Prevoznik Flydubai bo lete zagotavljal trikrat tedensko, opravljal jih bo z letalom Boeing 737 max in tako potnikom iz Slovenije prvič ponudil neposredno letalsko povezavo z Združenimi arabskimi emirati. Lete bo izvajal pod skupno oznako z družbo Emirates, s čimer bo potnikom omogočil enostavno nadaljevanje letalskih potovanj preko vozlišča v Dubaju.
Kot je na današnji novinarski konferenci pred prihodom prvega letala iz Dubaja na brniško letališče povedal poslovodni direktor Fraporta Slovenija, ki upravlja z letališčem, Zmago Skobir, zgodovina pogajanj za vzpostavitev povezave z Dubajem s Flydubai oziroma njenim lastnikom Emirates sega v leto 2012. "V veliko zadovoljstvo nam je, da bomo po letih prizadevanj na ljubljanskem letališču prvič pozdravili prevoznika Flydubai. Verjamemo, da bo nova povezava pomembno prispevala h konkurenčnosti našega letališča," je zadovoljen Skobir.
Odtlej je na to temo potekala vrsta pogovorov in sestankov, med ključnimi za vzpostavitev povezave pa je bila tudi sklenitev sporazuma o letalskem prometu med državama. Kot je izpostavil glavni izvršni direktor družbe Flydubai Ghaith Al Ghaith, so bili vlada, agencije in letališče zelo vztrajni pri prepričevanju o pomenu in potencialih povezave med Dubajem in Ljubljano. Zato so se odločili, da povezavo preizkusijo, čeprav so nekatere sosednje države že neposredno povezane z Dubajem. "Navdušeni smo, da smo našo mrežo povezav v Evropi povečali na 20 destinacij v 17 državah, od katerih so imele mnoge zelo malo neposrednih povezav z Združenimi arabskimi emirati ali so bile brez njih." Al Ghaith verjame, da bodo direktni leti družbe Flydubai v Ljubljano okrepili vezi med državama in pomagali spodbuditi turizem, trgovino in naložbene priložnosti.
Višji podpredsednik komercialnega oddelka pri Flydubai Jeyhun Efendi je pojasnil, da so v to regijo začeli leteti že pred desetimi leti z vzpostavitvijo povezave z Beogradom. Sledile so še druge povezave, v četrtek so ponovno vzpostavili tudi med epidemijo prekinjeno povezavo z Zagrebom, ki je ne vidijo kot konkurenčno, temveč kot komplementarno povezavi z Ljubljano.
Kot je povedal Al Ghaith, je zaradi Expa sedaj pravi čas za vzpostavitev novih povezav. Prepričan je, da bo povezava, ki je zaenkrat zagotovljena v zimskem voznem redu, obstala tudi naprej. Verjame, da ima povezava velik potencial. Slovenija je namreč privlačna s turističnega vidika, Dubaj pa je poleg tega še letalsko vozlišče z več kot 200 destinacijami. Med drugim je vstopna točka za različne eksotične kraje.
Z zasedenostjo letov in rezervacijami so zaenkrat zadovoljni. "Že sedaj vidimo dobre številke rezervacij. Prepričani smo, da bodo potniki uživali v priročni in zanesljivi storitvi flydubaija ter v udobni namestitvi v našem letalu Boeing 737 MAX, ki bo predvidoma letelo na tej liniji," je povedal Jeyhun Efendi.
Na današnjem prvem letu je v Slovenijo pripotovalo okoli 100 potnikov, v Dubaj, kjer se z epidemijo covida-19 spopadajo z visoko precepljenostjo in pogostim testiranjem, pa jih je odletelo okoli 80. Najnižje cene povratne letalske karte so se začele pri 280 evrih, zaradi zasedenosti pa so se že dvignile na okoli 400 evrov.
Prihod družbe Flydubai je zelo pomemben dogodek v smislu povezljivosti Slovenije tako z Dubajem kot tudi širše, je poudaril Skobir. "Azija in Oceanija sta prek Dubaja najmanj tako dobro dosegljivi kot prek Istanbula," je pojasnil. Verjame, da bodo Slovenci, ki so doslej, ker ni bilo te povezave, odhajali na druga bližnja letališča, odslej leteli z Brnika. Prav tako računa na potnike iz Avstrije in Italije.
"Za letalsko industrijo sta zadnji dve leti zelo čudni. Sedaj se vidi luč na koncu predora in ta povezava prihaja prav v času, ko se potovanja znova zaganjajo," je dejal Efendi. Nove povezave pa je vesel tudi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Aleš Mihelič. Kot je poudaril, je Slovenija prav v tem težkem in zahtevnem obdobju prišla do boljših povezav.
Spomnil je, da se je letalska panoga v zadnjem letu ali dveh znašla v zelo težki situaciji. Da Slovenija ostane povezana s svetom, je bilo potrebnih kar precej naporov, sredstev in energije, je poudaril in spomnil, da so v želji po ohranitvi letalstva in povezljivosti Slovenije znižali pristojbine in družbi Fraport Slovenija dodelili tudi pet milijonov evrov posebne finančne pomoči.
Ta sredstva so, kot je povedal Skobir, porabili za tekoče poslovanje in dokončanje novega potniškega terminala. Doslej so uspeli preživeti tudi s pomočjo akumuliranega dobička in s tekočim poslovanjem. Prihodnje leto pa bodo verjetno morali vzeti kratkoročni kredit.
Kot je pojasnil Skobir, je promet še vedno relativno slab. "Če bo vse v redu, letos pričakujemo 400.000 potnikov, kar je le 20 odstotkov v primerjavi z letom 2019," je izpostavil. Prihodnje leto pa pričakuje podvojitev prometa.
Neposredno letalsko povezavo med slovensko prestolnico in Dubajem bo prevoznik Flydubai ponujal trikrat na teden, in sicer ob sredah, petkih in nedeljah, z odhodom v Dubaj ob 15:15.
Povratne letalske vozovnice iz Ljubljane v Dubaj so na voljo od 350 EUR naprej za ekonomski razred in od 1.700 EUR naprej za poslovni razred.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.