Slovenija

Novela zakona o obrambi potrjena, Tonin: Vojake čaka bolj gotova prihodnost

Ljubljana, 29. 09. 2020 20.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Državni zbor je potrdil novelo zakona o obrambi, ki bo po zagotovilih predlagateljev z ministrstva za obrambo predvsem izboljšala položaj vojakov po 45. letu. Podprli so jo v koaliciji ter opozicijskih SD, SNS in SAB, pa tudi manjšinska poslanca. V LMŠ so bili vzdržani, proti pa je bila le Levica. DZ je opravil tudi razpravo o zakonu, ki predvideva 780-milijonsko investicijo v Slovensko vojsko med letoma 2021 in 2026, a zaradi predloga za posvetovalni referendum o njem še ni odločal.

Novelo zakona o obrambi je DZ potrdil s 65 glasovi za in osmimi glasovi proti. Ker je bila za sprejetje novele potrebna dvotretjinska večina navzočih poslancev, je razmerje glasov zadoščalo za njeno potrditev.

"Dober dan za vojake Slovenske vojske in demokracijo. Vojake čaka bolj gotova prihodnost. Politika pa je dokazala, opozicija in koalicija, da se je tudi v teh razgretih časih še vedno sposobna dogovoriti o strateških vprašanjih," je po glasovanju na Twitterju zapisal obrambni minister Matej Tonin. 

Novela zakona po njegovih besedah zagotavlja socialno varnost vojakov tudi po 45. letu starosti. Tisti, ki zasedajo deficitarne formacije ali so posebni specialisti, bodo lahko svoje delo opravljali še naprej. Za vse ostale pa novela predvideva, da se bodo lahko prezaposlili v druge državne organe in s seboj prenesli tudi plačne razrede. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Levica: Odpirajo vrata politizaciji vojske in rušijo sistem plač v javnem sektorju

Iz Levice so po glasovanju sporočili, da ostro nasprotujejo vladnim nameram, da za "nepotrebne nakupe orožja za sodelovanje v Natovih ekspedicijskih korpusih in za dobičke Natovih vojaško-industrijskih kompleksov" zapravi 780 milijonov evrov javnega denarja. "Zaradi tega nam vedno znova očitajo, da smo proti vojski.  V resnici pa je današnja obravnava novele Zakona o obrambi pokazala, da smo edini, ki smo se pripravljeni postaviti za delavske pravice vojakov in vojakinj, za svobodno izbiro poklica in za možnost, da v tem poklicu vojakinje in vojaki dočakajo tudi upokojitveno starost, v kolikor izpolnjujejo vse psihofizične in druge zakonske pogoje."

A proti vojakinjam in vojakom so po njihovih besedah stranke, ki so danes prispevale 65 glasov in kljub nasprotovanju vojaških sindikatov izglasovale novelo Zakona o obrambi, ki "politizira vojsko, tako da eksplicitno dovoljuje novačenje članov političnih strank v rezervno sestavo Slovenske vojske, in še povečuje diskriminacijo med vojaki in vojakinjami, tako da z "rešitvami" urejanja statusa vojakov po 45. letu še bolj na široko odpira vrata za kadrovsko korupcijo v Slovenski vojski in ruši sistem plač v javnem sektorju"

Napovedali so,  da bodo nadaljevali prizadevanja, da se ohrani politična nevtralnost Slovenske vojske, vsem zaposlenim v vojski pa omogoči enake pravice ter delavske pravice vojakov izenačiti s pravicami njihovih nadrejenih, podčastnikov in častnikov.

Novela zakona o obrambi naj bi uredila položaj vojakov po 45. letu starosti, ko jim po sedanji ureditvi poteče zaposlitev v vojski.
Novela zakona o obrambi naj bi uredila položaj vojakov po 45. letu starosti, ko jim po sedanji ureditvi poteče zaposlitev v vojski. FOTO: Bobo

Razgreta razprava in odvzem besede Kordišu

Poslanske skupine so v predstavitvi stališč in razpravi izrazile večinsko podporo rešitvam iz predloga. Poudarjali so naklonjenost izboljšanju socialnega položaja vojakov ter nasploh vzpostavitvi moderne in dobro izurjene vojske v času vse več okoljskih in mednarodnih varnostnih izzivov.

Najbolj kritični do predloga so bili v Levici, ki je tudi edina nasprotovala noveli. Zmotila jih je določba, ki dopušča, da so pogodbeni rezervisti lahko člani političnih strank. V LMŠ, kjer so se glasovanja vzdržali, pa so opozarjali na poseg v zakon o sistemu plač v javnem sektorju.

