Kandidat za novega ministra za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak (SDS) je dobil podporo na parlamentarnem odboru. Za je glasovalo devet poslancev, dva sta bila proti. Pred odborom je Vizjak uvodoma začel z osebno predstavitvijo, saj meni, da ga, ker je veliko novih poslancev, vsi ne poznajo. Poudaril je, da se bo držal načela socialnega dialoga in medgeneracijskega dogovora. Ključno se mu zdi doseganje dogovora s socialnimi partnerji na ključnih področjih resorja. Spodbujanje gospodarske aktivnosti je tesno povezano z ustvarjanjem novih delovnih mest, zato je ključno za dosego teh ciljev tesno sodelovanje tudi z drugimi ministrstvi, kot sta za gospodarstvo in finance, je poudaril.
Reorganizacija zavoda za zaposlovanje
Strateški cilj na področju zaposlovanja je med ljudmi od 20 do 65 let povečati zaposlenost na 75 odstotkov in zmanjšati brezposelnost na raven iz leta 2008. To je cilj do leta 2015. Kot ocenjuje Vizjak, je premalo izkoriščen tudi institut javnih del, ki bi ga bilo treba organizirati tudi v zasebnem sektorju. Zavod za zaposlovanje ni učinkovit, je poudaril Vizjak in dodal, da je cilj, da je brezposelna oseba na zavodu največ dva meseca. Zavod za zaposlovanje naj po njegovih besedah bolj intenzivno in aktivno išče možnosti zaposlitve za brezposelne. Presekati je treba miselnost ''zdaj sem pa na zavodu, pa bom izkoristil, nato pa bom iskal zaposlitev'', je dejal. Vizjak je izpostavil učinkovit nadzor nad trgom dela, inšpekcijskim službam pa svetuje, naj se več ukvarjajo s hudimi kršitvami, kot so neplačevanje plač, neplačevanje prispevkov, izkoriščanje delavcev ipd. Pri zaposlovanju Vizjak daje prednost domačim delavcem pred tujimi.
Vizjak o pokojninski reformi: Škoda, da je padla
Vizjak se strinja, da pokojninski sistem ni javnofinančno vzdržen in tudi ne pregleden, zato so potrebne spremembe. Pokojninsko blagajno pa je treba po Vizjakovih besedah očistiti vseh izdatkov, ki niso povezani s plačevanjem prispevkov. Vizjak zagovarja informativne osebne račune o pokojnini. Treba je znižati pogoje za predčasno upokojevanje in ljudi spodbujati, da delajo dlje, je dodal. ''Vsekakor pa ne bomo mogli ubežati zviševanju starostne dobe za upokojitev," je še dejal. Vizjak je o pokojninski reformi dejal, da je škoda, da je padla, da ni prišlo do uskladitve s sindikati. Glede interventnega zakona, s katerim so med drugim zamrznili plače v javnem sektorju, pa je dejal, da bi ga morali podaljšati na celo leto, sedaj namreč velja le do julija.
Družinsko politiko bo tlakoval rezultat referenduma o družinskem zakoniku, je napovedal Vizjak. Ministrstvo se aktivno v kampanjo ne bo vključilo. DZ vsebuje vrsto dobrih rešitev in prav bi bilo, da bi te rešitve čim prej uveljavili, ne glede na rezultat referenduma, je še povedal kandidat za ministra. Vizjak je na vprašanje poslanca Pozitivne Slovenije Dragana Bosnića o definiciji družine dejal, da izhaja iz tradicionalne družine, zato je zanj ''družina življenjska skupnost staršev in otrok v korist razvoja in delovanja otrok in tudi sam tako živim''.
Hojs: Varčevanje na varnosti je nesprejemljivo
Kandidat za obrambnega ministra Aleš Hojs je še bliže imenovanju, matični odbor DZ ga je namreč potrdil z osmimi glasovi za in nobenim proti, nekaj poslancev je bilo vzdržanih. Na zaslišanju pred odborom je Hojs poudaril, da je nesprejemljivo, da se varčuje na varnosti in usposobljenosti vojakov. Prav tako se ne strinja z varčevanjem pri plačah vojakov. Možnost varčevanja Hojs vidi pri nabavah, saj se da s spremenjenimi in bolj odprtimi razpisnimi pogoji marsikaj prihraniti. Naslednja možnost varčevanja je po njegovih besedah postopno vzpostavljanje večjega števila pripadnikov rezerve, "ki smo jih v zadnjih letih znižali na minimum".
