Vse večje težave imata aktualna poslanca Ivan Vogrin in Dragutin Mate. Mandatno-volilna komisija jima ni podelila imunitete, za katero sicer nista niti prosila. Kot je znano, je mariborsko okrožno sodišče namreč DZ obvestilo o uvedbi kazenskega postopka zoper Vogrina. Nepovezanega poslanca naj bi preiskovali zaradi suma prevare oziroma goljufije. Vogrin vztraja, da je nedolžen. Kot pravi, je sicer res sprejel napačno poslovno odločitev, ki je njegovo podjetje pripeljala na rob preživetja, a tega ni storil zlonamerno.
Okrajno sodišče v Ljubljani pa je DZ obvestilo o vloženem obtožnem predlogu zoper poslanca SDS Dragutina Mateja. Zgodba sicer sega v čas, ko je bil v prejšnji Janševi vladi še notranji minister. Takrat je tedanji generalni direktor policije Jože Romšek policijskega atašeja v Srbiji Gorazda Plaperja predčasno odpoklical iz krivdnih razlogov, ker ga med demonstracijami ob razglasitvi neodvisnosti Kosova februarja 2008, v katerih je bilo napadeno slovensko veleposlaništvo, ni bilo v Beogradu. Plaper se je kmalu po tem pritožil, a sta policija in tožilstvo ovadbo zavrnila, zdaj pa Plaper tako njega kot Romška preganja kot zasebni tožilec. Tudi Mate se sicer ni imel namena sklicevati na imuniteto, je pojasnil in poudaril, da pri odpoklicu ni imel nič. Višje delovno in socialno sodišče je sicer maja lani pravnomočno odločilo, da je bil odpoklic Gorazda Plaperja z mesta policijskega atašeja v Srbiji nezakonit.
A Vogrin in Mate še zdaleč nista edina poslanca, ki jima očitajo nepravilnosti. V zadnjem času skoraj ne mine mesec, da mediji ne bi poročali o novih, tako imenovanih poslanskih "lumpih".
V prejšnjem mandatu sta za kontroverzna veljala poslanec Pavel Rupar iz SDS in Srečko Prijatelj iz SNS, ki je zaradi izsiljevanja celo izgubil poslansko funkcijo. Še vedno trdi, da je nedolžen.
V tem mandatu smo do zdaj našteli že precej več "sumljivih". Prvi na seznamu je SDS-ov poslanec Branko Marinič, ki je bil zaradi napeljevanja k ponarejanju listin pogojno obsojen na prvi stopnji. "Se ne čutim krivega in tega, kar mi očitajo, nisem storil," pravi. Nekdanji DeSUS-ov poslanec Ivan Simčič je uporabljal ponarejeno srednješolsko spričevalo. "Če je spričevalo ponarejeno, potem ga nisem jaz poneveril," zatrjuje. Že omenjeni Ivan Vogrin je upnikom svojega podjetja dolžan več kot 100.000 evrov. Poslanec Pozitivne Slovenije Mitja Meršol je kot diplomo uporabil lastno knjigo. Njegov nekdanji strankarski kolega Borut Ambrožič pa je menda raje prepisal tuje delo in je še vedno v postopku zaradi domnevnega plagiatorstva.
Grešnikom se je v teh dneh pridružila še grešnica – poslanka SDS Sonja Ramšak, ki naj bi ji že tri leta grozila rubež in izselitev iz občinskega neprofitnega stanovanja v Celju. Najemnica namreč več mesecev ni plačevala najemnine in stroškov. Ona sicer pravi, da za dolgove ni vedela, pravi dolžnik naj bi bil njen nekdanji partner.
Potem je tukaj še najnovejša članica predstavnikov slovenskega ljudstva. Po imenovanju Ljuba Žnidarja za državnega sekretarja je kot nadomestna poslanka v državni zbor danes prišla Alenka Koren Gomboc.Gombočeva bo sicer le še dodala svoje statistiki slovenskih poslancev, osumljenih takšnih ali drugačnih nepravilnosti.
V medijih so se namreč v preteklih dneh pojavila namigovanja, da naj bi imela nova poslanka SDS težave s srednješolskim spričevalom in da naj bi zaradi tega pred leti izgubila službo v eni od poslovalnic SKB.
Sama je te navedbe zavrnila. Pojasnila je, da je končala šolanje na kmetijski šoli v Šentjurju, nato pa se je zaposlila v trgovskem podjetju. Trenutno je vpisana na srednjo ekonomsko šolo in te izobrazbe še ni pridobila, z vsemi delodajalci pa je po njenih besedah imela korektne odnose.
KOMENTARJI (448)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.