Ekipa idrijskega podjetja Kaskader, ki je specializirano za izvajanje gradbenih in montažnih del na težko dostopnem terenu, se je vso sredo trudila očistiti vsaj del nevarne previsne stene nad vasjo Podpeč. Labilnega kamenja in skalnih gmot je veliko, zato bo sanacija trajala veliko dlje, kot je bilo sprva ocenjeno. Prvi mož idrijskega podjetja, ki se je spustil ob steni in si ogledal razmere v steni po podoru, je namreč ugotovil, da je na zgornjem delu previsne stene več zelo labilnih skalnih blokov, ki lahko vsak trenutek padejo. Med njimi je tudi skalna gmota s prostornino med 15 in 20 kubičnimi metri, ki ogroža najmanj dve hiši v vasi. “Blok bo padel relativno hitro dol. Lahko danes, jutri ali čez deset let. Ampak padel bo,“ opozarja alpinist.
To je del sanacijskega načrta, ki ga je koprska občina sprejela po nedeljskem podoru, ko je na vaško parkirišče in vodni zbiralnik padlo okoli štiri kubične metre kamenja in pod seboj pokopalo štiri osebna vozila ter en delovni stroj. K sreči takrat nihče ni bil poškodovan, čeprav so lastniki vozil le-ta zapustili le nekaj minut pred kamnitim plazom.
Občina je na plato pod steno nasula gramoz, a se je po včerajšnji akciji čiščenja stene izkazalo, da je pas nasutega gramoza preozek, saj so skale, ki so jih čistili s stene, padle preko nasipa, se odbile in poškodovale streho najbližje hiše.
Ko so alpinisti zaključili delo na steni, ki so ga načrtovali za sredo, si je steno ogledal še geolog Geoinženiringa iz Ljubljane, ki je potrdil videnja in priporočila alpinistov. “Zgoraj visi še nekaj skalnih gmot prostornine tudi do 20 kubičnih metrov, ki pa si jih ne upamo prosto spustiti dol, saj bi bilo to zelo tvegano za bližnje objekte,“ poudarja geolog Marko Kočevar.
Sprva je bilo predvideno, da naj bi sanacija trajala dva dni, v tem času pa naj bi alpinisti očistili steno. Po prvem dnevu čiščenja pa se je izkazalo, da bodo dela veliko bolj zahtevna in posledično tudi dolgotrajnejša. Kot pojasnjujejo na koprski občini, naj bi sanacija trajala od šest do sedem dni. Prav tako obljubljajo, da bodo stanovalce v najbolj ogroženih hišah preselili, če se bo izkazalo, da je to nujno.
Družina, ki živi v hiši najbližje nevarni steni, tako zaenkrat ostaja na svojem domu. Občina jim je sicer obljubila, da jim bo poiskala začasno stanovanje, a ima družina otroka tetraplegika, zato jim mora občina poiskati primerno stanovanje.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.