Razprava je bila na trenutke zelo razgreta, ob koncu se je zaiskrilo med opozicijskima Levico in SD. Poslanec Levice Miha Kordiš si je zaradi ostrih besed o kolaboraciji SD z vlado, ki jo je označil za fašistoidno, najprej prislužil opomin, nato pa mu je predsednik SD Igor Zorčič tudi vzel besedo.

Kordišu ni ostal dolžan vodja poslancev SD Matjaž Han. Dejal je, da ne želi sodelovati z ljudmi, ki ene žalijo s kolaboranti, druge s fašisti. Od Kordiša je zahteval opravičilo, ki ga ni dočakal. Je pa več poslank in poslancev njegove besede pospremilo z aplavzom.

Po drugi obravnavi zakona v DZ so v Levici še bolj trdno odločeni, da je treba ustaviti "škodljive oboroževalne načrte Janševe vlade". "Čeprav ni Slovenija niti malo vojaško ogrožena, vlada namerava 780 milijonov, ki jih v Sloveniji potrebujemo za odpravljanje zdravstvene, socialne in gospodarske krize, zapraviti za nepotrebno orožje. Zato bomo v Levici v naslednjih tednih naredili vse, kar je v naši moči, da do tega orožarskega posla za potrebe Nata, od katerega bo imela korist samo orožarska industrija, ne pride," so zapisali. Ne izključujejo možnosti izvedbe zakonodajnega referenduma.

Pestra je bila tudi razprava o zakonu o investicijah, po katerem bi država med letoma 2021 in 2026 za SV namenila 780 milijonov evrov, od tega večino za nabave oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine, načrtovan pa je tudi nakup letala in dveh helikopterjev. Pri tem bo letna poraba sredstev v prvih dveh letih 100 milijonov evrov, v naslednjih štirih letih pa 145 milijonov evrov na letni ravni.

Po besedah Tonina bi v tem primeru za varnost na prebivalca Slovenija namenila nekaj več kot 200 evrov. Primerljive države, kot so Estonija, Latvija in Litva, pa namenijo približno od 400 do 500 evrov na državljana. "Ta zakon je ključen, da lahko ustrezno opremimo Slovensko vojsko in predvsem, da popravimo stare krivice," je poudaril in spomnil, da se je od leta 2010 obrambni proračun tako rekoč razpolovil.

V razpravi so bili koalicijski poslanci in SNS naklonjeni zakonski rešitvi, medtem ko so bili v opoziciji do zakona kritični, češ da denarja za take nakupe ni.

"Vsaka investicija v varnost je v današnjem svetu investicija v razvoj, kajti brez varnosti ni več ničesar," je ob tem izpostavil Branko Grims (SDS).

Po besedah Monike Gregorčič (SMC) je obrambni sistem eden od temeljev državotvornosti: "In če smo pred tremi desetletji nekako uspeli izpolniti zgodovinske sanje, da imamo danes svojo državo, potem moramo imeti tudi obrambni sistem, Slovensko vojsko, ki nam zagotavlja, da bomo državo v primeru nevarnosti zmogli tudi braniti in ubraniti."

Andrej Černigoj (NSi) je ocenil, da "slovenski vojak s konstantnim zmanjševanjem obrambnega proračuna ne more biti dobro usposobljen, ne opremljen, s tem pa ogrožamo njegovo življenje in zmanjšujemo resnost obrambe Republike Slovenije".

"Danes gre za to, da začnemo postopno nazaj vzpostavljati lastno obrambno silo. Ta denar je tako lahko zgolj sanacija obstoječega stanja. Preprečevanje totalne erozije in nič drugega kot to," se je za zakon zavzel Robert Polnar (DeSUS).

Tudi opozicijski poslanec Zmago Jelinčič Plemeniti (SNS) je opozoril, da je lastna vojska nujen pogoj za obstoj države in dodal, da investicije v SV niso zgolj denar za orožje: "Pomeni delo za našo industrijo, pomeni razvoj določenih segmentov v znanosti, v medicini, kjerkoli."

"V času največjega proračunskega deficita v zgodovini naše države, minister z lahkoto, s podporo vlade in koalicijskih strank nameni 780 milijonov evrov za nakup orožja in vojaške opreme," pa je bil kritičen Robert Pavšič (LMŠ). Po njegovih besedah se v LMŠ zavedajo pomena gradnje obrambnega sistema, "ampak na smotrn način, ki temelji na realnih ocenah in javnofinančnih zmožnostih".

