Zdaj je vendarle jasno - letošnji boni bodo vredni 50 evrov, in sicer bo vrednost bona enaka tako za odrasle kot za otroke. Včeraj je bil zakon v medresorskem usklajevanju, državni sekretar Simon Zajc pa je potrdil še, da je glavni cilj razširiti uporabo na čim več panog, ki so bile v epidemiji najbolj prizadete. Če so lani boni veljali le za namestitvene kapacitete, bodo letos predvidoma še za dejavnosti v gostinstvu, kulturi, športu in rekreaciji.
Ni pa Zajc razkril, od kdaj bo nove bone mogoče koristiti. Po neuradnih podatkih naj bi za razliko od lani, ko smo bone lahko vnovčevali že od 19. junija, letos boni na voljo šele od sredine julija. Sekretar odgovarja, da je treba najprej počakati, da bo pripravljeno besedilo zakona sprejeto.
Turistične bone je lani kot obliko pomoči turistični panogi, ki jo je močno prizadela pandemija covida-19, prinesel tretji protikoronski zakon. Prejeli so jih vsi prebivalci Slovenije, in sicer mladoletni v višini 50 evrov, odrasli pa v višini 200 evrov. Skupaj je bilo izdanih 2,047 milijona turističnih bonov v skupni vrednosti 356,86 milijona evrov. Sprva so veljali do konca leta 2020, a je vlada njihovo veljavnost podaljšala do konca letošnjega leta.
Kot je povedal Zajc, je bilo do sredine prejšnjega tedna unovčenih ali rezerviranih 924.261 turističnih bonov v vrednosti skoraj 132 milijonov evrov. Novi boni v pravico do koriščenja starih ne bodo posegali. Bodo pa na gospodarskem ministrstvu s spremembo zagotovili, da bo stare bone mogoče koristiti tudi denimo pri ponudnikih, ki so svoja vrata odprli šele letos.
Zajc se je o pripravi ukrepov za omilitev posledic epidemije covida-19 v turistični panogi pogovarjal zjutraj na seji strokovnega sveta za konkurenčno in stabilno poslovno okolje ter popoldan na seji strokovnega sveta za turizem. Gospodarstvo pozdravlja napore ministrstva pri pripravi zakona in utemeljevanju njegovega pomena znotraj vlade, a ocenjuje, da nekaj ukrepov še manjka, so po obeh sejah sporočili z gospodarskega ministrstva.
Zajc je sogovornike pozval, naj svoje pripombe čimbolj natančno opredelijo: "Želimo, da zakon resnično naslavlja realne in tiste najbolj akutne izzive gospodarstva. Predlog zakona smo pisali skupaj in prav je, da tudi zaključimo tako." Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je sporočilo, da gospodarstvo pozdravlja napore ministrstva pri pripravi zakona in argumentaciji pomena le-tega znotraj vlade, "vendarle pa ocenjuje, da je v zakonu še nekaj manjkajočih ukrepov". Zajc zato gospodarstvenike poziva, da svoje pripombe čimbolj natančno specificirajo: "Želimo, da zakon resnično naslavlja realne in tiste najbolj akutne izzive gospodarstva. Predlog zakona smo pisali skupaj in prav je, da tudi zaključimo tako."
Zajc je ob tem še dodal, da ne gre za deveti protikoronski paket ukrepov, zato vanj ni mogoče umestiti tako široke palete ukrepov, kot bi si posamezno deležniki želeli, "temveč gre za predlog zakona, ki primarno naslavlja izzive turističnega sektorja oz. Z njim širše povezane dejavnosti - te je epidemija najbolj prizadela".
Do četrtka bodo na ministrstvu še zbirali pripombe iz gospodarstva, nato pa bo zakon predvidoma v naslednjem tednu nared za obravnavo na seji vlade. Odzval se je tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je partnerje v gospodarstvu spomnil, da turizem pomoč potrebuje sedaj: "Turizem si ne more privoščiti še enega izgubljenega tedna. Apeliram na podjetja iz drugih panog, da to razumejo in tvorno pristopijo h komentarjem – navsezadnje smo zakon pripravljali skupaj in smo od začetka vedeli, da je v prvi vrsti namenjen interventnim ukrepom za turizem pred poletno sezono."
Kot se je lahko izvedelo doslej, bo zakon za pomoč turizmu med drugim vključeval podaljšanje mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene, pa tudi povračilo stroškov odpovedanih dogodkov za industrijo srečanj, pomoč upravljavcem žičniških naprav in podaljšanje nadomestila za občasne avtobusne prevoznike. Vsak državljan naj bi dobil tudi že omenjeni bon.
KOMENTARJI (322)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.