Iz vzorca pogodbe, ki jo direktorji Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) dobivajo v podpis, je razvidno, da bo novi direktor ŠOU v Ljubljani imel kar 5800 evrov bruto mesečne plače. Poleg visoke plače mu pogodba prinaša še številne druge bonitete. Po zaključku štiriletnega mandata mu pripada 12 mesečnih plač odpravnine, če bo brez krivdnih razlogov predčasno končal mandat, pa mu jih pripada kar 24 oziroma kar slabih 140.000 evrov.
Novi direktor si bo 40 ur na teden lahko razporedil samostojno in sprotno, nadur pa ne bo imel plačanih. Bo pa imel mesečno plačanih 100 evrov pogovorov prek službenega telefona.
Kot je znano, bo novi direktor ŠOU v Ljubljani maja postal Rok Sotlar, njegov mandat pa naj bi trajal štiri leta. O pogodbi o zaposlitvi bo razpravljal še študentski zbor, in sicer na prihodnji seji. Pogodbo z direktorjem namreč lahko potrdijo le študentski poslanci. Bo pa ta seja najverjetneje že prihodnji teden, saj je iz vzorca pogodbe, ki smo ga pridobili, razvidno, da naj bi se delovno razmerje začelo 13. maja.
Z zneskom 5800 evrov bruto plače na mesec se bo novi direktor ŠOU v Ljubljani postavil ob bok predsedniku Državnega zbora Pavlu Gantarju ter predsedniku vlade Borutu Pahorju, ki zaslužita okoli 6000 evrov mesečno. Podobni mesečni znesek dobi tudi predsednik države Danilo Türk.
Vodstvo poslalo skop odgovor
Seveda smo se s številnimi vprašanji obrnili tudi na vodstvo ŠOU v Ljubljani. Med drugim smo jih prosili, če lahko potrdijo, ali je vzorec pogodbe pravi, kako komentirajo višino mesečne plače in vse bonitete, ki jih pogodba prinaša novemu direktorju. Dobili smo skop odgovor predsednika ŠOU v Ljubljani Marka Hozjana: "Predsedstvo ŠOU v Ljubljani ni podpisalo nobene pogodbe z Rokom Sotlarjem, jo je pa predlagalo v sprejetje Študentskemu zboru ŠOU v Ljubljani. Pogodbo z direktorjem ŠOU v Ljubljani namreč lahko v skladu z akti organizacije potrdi le Študentski zbor ŠOU v Ljubljani, torej študentski poslanci. Ti bodo o tem odločali na prihodnji seji."
"Razmetavanje s študentskim denarjem"
Prvi so se odzvali v Mladem forumu SD Ljubljana, kjer menijo, da je plača direktorja ŠOU Ljubljana le vrh ledene gore razmetavanja s študentskim denarjem. Opozarjajo na nebrzdano in neracionalno porabo denarja. "Denar, s katerim razpolagajo študentske organizacije, je denar vseh študentk in študentov. Študentski denar tudi mora biti porabljen v skladu z vsesplošnimi študentskimi interesi in nameni, kar pa tajkunska plača direktorja ŠOU v Ljubljani nikakor ne more biti.“
V Mladem forumu Ljubljana so izračunali, da bi lahko samo s tajkunsko direktorsko plačo mesečno dobivalo štipendije v višini 300 evrov kar 19 študentov, odpravnina pa bi zadoščala še za dodatnih 39 štipendistov. "Kot kaže, se ponavlja enaka zgodba, ko je ŠOU Ljubljana razmetaval s študentskim denarjem za svetovanja za nakup nočnih lokalov, nakup jadrnice, lansko uničenje parlamenta, VIP-zabave za 40.000 evrov ipd.,“ še poudarjajo.
Ogorčeni so tudi v Mladi Sloveniji – podmladku NSi. "Gre za tajkunizacijo študentskega organiziranja na račun študentov. Gre za sramotno dejanje, ki terja odgovore celotnega vodstva ŠOU v Ljubljani in tudi njihove odstope, v kolikor bo znesek direktorju tudi dejansko izplačan. Takšne plače nimajo niti poslanci državnega zbora. Ob tem naj poudarimo, da je vodstvo ŠOU v Ljubljani prepleteno tudi z vladno politiko. Svetovalec predsednika ŠOU Marka Hozjana je nekdanji predsednik podmladka stranke Zares Matic Vidic. Mar je res naključje, da je podjetje Ultra dobilo na razpisu za elektronizacijo študentske prehrane?"
Prepričani so, da bi moralo delovanje študentskih organizacij temeljiti na prostovoljni bazi oziroma na minimalnih izplačilih za opravljena dela. "Namesto tega si študentski funkcionarji izplačujejo bajne vsote denarja in tako bogatijo na račun študentov. Ker je študentsko organiziranje v Sloveniji prešlo vse meje dobrega okusa, v podmladku NSi predlagamo spremembo zakonodaje in uvedbo prostovoljnega članstva v študentske organizacije. Le tisti študenti, ki postanejo prostovoljno člani, morajo nato ŠOU financirati z naslova študentskega dela. To je najboljši ukrep, da se prepreči nadaljnje bogatenje študentskih funkcionarjev in tajkunizacijo študentskega denarja," so dodali.
Tudi v Slovenski demokratski mladini so ogorčeni. "Prepričani smo, da se s tem kvazi in kvari pomen prostovoljstva in pomen študentskega organiziranja, saj je namen študentske organizacije delo za dobro študentov in ne za dobro funkcionarjev,“ so zapisali.
Po njihovem mnenju bi bilo smiselno razmisliti o reorganizaciji, ki bi privedla do tega, da bi v študentskih organizacijah delali prostovoljci, ne pa tisti, ki v študentskem organiziranju vidijo možnost za lahko prislužen denar. Ta oseba naj nato postane oseba javnega prava, saj je "transparentnost ŠOS ob takšnih aferah vedno manjša, prav tako kot tudi njihova legitimnost".
Študentski zbor in vse študentske poslance so pozvali, naj predlagane pogodbe novemu direktorju ŠOU v Ljubljani ne sprejmejo.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.