Zunanji minister Karl Erjavec, ki opravlja tekoče posle, bo v četrtek na seji vlade predlagal odpoklic veleposlanika v Avstraliji Milana Balažica, in sicer zaradi sporne udeležbe Nicholasa Omana na odprtju konzulata v Melbournu. Po besedah ministra "niso izpolnjeni objektivni pogoji, da bi Balažic še naprej opravljal zaupane naloge v Avstraliji".
Minister Erjavec je pojasnil, da se je ves postopek začel s preiskavo o udeležbi obsojenega pedofila Omana na odprtju slovenskega konzulata v Melbournu 7. marca letos. Minister je sredi aprila v DZ predstavil poročilo o izrednem nadzoru in dejal, da Nicholasa Omana ni bilo na seznamu povabljenih na odprtje konzulata. A v nadaljnji preiskavi, ali je bilo Omanu, ki je v Avstraliji registriran kot pedofil, dejansko poslano uradno vabilo na slovesnost, so naleteli na dodatne okoliščine, je dejal.
Minister Erjavec je danes povedal, da so dobili dokumentacijo, tudi fotografije, iz katere je razvidno, da sta Oman in Balažic skupaj sedela za častno mizo, bila skupaj postrežena in naj bi tudi skupaj obedovala. Po ministrovih besedah s tem ni izpolnjen člen zakona o zunanjih zadevah, ki govori o tem, da mora veleposlanik vzdrževati dobre odnose z organizacijami slovenskih izseljencev. Zato bo Erjavec, kot je dejal danes, predlagal odpoklic veleposlanika Balažica. Slednjega so sicer o nameri o odpoklicu po ministrovih besedah že obvestili, in sicer v ponedeljek, tako telefonsko kot tudi z depešo.
V okviru nadzora je Erjavec povabil Balažica na pogovor v Slovenijo. Takrat je Balažic po ministrovih besedah zagotavljal, da ni sedel in ni bil z Omanom. Ob tem je minister poudaril, da "meče druženje s takšno osebo, kot je Oman, slabo luč na veleposlaništvo, na veleposlanika". "Počutim se, da me je zavajal, ko je pripovedoval o dogodkih na odprtju konzulata v Melbournu," je dejal minister ter dodal, da ga še bolj moti, ker se je enako zgodilo na parlamentarnem odboru za zunanjo politiko. "Jaz sem njegovi izpovedi zaupal, verjel, in zato sem tudi na tak način nastopil na odboru."
Balažic je po ministrovih besedah v svojem zagovoru dejal, da so bili stiki z Omanom spodbujani s strani slovenske vlade. "Osebno sem preveril, če je dejansko kdo s strani vlade naročal takšne stike z gospodom Omanom, in lahko jasno povem, da niti predsednica vlade niti noben minister slovenske vlade ni naročil takšnih stikov," je dejal ter dodatno pojasnil, da bi bil veleposlanik, če bi mu kateri od ministrov iz slovenske vlade naročal vzpostavitev kakšnih stikov ali izvajanje določenih aktivnosti, po zakonu o zunanjih zadevah o tem dolžan seznaniti pristojnega ministra.
Avstralski Slovenci so sicer ministru pa tudi premierki, ki opravlja tekoče posle, Alenki Bratušek in predsedniku republike Borutu Pahorju, ki je pristojen za odpoklic veleposlanika, poslali številna protestna pisma zaradi Omanove udeležbe na odprtju konzulata.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.