svetovalka - specialistka za poljedelstvo na oddelku v Novem mestu za območje Dolenjske, Posavja in Bele krajine. V kmetijski svetovalni službi je bila zaposlena slabih 14 let, nato se je zaposlila v domačem kmetijskem podjetju za pridelavo jabolk in breskev, ki ga je ustanovil mož. Uhanova je sodelovala pri ustanovitvi Kmečke zveze v Trebnjem in bila nekaj let tajnica ter blagajničarka. Nato se je iz zveze umaknila in se včlanila v NSi ter postala predsednica Ženske zveze pri občinskem odboru Trebnje. Uhanova je poročena in mati štirih otrok.
_____________________________________________________
Sedem poslancev SLS
JOSIP BAJC, rojen 8. marca 1949, oče dveh sinov. Po končani srednji gozdarski šoli se je za skoraj 14 let zaposlil pri Gozdnem gospodarstvu Postojna, od leta 1984 dalje pa je bil skoraj deset let referent na občini Postojna za kmetijstvo, gozdarstvo, lov in ribolov. Leta 1991 je diplomiral na Višji pravni šoli v Mariboru, leta 1994 je bil prvič izvoljen za župana občine Postojna, leta 1998 pa drugič. V mandatu 1996-2000 je bil poslanec v državnem zboru, zatem pa se je zaposlil na Upravni enota Postojna kot svetovalec informator.
STANISLAV BRENČIČ, rojen 8. aprila 1950, po izobrazbi strojni tehnik, je že tretji mandat poslanec v državnem zboru. Od leta 1970 do 1994 je bil zaposlen v gospodarstvu, zaposlen je bil v podjetju Valkarton Ljubljana. Leta 1994 je bil na lokalnih volitvah izvoljen za župana občine Logatec. Za poslanca pa je bil prvič izvoljen leta 1996.
KRISTIJAN JANC, rojen 8. julija 1960, učitelj športne vzgoje, je župan občine Sevnica. Leta 1984 je diplomiral na Fakulteti za šport v Ljubljani, do leta 1990 je bil zaposlen v Šolskem rekreacijskem centru Sevnica. V obdobju 1990 - 2002 je bil direktor Gostinskega podjetja Sevnica. Leta 1998 je bil izvoljen za sevniškega župana, to funkcijo poklicno opravlja od leta 2002.
FRANC KANGLER, rojen 8. julija 1965 v Mariboru, po poklicu pravnik, je poslanec DZ. Prvič je bil v državni zbor izvoljen leta 1996, zatem pa še leta 2000. Do leta 1995 je deloval v Organih za notranje zadeve (ONZ), nato pa je bil tajnik občine Duplek. Je tudi predsednik občinskega odbora SLS in mestni svetnik v Mestni občini Maribor.
JANEZ KRAMBERGER, rojen 1. novembra 1961 v Mariboru, oče treh otrok. Poslanec v državnem zboru v mandatih 1996-2000 in 2000-2004. Leta 1987 je diplomiral na Veterinarski fakulteti, ob delu pa je končal tudi magistrski študij iz področja veterinarske znanosti. Več let je deloval kot terenski veterinar na območju Slovenskih Goric, Ptujsko-dravskega polja in Haloz. Leta 1988 je začel delovati pri Slovenski kmečki zvezi v Lenartu.
JAKOB PRESEČNIK, rojen 23. julija 1948 v Lenartu pri Gornjem Gradu, oče treh otrok, je diplomirani inženir gradbeništva. Po diplomi se je leta 1974 zaposlil v velenjskem gradbenem podjetju Vegrad, kjer je delal predvsem na področju projektive in razvoja. Leta 1991 se je zaposlil na občini Mozirje, v oddelku za prostorski razvoj, leta 1994 je postal predsednik izvršnega sveta te občine. V mandatu 1994 - 1998 je bil župan občine Mozirje, leta 1996 je bil na listi SLS izvoljen za poslanca, novembra 2000 pa je postal minister za promet in zveze. S tega mesta je skupaj z ostalimi ministri SLS odstopil 7. aprila 2004. Pred letošnjimi državnozborskimi volitvami je vodil strankin volilni štab.