Samo Bevk (SD) je opozoril, da je epidemija covida-19 močno predrugačila prioritete Slovenije, "tudi na način, da je fokus povsem preusmerila v reševanje zdravstvene, prihajajoče socialne in še kakšne krize". Poudaril je, da bi v drugačnih okoliščinah morebiti celo podprl zakon.

"Slovenija potrebuje denar za bolnišnice, za domove za ostarele, za znanost, za šolstvo, in kar je pomembno, za kulturo," je pozval Željko Cigler (Levica).

Razpravo so poslanci sklenili z zavrnitvijo opozicijskih dopolnil. O predlogu zakona DZ danes ni odločal, saj je vložen predlog za razpis posvetovalnega referenduma, o čemer mora DZ odločiti še pred potrjevanjem predloga zakona.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
30. 09. 2020 09.34
+5
Zdraharja iz Levice bi morali odpoklicati kot poslanca. To ni normalna oseba.
Vulkan
30. 09. 2020 09.10
+7
SV ima mogoče 15 procentov vojakov,vse ostalo so podcastniki in častniki,ki jim je lepo postlano!!!
štajerci
30. 09. 2020 09.07
+2
vojski dajo 720 mil.€ ko niso druga ko skavti.. gasilcim ko pa vedno prskocijo na pomoc ob naravnih in drugih nesrecah pa jim ne odobrijo 7,2mil. €.. zalostno tole..
Koronavirusovec
30. 09. 2020 08.45
+0
S tem denarjem bi lahko kupili 390 vojaških helikopterjev. Verjetno jih bodo kupili samo 5 ali največ 10. Za kaj bo šlo pa recimo preostalih 760-770 milijonov??
Koronavirusovec
30. 09. 2020 09.32
+0
Nadpovprečno dober helikopter namenjen za reševanje stane okoli 2 milijona eurov, kok ste pa vi mislili da stane?
Koronavirusovec
30. 09. 2020 09.33
+1
In vojska je posebaj rekla, da bodo helikopterje kupili za reševanje. Za kaj drugega bi jih pa potrebovali?
AlternativeFacts
30. 09. 2020 08.37
-1
Defekten zakon ki ne bo rešil ničesar, prej samo načel nove probleme...Če kdo težko razume, kaj so izglasovali, si naj poišče izpad Kordiša in reakcijo Hana. Slednji je, ko je izgubil kontrolo, lepo opisal zakon, ki so ga sprejeli..nekaj v stilu - Lahko je zanič, ampak je vseeno boljši od nič...Po drugi strani je pa tudi lepo videti, da Han nima problema, ko ga nekdo iz drugega političnega pola pubertetniško "ozmerja" s kulturnim marxistom, lenuhom, ljubiteljem islama in migrantov, kolaborantom Dolfeja itd. ....
marcel45
30. 09. 2020 08.23
+8
Pravo vlada vojsko potrebujemo in to na meji. Levica, LMŠ in SD pa so pokazali da jim je čisto vseeno za Slovenijo
SlobodaNE
30. 09. 2020 08.13
+5
Torej spet desnica rešuje tisto, kar se levim ne da ali pa nočejo.
Kollerik
30. 09. 2020 08.54
-2
Tudi jaz bi vas reševal na račun tujih milijard
Let it be ...
29. 09. 2020 21.55
+19
Vse vojake na mejo in plicisti ter vojaki migrantov več ne bodo rabili loviti par km v notranjosti slovenije, ampak jih bodo že ob meji obrnili za 180 stopinj ...
Legija 1942
29. 09. 2020 21.59
+13
Saj bi še marsikdo rad šel na mejo pa jim poveljojoči ne dovolijo. Preverjeno 💯 Očitno izhajajo iz 🦁ih
Toshiba2010
30. 09. 2020 08.07
+5
Kaj bi kdo rad nima ravno zveze z vojaško profesijo, v oboroženih silah se baje dela v skladu z ukazi in drzavnimi načrti za posamezna področja (npr. državna meja)... Verjeti pa je da je nekdo lahko užaljen, ker ni bil določen...
jps28
30. 09. 2020 08.23
+2
Bi, bi zato če gre eno turo na mesec dobi 18% dodatka.
Legija 1942
30. 09. 2020 13.04
+1
Daleč smo mi prišli če nam vojaki hodijo na mejo zaradi 18 posto dodatka in ne zaradi preprečevanja potencialne invazije ter nelegalnega vdora, varnostno nepredvidljivih subjektov neznanega izvora.😉
Legija 1942
29. 09. 2020 21.54
+13