Napovedal je, da bo novi zakon o obrambi treba sprejeti v roku dveh let. Prav tako se mu zdi potreben sprejem obrambne strategije in novega srednjeročnega obrabnega programa 2013–2018, ki bo moral biti prilagojen obstoječim finančnim razmeram. Hojs je poudaril, da težko reče, da obrambnega področja ne pozna. Kot član uprave Darsa med letoma 2006 in 2010 je bil namreč zadolžen za področje zaščite in reševanja, tako da je vsaj s civilnim delom obrambnega ministrstva konkretneje sodeloval, je pojasnil.
S spremembami ne gre hiteti
Hojs zagovarja stališče, da v vojski s spremembami ne gre hiteti, ampak je treba vsako spremembo temeljito premisliti, narediti študije in doseči čim večji konsenz. Glede sodelovanja v mednarodnih misijah je Hojs pohvalil strategijo, ki jo je sprejela odhajajoča vlada. Prav je, da v teh misijah sodelujemo, je dejal Hojs, vendar bi morali v okviru zavezništva izpogajati bolj geostrateško pomembne misije. Po njegovem mnenju je še vedno pomanjkljiva tudi civilna udeležba na teh misijah, denimo sodelovanje inženirjev, zdravnikov in agronomov, ki so predhodniki nekega morebitnega gospodarskega sodelovanja.
Kaj s patrijami in falconom?
Hojs je na zaslišanju pred parlamentarnim odborom za obrambo med drugim pojasnil, da se zavzema za pogodbeno znižanje števila patrij, ki naj bi jih Slovenija dobavila. O vprašanju patrij sicer ni želel konkretneje govoriti, češ da pogodbe za nabavo ne pozna. Seznanitev s pogodbo bo torej ena njegovih prvih nalog na ministrstvu, je razložil, vendar dodal, da se sam zavzema za redefinicijo pogodbe s Patrio. Redefinicija naj bi šla v smeri, da se število osemkolesnikov zmanjša in zagotovi minimum, ki je potreben za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine.
Poslance je zanimalo tudi, ali namerava vlada Janeza Janše uporabljati letalo falcon. Ali ga bo vlada uporabljala, Hojs ni mogel odgovoriti, saj da je to vprašanje za mandatarja Janeza Janšo. Je pa pojasnil, da je falconova tržna vrednost sedem milijonov ameriških dolarjev, takih letal pa je na trgu precej.
Jutri že glasovanje o novi vladi
Pred parlamentarnimi odbori se bo danes predstavilo šest kandidatov za nove ministre. Dva, Vizjak in Hojs, sta zaslišanje že uspešno prestala. Popoldne bosta delovnima telesoma državnega zbora svoj načrt dela predstavila kandidat za ministra za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič (Lista Virant) ter kandidat za ministra za zdravje Tomaž Gantar (DeSUS). Kot zadnja ministrska kandidata Janševe vladne ekipe se bosta članom pristojnih odborov predstavila še kandidat za ministra za finance Janez Šušteršič (Lista Virant) in kandidat za zunanjega ministra predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec.
Po pričakovanjih bodo vsi prestali glasovanja na odborih, tako kot tudi že prva polovica kandidatov, ki se je predstavila v torek: kandidat za ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo predsednik SLS Radovan Žerjav, kandidat za ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk (SDS), kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor Zvonko Černač (SDS), kandidatka za ministrico brez resorja za področje odnosov s Slovenci v zamejstvu in po svetu predsednica NSi Ljudmila Novak, kandidat za ministra za notranje zadeve Vinko Gorenak (SDS) in kandidat za ministra za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič (SLS).
Jutri pa že sledi glasovanje in kot se pričakuje tudi potrditev nove vlade Janeza Janše, ki je napovedal, da bo konstitutivno sejo vlade sklical takoj po potrditvi ministrske ekipe. Primopredaja bi lahko bila že v soboto.
KOMENTARJI (763)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.