MIHAEL PREVC, rojen 30. septembra 1957 v Dražgošah, oče sedmih otrok. Zaključil je šolanje na Pedagoški akademiji v Ljubljani in 18 let poučeval zemljepis in zgodovino na osnovni šoli. Leta 1998 je bil prvič izvoljen za župana občine Železniki, zdaj to funkcijo poklicno opravlja že drugi mandat. Leta 1990 je vstopil v stranko SKD, kot predsednik občinskega odbora SKD Železniki pa si je zelo prizadeval za združitev strank SKD in SLS. Po njuni razdružitvi je ostal član SLS.
_____________________________________________________
Šest poslancev stranke SNS
ZMAGO JELINČIČ PLEMENITI je bil rojen 7. januarja 1948 v Mariboru. Po rojstvu se je družina preselila v Ljubljano, kjer je Jelinčič obiskoval osnovno šolo in gimnazijo Poljane. Po končani srednji šoli je nadaljeval šolanje na ljubljanski fakulteti za farmacijo. V študentskih časih je bil baletni plesalec v Slovenskem narodnem gledališču Opera in balet v Ljubljani. Jelinčič je osnoval prvo zasebno podjetje za proizvodnjo naravnih zdravil v bivši SFRJ, kasneje pa je ustanovil tudi prvo finančno delniško družbo Kranjsko hranilnico in posojilnico. Leta 1989 se je vključil v politično dogajanje v Sloveniji, dve leti kasneje pa je ustanovil Slovensko nacionalno stranko. Med slovensko vojno leta 1991 je bil aktivno vključen v specialne vojaške enote. S stranko se je prvič udeležil volitev v DZ leta 1992, ko so volivci stranki namenili 12 poslanskih mest. Jelinčič je bil prvi predsednik parlamentarnega odbora za obrambo v večstrankarskem parlamentu. Na volitvah leta 1996 se je stranka ponovno uvrstila v DZ, Jelinčič je tako med drugim postal podpredsednik komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb. Slednjo funkcijo je opravljal tudi v mandatu 2000 - 2004. Jelinčič je član velikega števila domačih in mednarodnih organizacij, med drugim tudi dosmrtni član National Rifle Association of America (NRA) in član American Pharmaceutical Association (AphA). Jelinčič je sicer tudi potapljač, športni pilot, predsednik Letalske zveze Slovenije in predsednik Boksarskega kluba Kranj.
BOGDAN BAROVIČ je bil rojen 31. julija 1955. Leta 1988 je diplomiral iz ekonomskih študij na Mariborski univerzi. Barovič je začel delati leta 1976 kot bančni uslužbenec, leta 1985 pa je začel kot novinar delati na regionalni radijski postaji v Trbovljah. Po treh letih je postal urednik in novinar na RTV Slovenija. Barovič se ukvarja tudi s slikarstvom in je imel že preko 40 razstav. S strani Zveze veteranov vojne za Slovenijo je prejel odlikovanje kot vojni veteran za aktivnosti v osamosvojitveni vojni. Leta 2000 je bil na parlamentarnih volitvah na listi SNS izvoljen za poslanca DZ. V poslanskem mandatu 2000-2004 je bil podpredsednik komisije za evropske zadeve, član odbora za finance in monetarno politiko, odbora za notranjo politiko, komisije za nadzor proračuna in drugih javnih financ, komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter član slovenskega dela pridružitvenega parlamentarnega odbora.
SAŠO PEČE je bil rojen 3. maja 1971 v Ljubljani. Po izobrazbi je univerzitetno diplomirani ekonomist, sedaj pa opravlja magisterij na Pravni fakulteti v Ljubljani. Leta 2000 je bil na parlamentarnih volitvah na listi SNS izvoljen za poslanca državnega zbora. V poslanskem mandatu 2000-2004 je bil tako podpredsednik mandatno-volilne komisije, član parlamentarne komisije za poslovnik, odbora za gospodarstvo in ustavne komisije.
SREČKO PRIJATELJ je bil rojen 28. avgusta 1962 v Trbovljah. Svojo mladost in šolanje je preživel v Zagorju ob Savi, medtem ko se je leta 1983 preselil v kraško vasico Orlek pri Sežani, kjer si je ustvaril dom in družino. Bil je svetnik v sežanskem občinskem svetu, sedaj pa je predstavnik v svetu krajevne skupnosti. Prijatelj je bil zaposlen v holdingu Slovenske železnice, kjer je kot tehnik tehnično vozovne službe opravljal operativno vodstvena dela. Letošnjega avgusta pa je postal tudi član sveta delavcev v holdingu. Sodeloval je v vojni za Slovenijo in bil tudi odlikovan. Prijatelj je tudi član Zveze veteranov vojne za Slovenijo. V SNS je aktivno vključen od leta 1992.
BOŠTJAN ZAGORAC je bil rojen 23. septembra 1973 v Mariboru, kjer je obiskoval tudi prvo gimnazijo. Izobraževanje je nadaljeval z enoletnim učenjem nemškega jezika v Gradcu, nato pa s študijem na Pravni fakulteti v Mariboru. Med študijem je opravil tudi izpit za borznega posrednika in se zaposlil v borzni hiši Veritas. Po enoletnem delu se je odločil za aktivno politiko in se zaposlil kot sekretar poslanske skupine SNS in kasneje kot tiskovni predstavnik v stranki. Leta 2002 je bil na lokalnih volitvah kot kandidat SNS izvoljen za mestnega svetnika v Mestni občini Maribor.
BARBARA ŽGAJNER TAVŠ je bila rojena 12. februarja 1976 v Trbovljah. Po končani osnovni šoli je nadaljevala izobraževanje na splošni gimnaziji v Trbovljah. Študirala je na visoki šoli za socialno delo, leta 1999 pa je nadaljevala podiplomski študij na fakulteti za družbene vede - smer sociologija, kjer je že prijavila magistrsko delo. V času šolanja, in sicer v obdobju od leta 1992 do 2004, je kot honorarna sodelavka na radiu Trbovlje opravljala različna radijska dela. Pripravništvo je opravljala na Zavodu RS za zaposlovanje, ki pa ga je po štirih mesecih prekinila in nadaljevala v DZ - kot pripravnica v poslanski skupini SNS.
_____________________________________________________
Poslanci DeSUS-a so štirje
IVAN JELEN je bil rojen 25. novembra 1944 na Ponikvi pri Žalcu, kjer je obiskoval tudi osnovno šolo. Izobraževanje je nadaljeval v Rudarskem šolskem centru v Velenju. Zaposlil se je v tamkajšnjem rudniku in se ob delu izučil za rudarskega tehnika. V velenjskem rudniku je tako 17 let opravljal delo nadzornika v jami, bil pa je tudi predsednik delavskega sveta. Po upokojitvi je postal predsednik krajevne skupnosti Ponikva pri Žalcu in to funkcijo opravlja že četrti mandat. Že drugi mandat je tudi občinski svetnik v žalski občini. Jelen je predsednik žalskega društva upokojencev ter predsednik žalske občinske organizacije DeSUS.
VASJA KLAVORA je bil rojen 29. januarja 1936 v Ljubljani, po srednji šoli se je izobraževal in izpopolnjeval na področju medicine. Opravil je specializacijo na področju kirurgije, z magistrsko diplomo pa pridobil naziv specialista akademske stopnje. Abdominalna kirurgija je bila področje subspecializacije, dodatno izpopolnjevanje pa je opravljal v tujini. Leta 1987 je pridobil naziv primarija v šempetrski bolnišnici, kjer je vodil oddelek za abdominalno kirurgijo in bil predstojnik kirurške službe, kasneje šef zdravnik bolnišnice, v.d. direktorja ter svetovalec direktorja bolnišnice. Med drugim je opravljal funkcijo predsednika Slovenskega zdravniškega društva, kasneje predsednika Združenja jugoslovanskih zdravnikov, bil je predsednik Skupščine zdravstvenih zavodov Slovenije in član odbora za investicije pri ministrstvu za zdravje.
