Na Vrhniki je potekal letošnji volilni kongres NSi. Dosedanjo predsednico Ljudmilo Novak je popdrlo slabih 73 odstotkov delegatov (314), podpredsednika Aleša Hojs, ki je prav tako kandidiral za predsednika stranke, pa dobrih 27 odstotkov delegatov (117).
V nagovoru po razglasitvi izidov je Novakova dejala, da je vzela na znanje, da so bili nekateri prisotni danes kritični, kar je po njenih besedah tudi prav. "Vzela sem na znanje tudi, da smo naredili po vašem mnenju nekaj napak. Zagotovo so bile, nekateri ste jih sprejeli lažje, drugo malo težje," je še povedala.
Po njenem mnenju pa je zdaj pomembno, da odložijo napake "onstran reke" in gredo naprej. NSi ima priložnost ne le za rast, ampak tudi za krepitev krščanske demokracije, je pristavila predsednica NSi. Hkrati je pozvala člane, naj ji, kadar greši, to povedo na štiri oči, izogibajo pa naj se javni kritiki.
Delegati so sicer danes izvolili tudi člane razsodišča in nadzornega odbora. V izvršilnem odboru stranke pa so poslanci Matej Tonin, Jožef Horvat in Iva Dimic ter Mojca Kucler Dolinar, Alojz Sok in Martin Mikolič.
"Krščanska demokracija v Sloveniji ima prihodnost"
Novakova je tudi dejala, da ji je članstvo dalo jasno podporo. Ocenjuje, da se je dobro boril tudi njen protikandidat, a s končnimi izidi so delegati povedali, da podpirajo njeno politiko. "Hkrati pa so seveda nekateri tudi kritični do nekaterih potez. To sem vzela na znanje, povabila vse, da v prihodnosti skupaj sodelujemo naprej, za dobro NSi in - prepričana sem - tudi za dobro Slovenije. Verjamem, da bomo skupaj še močnejši," je dodala.
Ponovila je, da NSi odprt za sodelovanje z vsemi, seveda s programsko najbolj sorodnimi strankami, sicer pa na podlagi argumentov. Želi pa si, da bi bilo to sodelovanje korektno, partnersko in v dobro vseh strani.
Na vprašanje, kako se bodo odzivali na morebitne pripombe SDS, saj da bo v prihodnjih dneh zagotovo padalo po NSi, pa je Novakova odgovorila, da je "padalo že velikokrat, padalo je tudi zdaj". A je ob tem vse pozvala k bolj konstruktivnemu dialogu. "Ne nazadnje mislim, da si večina članov - in ene in druge stranke - ne želi neke konfrontacije in boja," je dejala.
Po njenem mnenju bo zdaj stranka zagotovo imela tudi več časa za delo na terenu. "Ves čas si bom prizadevala, da bom poslušala njihove kritike, pripombe, želje, da se bomo o tem pogovarjali. Večkrat mogoče pride tudi do kakšnega razhajanja zaradi tega, ker smo imeli premalo časa, da bi si pojasnili argumente, zakaj smo se odločili tako ali drugače. Ta pogovor je vsekakor potreben, sama sem pač sprejela kritiko nekaterih in si želim, da bi se o tem pogovarjali in napredovali," je razmišljala.
Želi si, da bi "enkrat končno oprostili tudi tiste napake, ki so bile morda nekje storjene, da bi imeli pred sabo jasen cilj, da krščanska demokracija v Sloveniji ima prihodnost, priložnost, nove izzive in da samo skupaj lahko v Sloveniji nekaj dosežemo". Glavni cilj stranke je po njenih besedah biti močnejši, da bi tako lahko odigrali pomembnejšo vlogo v državi. "Prepričana sem, da Slovenija potrebuje krščanske demokrate. To smo mi," je še povedala.
Novakova poudarja, da v NSi ne dopuščajo očitkov, da so levičarji
Novakova se je v okoli enournem govoru ozrla na dosedanje delovanje NSi. Med drugim se je obregnila ob razpad zadnje vlade Janeza Janše leta 2012 z besedami, da je "egoizem slab svetovalec". Ob tem se je vprašala, kaj so v NSi naredili tako slabega, da se morajo zdaj zagovarjati.
"Ker je naš program boljši, ga je treba čim prej degradirati, da ja ne bi krščanski demokrati napredovali. Zakaj pa ne? Ali ne bi bilo najbolj normalno, da je najmočnejša stranka na desnici krščanska demokracija," je še vprašala Novakova. Po njenih besedah so pripravljeni sodelovati z vsemi, ki mislijo dobro za državo, ne podpirajo pa hudobije - ne glede na to, ali prihaja z leve ali desne.
Poudarila je tudi, da v NSi ne dopuščajo očitkov, da so levičarji: "Mi smo krščanski demokrati." Ti so, kot je pristavila Novakova, ki je ob koncu nagovora požela stoječi aplavz, prihodnost Slovenije, zmagujejo pa da lahko le povezani. Nagovor je sklenila s pozivom delegatom, naj glasujejo po svoji vesti in v dobro NSi. "Ne bom ustanavljala nove stranke, če bo izvoljen Hojs, ampak z veseljem še naprej delala za krščanske demokrate," je še dejala.
Hojs ima drugačne poglede
Hojs je med bistvenimi razlikami med njim in dosedanjim vodstvom izpostavil poglede na področja vrednot slovenske pomladi, pravosodja in gospodarstva. Kot je pojasnil, je v stranki podal številne predloge s področja pravosodja, a nobeden o teh ni prišel na vrsto. Se je pa na dolgo govorilo o tem, ali je nekdo politik v zaporu ali politični zapornik, kar večine ljudi po oceni Hojsa ne zanima. Bi pa morala pravičnost biti "na prvem mestu programa stranke, ki se ponaša s krščanskimi koreninami".
Hojs se zavzema za socialno-tržno obliko gospodarstva z jasno postavljenimi pravili igre. Poudaril je, da je gospodarski program stranke dober, vendar pa je bil predstavljen na takšen način, da so ga volivci dojeli kot neoliberalnega.
Dotaknil se je tudi številnih pozivov po osvoboditvi od sorodnih strank. Vendar pa se sam sprašuje, od koga neki naj bi se osvobodili. Po njegovem mnenju ne bi smeli iskati zunanjih sovražnikov. "Ne osvobojeni od drugih strank, boljši je treba biti," je poudaril Hojs. Kot je pojasnil, pa boljši ne moreš biti tako, da ves čas tarnaš, kako si neenakopraven. Poudaril je še, da je glas zanj glas za jasno besedo, razumljiva stališča in pogumna dejanja.
Brez omembe drugih strank ni šlo
Tudi glavni tajnik NSi Robert Ilc je v nagovoru za demokratično označil dejstvo, da za funkcije kandidira več ljudi. "Ni pa normalno, da posamezniki kličejo člane in navajajo, koga je treba voliti in da je samo ta odločitev prava," je hkrati poudaril in dodal, da so to "metode zastraševanja in zavajanja iz nekih drugih časov, ki jim je treba reči odločen Ne, hvala".
Precej oster je bil tudi poslanec NSi Jernej Vrtovec, ki je ugotavljal, da NSi doživlja brutalne napade partnerskih strank. Če želi desnica še kdaj voditi vlado, pa se mora po njegovem mnenju korenito spremeniti. "Ali se bojimo, da bi bili mi ta konj, ki bi vodil slovensko desnico? Upam, da ne," je pojasnil in izrazil prepričanje, da so na pravi poti.
KOMENTARJI (1021)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.