25. marca bodo Ljubljančanke in Ljubljančani volili novega župana oziroma županjo, potem ko je bil Zoran Janković izvoljen v državni zbor, je povedal tajnik občinske volilne komisije Gregor Rigler. Kot so pojasnili na Mestni občini Ljubljana, gre za popolnoma avtonomno odločitev volilne komisije in da odločitev ''nima kakega posebnega ozadja.''
Kot kaže, bodo v prestolnici zadnji izvedli nadomestne županske volitve; namreč v devetih občinah, ki so prav tako ostale brez vodstva, bodo nadomestne volitve 11. marca. Občine Slovenj Gradec, Železniki, Destrnik, Duplek, Mirna Peč, Polzela, Bovec, Metlika in Krško so sledile priporočilu Službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko ter državne volilne komisije in volitve razpisale na omenjeni datum. Danes pa je enako odločitev sprejela še volilna komisija v Radečah.
Občinske volilne komisije so pri odločitvi o dnevu glasovanja sicer avtonomne, razpis nadomestnih županskih volitev pa morajo objaviti v 15 dneh po potrditvi poslanskega mandata županu, kar se je zgodilo na ustanovni seji državnega zbora 21. decembra. Torej imajo za to čas še do četrtka. Kot napovedujejo v nekaterih volilnih komisijah, bo razpis volitev objavljen v petkovem uradnem listu, v večini občin pa bodo tako volilna opravila začela teči v soboto.
Zaradi nezdružljivosti poslanske in županske funkcije je namreč 11 županom, ki so postali poslanci, prenehala županska funkcija. Nezdružljivost pa velja tudi v obratni smeri. Če bo kdo od poslancev na nadomestnih županskih volitvah kandidiral za župana in bo izvoljen, mu bo prenehala poslanska funkcija.
Kako bo ravnal Janković?
Glede na to, da je Janković pred državnozborskimi volitvami izjavil, da ga poslanska funkcija ne zanima, se mnogi sprašujejo, kaj bo storil v primeru, da mu kot mandatarju ne uspe sestaviti vlade. Njegova stranka Pozitivna Slovenija konkretnega odgovora še ni ponudila, že večkrat pa so poudarili, da pričakujejo, da bo Janković dobil mandat za sestavo vlade. Roki sicer Jankoviću omogočajo, da ponovno kandidira. Kandidaturo bo namreč treba vložiti do konca februarja, medtem ko mora biti novi mandatar ob upoštevanju vseh skrajnih rokov izvoljen že nekaj dni prej. Predsednik republike Danilo Türk mora namreč mandatarja predlagati 30 dni po ustanovni seji DZ, torej 20. januarja. Nato pa mora biti mandatar glede na roke v poslovniku DZ in ustavi imenovan v 37 dneh. Na čelu ljubljanske občine bo do izvolitve novega župana podžupan Aleš Čerin.
Enajst slovenskih občin, katerih župani so bili na decembrskih volitvah izvoljeni za poslance, namreč do nadomestnih županskih volitev vodijo podžupani oziroma pooblaščenci, ki so jih imenovali zdaj že nekdanji župani.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.