Poslanci, ki so pred mesecem dni nastopili mandat, morajo do danes Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) prijaviti svoje premoženjsko stanje. To velja tudi za poslance prejšnjega sklica državnega zbora, ki jim je z nastopom novega sklica mandat prenehal.
Novoizvoljeni poslanci morajo v mesecu dni po nastopu funkcije, torej po ustanovni seji DZ, ki je bila 1. avgusta, Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) prijaviti svoje premoženjsko stanje. Tekom mandata pa morajo javljati tudi morebitne spremembe v premoženjskem stanju.
Obveznost prijave premoženjskega stanja imajo tudi poslanci, ki so z ustanovno sejo DZ mandat zaključili, in sicer mesec dni po prenehanju funkcije ter še leto dni po tem.
Poslancem, ki so bili v parlament znova izvoljeni, ob nastopu novega mandata ni treba znova poročati o svojem premoženjskem stanju, dolžni so poročati le o morebitnih spremembah. Do danes poročila ni treba oddati tudi poslancem, ki jim je funkcija prenehala, a nadaljujejo z drugo funkcijo, zaradi katere so še vedno zavezani za poročanje podatkov o premoženjskem stanju.
Vsi podatki o premoženjskem stanju poslancev sicer ne bodo javno dostopni, pač pa le tisti, ki se nanašajo na dohodke in premoženje, pridobljeno v času opravljanja funkcije. Ti podatki bodo javno objavljeni šele dve leti po prenehanju opravljanja funkcije.
Poslanec ne sme nastopati kot predstavnik poslovnega subjekta, ki bi imel poslovne stike z DZ. Zato morajo do danes poslanci sporočiti tudi vse pomembne podatke o subjektih, s katerimi so poslovno povezani sami ali njihovi družinski člani. Ta prepoved velja še dve leti po zaključki mandata.
V času opravljanja funkcije pa bodo morali poslanci poročati tudi o vseh lobističnih stikih in prijaviti vsa prepovedana ravnanja lobistov. Prav tako bodo morali poslanci državni zbor obveščati o prejetih darilih.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.