Jahta Mateja Košiča, drugega človeka v Vegradu, je parkirana v Šimunih na Pagu. Torej točno tam, kjer ima Košič tudi mobilno počitniško hišico. In taka naj bi bila njegova.
Na fotografiji je mogoče prepoznati rumeno-siv logotip proizvajalca: črnomeljski Sun Roller. Natanko tisto podjetje, pri katerem je pred štirimi leti za 41 tisoč evrov plus slabih 10 tisočakov za carinjenje zagrebški Vegrad, kjer je bil Košič odgovorna oseba, kupil prvo mobilno počitniško hišico. In jo, kot so v oddaji 24UR že razkrili, dal odpeljati ravno v Šimune na Pagu, ne pa v Savudrijo, kjer je Vegrad takrat gradil luksuzni hotel in apartmaje.
Košič si je jahto za 225 tisoč evrov na lizing privoščil kljub temu, da trdi, da je v Vegradu prejemal 2500 evrov neto mesečne plače. Jahta je torej 90 njegovih plač. A dokumenti, ki jih imajo kolegi iz 24UR, dokazujejo, da je Košič iz Vegrada dobil denar tudi drugače.
Košič&Šorn je projektivno podjetje iz Velenja, njegovi lastniki pa: Matej Košič, njegova mati in njegova sestra.
In to je račun, ki ga je Vegrad na podlagi letne pogodbe vsak mesec plačal podjetju Košič&Šorn – 4.860 evrov ali dobrih 58 tisočakov na leto.
V zadnjih desetih letih je Košič&Šorn za Vegrad opravljal tudi svetovanje na področju gradenj za trg, direktor gradenj za trg v Vegradu pa je bil v tem času prav Matej Košič. Ali drugače: za delo, za katerega je bil Košič v Vegradu v službi, je za dvakratnik svoje neto mesečne plače najemal tudi svoje podjetje. In še: Z Vegradom je sodeloval tudi Molet, še eno Košičevo podjetje, neuradno prav tako za okoli 60.000 evrov letno.
Odiral delavce v samskem domu
Kolegi iz oddaje 24UR pa so objavili tudi dokaze o tem, kako je služil še en Vegradov direktor, Ivan Kroflič. In to neposredno na račun delavcev. Vegrad mu je poceni prodal stanovanja v dveh samskih domovih, Kroflič pa jih je nato za visoko najemnino oddajal Vegradovim delavcem. Nekaterim jih oddaja še vedno.
V štirinadstropnem samskem domu na ulici Vide Pregarčeve v ljubljanskih Mostah še vedno živi 20 Vegradovih delavcev. V prvem in drugem nadstropju v stanovanjih v lasti propadlega Vegrada, d. d., ki jim je zanje do zdaj od plače trgal po 50 evrov na osebo. "Tudi zdaj moramo plačevati. Od kod naj vzamemo, če niti jesti nimamo kaj? In smo delavci vprašali, komu naj zdaj plačujemo, in so nam rekli, Vegradu, d. d. Ampak če Vegrad, d. d., ne obstaja več, komu torej?“ se sprašuje eden od stanovalcev.
V najvišjem nadstropju ni Vegradovih delavcev. Stanovanja so v lasti že dolgo upokojenega vodje projektov v Vegradu, Jožeta Kovača, kar je razvidno tudi iz zemljiške knjige, kot tudi, da jih je od Vegrada kupil marca 1998.
Vegrad je samski dom namreč po izjemno nizki ceni odkupil iz stečajne mase propadlega Pionirja in ga razparceliral na kar 106 enot. In namesto, da bi vanje brezplačno naselil svoje lastne delavce, je prodal tudi tista stanovanja v 3. nadstropju, in sicer Orionu, podjetju direktorja inženiringa Ivana Krofliča, ki jih je nato za znatno najemnino oddajal Vegradovim delavcem.
Prodaja se je zgodila skrivaj, brez overitve kupoprodajne pogodbe in vpisa v zemljiško knjigo. Vse do letošnjega avgusta, ko je Kroflič tik pred stečajem Vegrada pohitel in svoje imetje nenadoma prijavil katastru. Takrat so morali delavci njegova stanovanja zapustiti, ker jih niso več zmogli plačevati. Eden od njih, ki je kljub vsemu ostal, pove, koliko za sobo, ki si jo deli še z dvema, plačuje Krofliču: "140 evrov plačujemo.“ Na vprašanje, ali toliko plačuje vsak od njih, odgovori pritrdilno. In še: denar mu dajejo na roko, brez računa.
Kroflič ima, kot je po telefonu povedal sam, še šest stanovanj v propadajočem samskem domu v Vižmarjih, kjer živi še 11 nekdanjih delavcev Vegrada. Povedali so, da jim je podjetje za najemnino trgalo 125 evrov na mesec in da so plačevali Krofliču.
In računica? V samskem domu Vide Pregarčeve ima Kroflič 14 stanovanj, od tega sedem na lizing. V vsakem so tri osebe, ki na mesec plačajo po 140 evrov, kar pomeni 5880 evrov mesečnega dobička za Krofliča. V Vižmarjih, kjer sta v sobah po dva, pa za šest stanovanj po 125 evrov na osebo 1500 evrov, skupno torej 7380 evrov zaslužka za Krofliča. Tistih evrov, ki bi jih Vegradovi delavci lahko prihranili, če Vegrad svojih lastnih domov ne bi prodal, ampak bi jih obdržal za njihovo brezplačno bivanje.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.