Kot je v utemeljitvi predloga kandidature, ki ga je poslal v DZ, zapisal premier Janez Janša, je Janez Poklukar zaključil študij medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani in se zaposlil v Splošni bolnišnici (SB) Jesenice. V začetku leta 2013 je postal predstojnik oddelka za interno medicino, kjer je bil odgovoren za organizacijsko, strokovno in poslovno vodenje oddelka. Leta 2014 je postal vršilec dolžnosti in pozneje direktor SB Jesenice, ki jo je uspešno vodil do julija 2019 in v tem času tudi uspešno zaključil njeno sanacijo. Avgusta 2019 je prevzel vodenje UKC Ljubljana, največjega zdravstvenega zavoda v regiji in državi, kjer se je soočil tako z zahtevnim finančnim položajem bolnišnice, sanacijskimi postopki, kot z izzivi, ki so bili posledica naraščajoče epidemije virusa SARS-CoV-2 (covid-19). Pod njegovim vodstvom so se z dobro organizacijo, sodelovanjem in poznavanjem problematike uspešno soočili z vsemi zahtevnimi pogoji ter uspeli zagotoviti učinkovito zdravljenje in oskrbo bolnikov. V desetih dneh je vodstvu uspelo zaključiti obnovo prostorov, ki so jih sicer obnavljali že 12 let, in jih v najkritičnejših trenutkih predati v uporabo.
Poklukar je po Janševi oceni pri svojem delu postavil visoke standarde ter izkazal visoke vodstvene in strokovne kompetence, prav tako tudi odlično poznavanje slovenskega zdravstvenega sistema, njegove prednosti in pomanjkljivosti.
Na podlagi navedenega premier ocenjuje, da je primeren kandidat za ministra za zdravje, zato je DZ zaprosil, da v skladu s poslovniškimi določili poskrbi za čimprejšnjo izvedbo aktivnosti, potrebnih za imenovanje novega ministra.
Poklukar: Odločitev ni bila lahka, niti težka
Poklukar je svoje sodelavke in sodelavce danes obvestil, da je vabilo predsednika vlade sprejel in soglaša s kandidaturo za imenovanje na mesto ministra za zdravje.
"Odločitev ni bila lahka, predvsem zaradi vseh naših skupnih izkušenj v zadnjih dveh letih. Pa hkrati ni bila težka, zaradi vseh priložnosti za slovenski zdravstveni sistem in UKC Ljubljana, ki jih vidim v prihodnosti. Hvala vam za predanost in strokovnost, ki ste jo vložili, in za ponos, ki ga bomo vedno nosili s seboj," je zapisal v sporočilu, ki ga je UKC Ljubljana objavil na Facebooku.
V NSi, SMC in SNS menijo, da je Poklukar dobra izbira
"Janez Poklukar je odlična izbira in uživa mojo polno podporo," je sporočil predsednik SMC Zdravko Počivalšek, ki verjame, da bo Poklukar kot izkušen operativec znal hitro prevzeti vajeti v svoje roke in narediti red v zdravstvenem sistemu. "To je sedaj izjemno pomembno in upam, da bo dobil široko podporo za spremembe, ki so nujne," je dodal.
"Strokoven in preizkušen v kriznem menedžiranju. Profil, ki ga v danem času in okoliščinah ministrstvo za zdravje potrebuje," je ocenil predsednik NSi Matej Tonin in dodal, da je bil Poklukar eden od kandidatov, ki ga je predsedniku vlade za ta resor predlagala tudi NSi.
Podporo Poklukarju je napovedal tudi prvak SNS Zmago Jelinčič. Po njegovih besedah je treba na mesto ministra za zdravje imenovati človeka, ki je pripravljen delati v korist države in reševati razmere v zvezi s koronavirusom.