Današnji izpad kordiša je realno primerljiv z izpadi, ki jih imajo politiki v državah tretjega sveta. Ta tip se še pritožuje, da mu je bila odvzeta beseda. Ma jaz sem samo čakal kdaj bodo varnostniki upadal pa ga zvlekli ven pred parlament na pločnik ob kantah za odpadke. Mislim res model je izgubil samokontrolo.
Domendo
29. 09. 2020 21.51
+1
Nevem kaj vam v glavah dogaja da vas ljude vedno znova prepričajo da zo zakoni ki jih sprejemate pravilni. Verjetno je kar nekaj debelih kuvert bilo podarjenih pod mizo. Za ljudi vam ni mar to je jasno ampak tudi ljudem ni mar za vas zato lepo sanjajte da se bo kdo boril za vas. Pa kdo je nor, da bo šel za ljudi, ki že 30 let lažejo in kradejo.
User768643
30. 09. 2020 08.21
+7
Ti ne dojemaš bistva obrambe države. A misliš, da se bodo tisti, ki bodo branili domovino, borili za politike? Si kdaj pomislil, da se ti ljudje borijo za svoje domove, družine,...? Mogoče pa tvoje sposobnosti dojemanja temu niso kos.
štrekeljc
30. 09. 2020 09.06
+1
Skrajno nikjer, a ti res misliš, da se bo plačanec boril za domovino? Ne, borili se bi za tistega, ki ga plačuje, politika torej.
Toshiba2010
29. 09. 2020 21.44
+10
Kordiša je treba za par mesecev poslat na dopust, deluje izgorel... Zlasti v preostali dve sivi celici. 🇸🇮🇸🇮🇸🇮
slovenecavt
30. 09. 2020 08.36
+2
nikoli izpustiti v bol.. polje bi bil lahko vzgled norcem
mbtukaj
29. 09. 2020 21.44
-2
Kaj Mlahtič bo zdaj dobo kaki čin?
Domendo
29. 09. 2020 21.35
-9
Me zanima kaj bodo nabavljali. Verjetno preplačano za trikrat. V letu dveh bodo skurili teh 780 miljonov potem pa 45 let jokali da nimajo za municijo. Pa kdaj so komunisti še dobro izračunali potrošnjo denarja. Nikoli. Mladi niso neumni da bodo šli v vojsko in se plazili v blatu za ljudi ki so uničili dve genraciji mladih ljudi. JS je za priviligirance kot je danes bandeli povedal. Kdo se bo šel vojskovat za SDS-OVCE in vse ki so si privilegije kar vzeli za sebe?
Ljubljanski Snob
29. 09. 2020 21.34
+4
Evo, tako kot vedno govorim. Levica, SD in LMŠ nikoli ne bodo mogli sestavit vlade za več kot eno leto. Janša ima ob takšni opoziciji kot jo imamo sedaj za večne čase rezervirano mesto predsednika vlade. Žalostno a resnično
Domendo
29. 09. 2020 21.40
-12
Z denarjem si je kupil glasove. Kaj ti to pove?
.Marela88.
29. 09. 2020 21.31
+18
Spet so pokazali pravi obraz Levica in lmš....🥳
jps28
29. 09. 2020 21.30
-2
Predstavljam si. Vojak 15let zaposlen v vojski, v eni zaledni enoti Vsako leto ocena 5. Po 45 letu se zaposli v policiji, kot nadzornik državne meje., ali v pravosodju. Plačilni razred prenese recimo 32. Začetnik z večjo plačo kot policist pravosodni, ki je tam zaposlen 25 ali več. Vsak ki se je zaposlil v Sv kot vojak, je vedel da je to do 45. leta. Imel je možnost narediti 5. stopnjo izo. in iti na podcastniko šolo. Baje so imeli vojaki okoli 45. predstavitve prekvalifikacije v policijo, pravosodje, pa je bil odziv zelo skromen.
-4
Patrija 2...koliko bodo pokradli...100 150 200 ali 300 milijonov...Kdo zadene?
zurbrigen
29. 09. 2020 21.27
+0
Bandeli ima pomojem težko abstinenčno krizo, ma mu VARDA že iz predalov vvun skače :) Keri hepan
daiči
29. 09. 2020 21.25
+10
Ja koncno. Od kje in od kdaj jim ideja da je vojak pri 45 za na odpad, ce je clovek v kondiciju je v kondiciji, alpinisti stari 60 se kar plezajo po visokogorju. A izkusnje pa nic ne stejejo, takticne strelske..kaj pa en25 str mulec ve. En 45 letnik gotovo bolje strelja ko pa en mulec. U specjalnih enotah imas tud starejse k vejo kaj delajo. A je to sport da more clovek biti mlad.
justed
29. 09. 2020 21.24
+15
Levica bi pa rožice sadila in tortice pekla