Krasen konec tedna je za nami in zagotovo ste si, če ste le imeli možnost za to, privoščili izlet v naravo. In če smo v preteklih letih v začetku novembra že pričakali prvi sneg, nas letos v teh dneh še kar greje sonce, temperature pa za zdaj niso prav nič zimske.
V nedeljo so tako marsikje po Sloveniji namerili za november rekordno visoko temperaturo v zadnjih 60 letih: v Ilirski Bistrici 24,8 stopinje Celzija, v Murski Soboti 24,4 stopinje Celzija, v Postojni 23,9 stopinje Celzija in v Ratečah 19,8 stopinje Celzija, so zapisali na Meteo.si, uradni strani državne meteorološke službe Agencije RS za okolje (Arso).
Včeraj marsikje po Sloveniji za november rekordno visoka temperatura: I. Bistrica 24,8, M. Sobota 24,4, Postojna 23,9, Rateče 19,8 °C.
— meteo.si (@meteoSI) November 9, 2015
Danes ali v torek pa lahko rekordno visoko temperaturo pričakujemo še kje drugje, je za STA povedal meteorolog Brane Gregorčič. "Obdobju zelo toplih dni v pozni jeseni, ko je narava že zelo obarvana, marsikje pa je listje že odpadlo, v srednji Evropi in tudi Sloveniji rečemo babje poletje," je dejal. V Ameriki je takšno obdobje znano kot indijansko poletje, izraz pa se uveljavlja tudi v Sloveniji, je dodal.
Naš hišni prognostik Blaž Šter je opozoril tudi na nov hud temperaturni skok. V Babnem polju se je iz -2 stopinj Celzija v samo dveh urah in pol segrelo na 18 stopinj Celzija.
Kakšno vreme nas čaka?
Sicer pa bo tudi danes sončno, sredi dneva pa bo predvsem na vzhodu prehodno nekaj oblačnosti. Zjutraj bo po nekaterih nižinah megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj Celzija.
Jutri bo pretežno jasno. Zjutraj bo po nekaterih nižinah megla, ki se bo lahko v jutranjih urah pojavljala tudi ob morju. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 10, najvišje dnevne od 17 do 22 stopinj Celzija.
V sredo in četrtek bo precej jasno. Predvsem v četrtek bo po nekaterih nižinah zjutraj megla ali nizka oblačnost, je zapisano na spletnih straneh Arsa.

Nad večjim delom Evrope se bo do petka še zadrževalo območje visokega zračnega tlaka. S severozahodnim vetrom bo dotekal v višinah nad naše kraje suh in topel zrak. Ob koncu naslednjega tedna se bo proti Črnemu morju pomikala višinska dolina hladnega zraka. Zračni tlak nad našimi kraji bo prehodno oslabel in se nato spet okrepil.
Do petka bo sončno in postopno nekoliko hladnejše vreme z jutranjo meglo po nekaterih kotlinah. Megla bo lahko nastala tudi ob morju. Po prehodni pooblačitvi v petek bo tudi ob koncu tedna ter v začetku naslednjega tedna suho vreme.
Preverite, kakšno bo vreme v vašem kraju.
Svetovne temperature naj bi letos narasle na stopinjo nad predindustrijskim časom
Britanska meteorološka služba je danes sporočila, da so podatki od januarja do septembra letos nakazali, da se povprečne svetovne temperature nahajajo 1,02 stopinje Celzije nad stopnjami v obdobju od leta 1850 do 1900. Stopnja napake pri teh podatkih sicer znaša 0,11 stopinje Celzija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Stephen Belcher iz britanske meteorološke službe je povedal, da je letos v tropskem delu Tihega oceana nastal močan El Nino, vremenski pojav, ki zajema ciklično segrevanje srednjega Pacifika ter lahko povzroča suše in poplave v različnih delih sveta. El Nino bo po besedah Belcherja imel vpliv na letošnje globalne temperature.
"V preteklosti smo sicer imeli podobne naravne pojave, a letos bomo po predvidevanjih prvič dosegli mejo ene stopinje Celzija. Jasno pa je, da človeški vpliv sodobno podnebje pelje na neznano območje," je povedal Belcher.
Britanski meteorologi sicer napovedujejo, da zgodnji znaki nakazujejo, da bo leto 2016 podobno toplo kot letošnje leto. Dodajajo, da je trenutno težko napovedati, kaj se bo zgodilo v naslednjih letih, pričakujejo pa nadaljevanje podnebnega segrevanja.
Peter Stott, vodja spremljanja podnebja pri meteorološki službi, je povedal, da bo letos tako verjetno dosežen velik mejnik. A obenem to ne pomeni, da bodo odslej vsako leto svetovne temperature eno stopinjo ali več nad temperaturami v predindustrijski dobi. Po njegovih besedah bo namreč naravna spremenljivost podnebja še vedno igrala pomembno vlogo pri višini temperature v danem letu.
"A ker se bo v prihodnjih desetletjih svet še naprej segreval, bomo lahko zabeležili vse več let, ki bodo presegla mejo ene stopinje in bo to kmalu postala norma," je še povedal Stott.
30. decembra se bo v Parizu sicer začela podnebna konferenca Združenih narodov, na kateri bodo poskušali doseči pravno obvezujoč dogovor, s pomočjo katerega bi segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijskim obdobjem.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.