Iz poslanske skupine DeSUS so sporočili, da bodo pozorno spremljali zaslišanje kandidata za zdravstvenega ministra pred pristojnim parlamentarnih odborom. "Kandidat bo moral na predstavitvi izkazati vse kompetence in veščine, ki so potrebne za vodenje tako pomembnega ter zahtevnega resorja," so navedli. Na podlagi tega se bodo potem odločili o podpori.
Predsednica SAB Alenka Bratušek je presenečena, da je predsednik vlade pohitel s predlogom za zdravstvenega ministra, saj je nazadnje dejal, da bo počakal na rezultat konstruktivne nezaupnice. Sicer pa je po njenih besedah čas, da Slovenija dobi zdravstvenega ministra. Kot je povedala za STA, so njene osebne izkušnje s Poklukarjem dobre. Ko je bila sama predsednica vlade, je bil imenovan za direktorja jeseniške bolnišnice, od takrat pa da ima zanj le dobre besede. "Res pa je, da je nekaj biti direktor bolnišnice, drugo pa minister," je dejala. Glede podpore Poklukarju se bodo v poslanski skupini SAB še pogovorili.
V preostalih opozicijskih strankah se na predlog kandidata za zdravstvenega ministra za zdaj niso odzvali.
Neuradno naj bi se predlagatelji o podpori že posvetovali s poslancema manjšine in SNS. Medtem ko vodja poslancev upokojencev Franc Jurša o tem ne ve ničesar.
SDS z večino v ministrski ekipi
Poklukar ima nekaj izkušenj tudi v lokalni politiki. Med drugim je bil leta 2010 na samostojni listi izvoljen za občinskega svetnika Občine Gorje, leta 2014 pa kot kandidat SDS. To po odhodu Desusa iz vlade še dodatno spreminja koalicijska razmerja, saj ima SDS zdaj sama večino v ministrski ekipi.
V oddaji 24UR so opozorili tudi na to, da je Janša pozorno izbral časovnico nominacije novega zdravstvenega ministra, s tem pa pokazal nekakšne politične mišice. S predlogom močnega in uglednega imena iz zdravstva namreč pred najbolj vročim tajnim glasovanjem v DZ pošilja jasno sporočilo in je očitno precej prepričan v padec kandidata koalicije KUL za alternativnega mandatarja Karla Erjavca.
Kakšen je postopek?
Kandidat za ministra se sicer najprej tri dni in najkasneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstavi pristojnemu delovnemu telesu, v tem primeru odboru za zdravstvo, in odgovarja na vprašanja njegovih članov. Predsednik odbora najkasneje v 48 urah po predstavitvi kandidata predsednikoma DZ in vlade pošlje mnenje o predstavitvi predlaganega kandidata. Predsednik vlade lahko nato najkasneje v treh dneh umakne predlog kandidature in v tem primeru lahko hkrati predloži novo kandidaturo za ministra. Državni zbor o kandidatu za ministra odloča z večino glasov navzočih poslancev.
Glasovanje o nezaupnici bo v vsakem primeru na vrsti prvo – v ponedeljek je za to predvidenih 11 ur razprave, nato bo sledilo glasovanje, kjer opozicija nima zagotovljenih 46 glasov za zamenjavo oblasti. V tem primeru bi se parlamentarno zaslišanje Poklukarja lahko odvilo med sredo in petkom.
Spomnimo
Vlada je novega zdravstvenega ministra iskala po decembrskem odhodu stranke DeSUS iz koalicije, saj je ob tem ministrsko mesto zapustil Tomaž Gantar. Državni zbor se je z njegovim odstopom seznanil 18. decembra lani. Janša je nato pojasnil, da se je koalicija posvetovala o tem, kdo bo začasno opravljal funkcijo, in je bilo v igri ime ministra za obrambo Mateja Tonina.
"A smo se skupaj odločili, da je najbolj smiselno, da začasno to funkcijo prevzamem sam in predlagam novega ministra takoj, ko se razreši situacija, ki je nastala po odločitvi sveta DeSUS o izstopu iz koalicije," je dejal.
KOMENTARJI (562)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.