VILI REZMAN je bil rojen 9. januarja 1954. Svojo poklicno pot je začel kot delavec v Tovarni dušika Ruše, kjer je kot mladinski funkcionar začel tudi svojo politično pot. Študiral je v Ljubljani, in sicer filozofijo. Po študiju je bil najprej profesor na srednji šoli. V osemdesetih letih je bil programski vodja medobčinskega študijskega središča za Podravje, kasneje pa solastnik Agencije za razvoj Maribora in podjetja ARAM. Pred skoraj dvema desetletjema je pričel z aktivnim delom na področju naravovarstva in ekologije. Pred desetimi leti pa je pričel z intenzivnejšim poklicnim političnim delom kot član izvršnega sveta Občine Ruše in načelnik oddelka za družbene dejavnosti. Bil je tudi župan ruške občine.
FRANC ŽNIDARŠIČ je bil rojen 11. decembra 1940 v Bučki na Dolenjskem. Osnovno šolo je končal v Bučki, nižjo gimnazijo v Krškem, višjo pa v Brežicah. Na medicinski fakulteti V Ljubljani je diplomiral jeseni leta 1967, specializacijo iz splošne medicine pa zaključil leta 1975. V letu 1995 je magistriral z raziskovalno nalogo s področja bolezni ožilja spodnjih okončin. Kot zdravnik splošne prakse je služboval v Zrečah pri Slovenskih Konjicah, zatem v Sežani, od leta 1984 do leta 2001 pa v Trebnjem. Poslanec je bil že v letih 1996 do 2000, od januarja 2001 pa opravlja delo državnega sekretarja na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve. Je član odbora za državno ureditev in javne zadeve ter vladne komisije za kadrovske in administrativne zadeve. Kot predstavnik vlade je član sveta v Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana, Domu starejših občanov v Trebnjem in v Bolnišnici Novo mesto.
_____________________________________________________
Dva predstavnika narodnih skupnosti
ROBERTO BATTELLI je rojen 19. oktobra 1954 v Pulju na Hrvaškem. Po končani osnovni šoli in gimnaziji z italijanskim jezikom v Kopru se je vpisal na ljubljansko Filozofsko fakulteto, kjer je študiral primerjalno književnost in filozofijo, a študija ni končal. Leta 1975 se je zaposlil na italijanskem programu TV Koper-Capodistria in začel delati v uredništvu dnevno-informativnih oddaj ter sčasoma postal urednik. Leta 1988 se je zaposlil kot dopisnik časopisa La Voce del Popolo. Leta 1990 je bil izvoljen v Družbeno-politični zbor Skupščine RS. Bil je član ožje parlamentarno-ekspertne skupine, zadolžene za izdelavo delovnega besedila slovenske ustave in je kot član ustavne komisije sodeloval pri izdelavi poglavja o temeljnih in človekovih pravicah in svoboščin ter pravicah avtohtonih manjšin. V državni zbor je bil ponovno izvoljen v letih 1992, 1996 in 2000 kot poslanec italijanske narodne skupnosti. V zadnjem mandatu je sodeloval v več delovnih telesih DZ, med drugim je bil tudi predsednik oz. podpredsednik komisije za narodne skupnosti ter vodja parlamentarne delegacije v skupščini OVSE. Je poročen in oče dveh otrok.
MARIA POZSONEC je bila rojena 16. januarja 1940 v Dolgi vasi pri Lendavi. Po končani osnovni šoli se je vpisala na učiteljišče v Subotici. Leta 1959 se je zaposlila v dvojezičnem šolstvu v Domanjševcih in ob delu končala Pedagoško akademijo v Mariboru. Študij je nadaljevala na Filozofski fakulteti v Novem Sadu, a ga ni končala. Od leta 1990 aktivno sodeluje v narodnostni politiki. Istega leta je bila na prvih demokratičnih volitvah izvoljena v Družbeno-politični zbor Skupščine RS. V državni zbor je bila nat