V Slovenijo je prišel del finskih preiskovalcev, a tokrat brez glavnega preiskovalca Kaja Erika Björkqvista. V prostorih, kjer so doslej potekali pogovori z osumljenimi, so zaslišali brigadirja Antona Krkoviča.
Ta je informacijo za 24ur.com potrdil. “Povabljen sem bil na zaslišanje na kriminalistično službo, kjer so bili prisotni uslužbenci te službe – tako Slovenci kot Finci – pod statusom osumljenca za nekatere stvari, ki jih niti slučajno nisem naredil. Odzval sem se njihovemu povabilu in v prvem delu razgovora želel utemeljitev, zakaj so mi ta status dodelili," je povedal.
Ob tem je Krkovič pojasnil, da je bil pred kakšnim mesecem in pol že povabljen na razgovor s strani naše službe in se je na povabilo normalno odzval, ampak je imel status osebe, ki bi lahko razpolagala s kakšnimi zanimivimi podatki za postopek. "Glede na to, da sem res bil naključni udeleženec nekega sestanka, sem se čutil dolžnega, da grem in pojasnim, za kaj je šlo. No, in zdaj so mi ta status spremenili v status osumljenca, da sem zase in za druge terjal nagrado, da bi izkoristil svoj položaj in vpliv ter posredoval, da se opravi kakšno uradno dejanje s tem, da sem se večkrat – s tem tudi konkretno 1. septembra – sestal s predstavniki Patrie /.../ Skratka, to so oni sedaj napletli, a nič od tega ni res. Tista nesrečna jutranja kava 1. septembra je bila čisto neformalne narave, z njimi se nisem nikoli več sestal."
Ker je Krkovič zahteval pojasnilo spremembe statusa, so mu preiskovalci predstavili neke papirje. "Povem vam primer: Predstavniki Fincev so se sestali z visokim generalom Slovenske vojske H. In jaz sem debelo gledal, kaj to pomeni in sem vprašal: H naj bi bil jaz? Oni pa: Ja po njihovih trditvah naj bi bil!" Jaz pa :"Na kakšni osnovi pa?" in oni: "Ja, tako se sklepa!"
Ker to zanj ni bila dovolj dobra utemeljitev, se je poslužil pravne možnosti, da se brani z molkom. "Pričakujem neko nadaljevanje postopka bodisi na ravni tožilstva bodisi na ravni preiskovalnega sodišča, kar koli že bo," je še povedal in dodal, da je preiskovalce zanimala tudi njegova povezava s Cekuto in Lebanom. "Jaz Lebana in Cekute v svojem življenju nisem videl, razen v medijih," je zaključil Krkovič.
Nekateri mediji poročajo, da so preiskovalci danes zaslišali tudi Bojana Potočnika, a ta je novinarju 24UR Juretu Brankoviču zatrdil, da je že cel dan na Dolenjskem in da nikjer ni niti sledu o kakšnih preiskovalcih. Potočnik, ki je bil sicer vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije, je v oddaji Resnica o Patrii finskega novinarja Magnusa Berglunda izrazil prepričanje, da je v afero vpletenih "preveč pomembnih ljudi" in da obstaja verjetnost, da je bila politična odločitev policijo utišati. Janez Janša je zoper Potočnika zaradi njegovih izjav predlagal kazenski pregon.
Spomnimo ...
Preiskovalci so se sicer na zaslišanjih v Sloveniji mudili že sredi oktobra, ko so med drugim zaslišali nekdanjega premierja in predsednika SDS Janeza Janšo, poslovneža Rudolfa Lebana, slikarja Jureta Cekuto in Jožeta Zagožna, ki je bil v prejšnjem mandatu direktor Holdinga Slovenskih elektrarn in predsednik nadzornega sveta Gorenja.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.