Slovenija

Novi očitki Peklarju

Ljubljana, 08. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Peklarju in Vončini se je premoženjsko stanje znatno izboljšalo, ko sta angažirala svetovalce, piše v anonimki.

V anonimnem pismu, ki ga je med drugimi dobil novi predsednik nadzornega sveta Telekoma Miro Rozman, so zapisani novi očitki proti nekdanjemu predsedniku nadzornega sveta Leonardu F. Peklarju in sedanjemu predsedniku uprave Liborju Vončini.

Leonardo F. Peklar, nekdanji predsednik nadzornega sveta Telekom
Leonardo F. Peklar, nekdanji predsednik nadzornega sveta Telekom FOTO: POP TV

V pismu piše, da se je Peklarju in Vončini premoženjsko stanje lani in letos neverjetno izboljšalo po tistem, ko "sta angažirala številne svetovalce" v zvezi s Telekomovimi načrti nakupa črnogorskega in albanskega telekoma. Rozman je povedal, da je z navedbami v pismu seznanjen in da jih namerava preveriti, več pa ni želel povedati. Uprava pa naj bi do ponedeljka, ko naj bi bila seja nadzornega sveta Telekoma, pripravila dokumentacijo glede omenjenih poslov.

V anonimki piše, da so po objavi podatkov o Peklarjevih posojilih vredni preverjanja tudi postopki Telekoma Slovenije pri poskusih nakupa črnogorskega in albanskega telekoma. "Tandem Peklar-Vončina je uspešno angažiral številne svetovalce iz ZDA, Švice, Slovenije, Albanije in Črne gore, za katere so bile brez ustreznih postopkov in odobritev organov delniške družbe v letih 2004 in 2005 za nič porabljene stotine milijonov tolarjev. Oba gospoda dobro vesta, za kaj sta porabila toliko Telekomovega denarja, saj se jima je nenadoma premoženjsko stanje neverjetno izboljšalo," je zapisal pisec, ki se je predstavil kot mali delničar.

Libor Vončina, sedanji predsednik uprave Telekoma
Libor Vončina, sedanji predsednik uprave Telekoma FOTO: Dare Čekeliš

Peklar je nad takšnimi navedbami zgrožen in pravi, da se je njegovo premoženje kvečjemu zmanjšalo. "Nesramno in nepošteno se mi zdi tako obravnavati ljudi, saj so bili vsi postopki popolnoma jasni. Naj nadzorni svet o tem vpraša upravo in mene, saj sem svojo funkcijo predsednika nadzornega sveta jemal zelo resno. Sicer pa se moje premoženjsko stanje v lanskem in predlanskem letu ni povečalo, temveč se je zelo zmanjšalo," je zatrdil.

"V interesu podjetja, vseh zaposlenih in mene osebno najostreje zavračam vsa namigovanja v zvezi z anonimnim pismom," je dejal Vončina.

Na Telekomu pravijo, da je ves projekt nakupa črnogorskega telekoma tekel povsem pregledno. Kot investicijska banka je s Telekomom nastopila Credit Suisse First Boston iz Londona in na predstavitvi je bil navzoč tudi predstavnik države. Poleg tega so po navedbah Telekoma sodelovali še revizijska hiša KPMG, pravniška pisarna Harrisons & Solicitors iz Beograda, za svetovanje na finančnem področju pa Kompas kapital. Stroški sodelovanja z njimi pa naj bi znašali manj kot 90 milijonov tolarjev, medtem ko anonimno pismo govori o stotinah milijonov. Kot so dejali, pri razpisu za nakup Telekoma Albanije niso potrebovali zunanjih sodelavcev.

Zaradi afere notranja preiskava na policiji

Afera Peklar dviguje prah tudi na policiji. Na ljubljanski policijski upravi so uvedli notranjo zaščitno preiskavo, s katero skušajo ugotoviti, kdo je medijem izdal uradno tajnost v zvezi z domnevnimi nepravilnostmi v poslovanju Leonarda F. Peklarja. Spomnimo. Očitajo mu pranje denarja in jemanje podkupnine. Zaradi izdaje podatkov pa naj bi zdaj imeli težave preiskovalci.

Ali je podatke o tem, kako naj bi Peklar domnevno pral denar in jemal podkupnine, javnosti, in to celo pred kazenskim postopkom, posredovala policija? V skopem odgovoru so na ljubljanski policijski upravi zapisali le: "V zvezi s sumom kaznivega dejanja izdaje uradne tajnosti, smo pričeli z zbiranjem obvestil."

Vprašanje pa je kaj bo preiskava sploh pokazala. Po naših informacijah naj bi namreč podatki v javnost prihajali prav z vrha policije.

Zaradi izdaje podatkov, naj bi bila zelo ovirana tudi preiskava domnevnih nepravilnosti v Peklarjevem poslovanju. Policija naj bi namreč nameravala opraviti hišno preiskavo na Peklarjevem domu, vendar je preiskovalna sodnica naj ne bi odobrila. In to z obrazložitvijo, da potem, ko je zadeva prišla v javnost, hišna preiskava nima več nobenega smisla.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek