Slovenija ima skupaj pet policijskih plovil. Dve, ki sta bili v zadnjem času največ v uporabi, sta patruljna čolna s kabino, ki sta predvsem v Piranskem zalivu vse od arbitražne razsodbe dalje služila za zaščito naših ribičev in zoperstavljanje hrvaškim organom. Trenutno sta oba na popravilu. Koliko časa bo to trajalo, je odvisno od dobave rezervnih delov. Kaj točno je narobe, nam s policije niso sporočili.
Po naših informacijah je policija za ti dve plovili kupila tudi nova generatorja zgolj zato, da bo pogonsko gorivo enako kot gorivo motorja.
Že več kot leto dni pa je na suhem plovilo policije P-66. Težave z motorjem bi v tem času zagotovo lahko odpravili, a sameva v portoroški marini. Slovenska pomorska ekipa zato, kot so nam potrdili tudi na policiji, v zadnjem času svoje naloge opravlja na plovilih Uprave za pomorstvo in celo ribiške inšpekcije, in sicer "zaradi same narave dela, ki ga policisti opravljajo tudi na plovilih navedenih organov".
Ko imajo na voljo svoja plovila, pa tega ne počnejo, vsaj ne vsakodnevno. Zakaj pa policisti ne uporabljajo preostalih dveh čolnov, ki sta v plovnem stanju?
Zloglasni P-111 je na voljo in privezan v Kopru, a mora biti za plovbo na njem prisotnih vsaj pet pomorskih policistov. Teh pa zaradi dopustov in bolniških trenutno ni dovolj.
Ostane še manjši gumenjak, ki pa je bolj primeren za priobalno plovbo. Brez kabine je ta namreč na odprtem morju, ko je to nekoliko razburkano, neuporaben. Vse to se dogaja na vrhuncu turistične sezone, ko je prometa na morju ogromno. A kljub vsem naštetim težavam na policiji vztrajajo, da nadzor meje na morju poteka povsem nemoteno.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.