Stoterica najbogatejših Slovencev je z 9,97 milijarde evrov ocenjenega premoženja najpremožnejša doslej. Posledično se je zvišala tudi meja za uvrstitev na lestvico, ta je za kar osem milijonov evrov višja kot lani in znaša 43,1 milijona evrov. Pri reviji Finance Manager so tokrat sicer našteli približno 200 posameznikov, ki imajo premoženje večje od 20 milijonov evrov.
1. Iza Sia Login in Samo Login – vsak po 414 milijonov evrov
Na vrhu lestvice sta letos znova Iza Sia Login in Samo Login. Obogatela sta s prodajo deleža v podjetju Outfit7, ki razvija zabavne aplikacije, tudi znamenitega govorečega mačka Toma. Loginova sta se pred tremi leti ločila, zato sta na lestvici s polovičnim deležem vsak posebej.
Kupnino od prodaje podjetja Outfit7 so pri reviji prilagodili za 20-odstotno inflacijo, zato je premoženje pri vsakem od njiju ocenjeno na 414 milijonov evrov.
Pri oceni premoženja pri reviji sicer opozarjajo: "Ob več kot 30-odstotni rasti nepremičnin v triletnem obdobju in več kot 50-odstotni donosnosti delnic na ljubljanski borzi namreč težko vztrajamo pri tem, da najuspešnejši slovenski podjetniki ne zmorejo (vsaj) ohranjati kupne moči svojih milijonov. Če bi v minulih letih vedeli za takšen razplet inflacijske zgodbe, predvsem da bo v zadnji etapi vodila v tako veliko rast vrednosti naložb, bi že prej zvišali vrednost ocenjenega premoženja. A si tega nismo upali tudi zato, ker smo bili pod vtisom poka obvezniškega balona in s tem povezanih nevšečnosti pri plemenitenju (oziroma ohranjanju vrednosti) premoženja."
3. Jure Knez – 360 milijonov evrov
Knez je soustanovitelj trboveljskega Dewesofta, razvijalca programske opreme za merilno tehnologijo in zbiranje podatkov. Vse od ustanovitve leta 2000 Dewesoft niza večje prihodke, tudi lani, ko je skupina ustvarila 103,5 milijona evrov prihodkov ob 36-odstotni EBIT dobičkovni marži. Letos so mu oceno premoženja zvišali na 360 milijonov evrov, kar je za 177 milijonov več kot lani. S tem je naredil največji skok na lestvici in se prvič uvrstil med pet najbogatejših Slovencev.
4. Vesna in Dari Južna – 345 milijonov evrov
Južnova sta ustanovila borznoposredniško družbo Perspektiva, nato sta s prevzemom družbe za upravljanje Vizija v portfelj dobila še druga podjetja. V lasti imata gradbeno podjetje CGP, Tiskarno Novo mesto, Lisco, desetino Petrola in še nekaj drugih naložb. Njuno premoženje je ocenjeno na 345 milijonov evrov.
5. Družina Šešok – 340 milijonov evrov
Družina Šešok ima med drugim v lasti skupino Iskra. Predsednik uprave je Dušan Šešok, v lastništvo sta vstopila tudi njegova sinova Klemen in Matija. Letos so jim premoženje zvišali za 26 odstotkov in ga ocenili na 340 milijonov evrov.
6. Družina Lah – 326 milijonov evrov
Igor Lah je lani zasedel prvo mesto, letos so mu premoženje zaradi manj dobičkonosnega poslovanja Steklarne Hrastnik znižali za 15 odstotkov na 326 milijonov evrov. Je soustanovitelj družbe za upravljanje Divida. Sklade je večkrat združeval in razdruževal ter iz njih postopno iztiskal male delničarje. Leta 2015 je lastništvo razdelil med družinske člane.
7. Igor Akrapovič – 253 milijonov evrov
Leta 1991 je ustanovil podjetje Akrapovič, ki izdeluje izpušne sisteme za motocikle in avtomobile ter titanove ulitke. Oceno premoženja so mu letos zvišali za 19 odstotkov, in sicer na 253 milijonov evrov.
8. Marko Pistotnik – 252 milijonov evrov
Skupaj z Izo Sio Login in Samom Loginom je zasnoval podjetje Outfit7, premoženje je povečal s prodajo svojega deleža. Premoženje so mu letos ocenili na 252 milijonov evrov.
9. Ivo in Anastasia Taja Boscarol – 249 milijonov
Na repu deseterice najbogatejših sta oče in hči Boscarol, Ivo in Anastasia Taja. Ivo je leta 1997 ustanovil podjetje Pipistrel, ki proizvaja ultralahka motorno-jadralna letala, jadralna letala s pomožnim motorjem in letala na električni pogon. Leta 2022 je podjetje prodal ameriškemu Textronu. Četrtinska lastnica Boscarolovih podjetij je bila še njegova hči Anastasia Taja. Premoženje so jima ocenili na 249 milijonov evrov.
10. Joc Pečečnik – 240 milijonov evrov
Obogatel je z razvojem igralniških naprav. Junija 2022 je prodal svoj delež v družbi Interblock, ki se ukvarja z razvojem, prodajo in oddajo elektronskih igralnih avtomatov v najem. Višina kupnine ni bila javna. Letos so njegovo premoženje ocenili na 240 milijonov evrov.
10. Boštjan Bandelj – 240 milijonov evrov
Bandelj je ustanovitelj in direktor podjetja Belektron, ki trguje z emisijskimi kuponi oziroma dovolilnicami za izpuste ogljikovega dioksida, ki jih je izdala EU. Je tudi tretjinski lastnik energetskega podjetja NGEN. Lani je bil na lestvici najbogatejših Slovencev na četrtem mestu, letos zaključuje deseterico z 240 milijoni evrov.
Športniki na lestvici
Košarkarju Luki Dončiću so premoženje ocenili na 105 milijonov evrov, kar je 31 milijonov več kot lani. Letos je tako pristal na 22. mestu, kar je nova najvišja uvrstitev športnika na lestvici najbogatejših Slovencev.
Njegov nekdanji reprezentančni kolega Goran Dragić, ki je pred kratkim zaključil svojo športno kariero, je pristal na 44. mestu, njegovo premoženje so ocenili na 69,4 milijona evrov.
Vratar Jan Oblak je s premoženjem, ki so ga ocenili na 47,6 milijona evrov, na 85. mestu, hokejist Anže Kopitar pa s 45,3 milijona evrov ocenjenega premoženja na 93. mestu.
"Pri športnikih kot merilo premoženja jemljemo bruto plače, znižane za davke in ocenjene stroške (pri čemer smo vselej konservativni), ne upoštevamo pa morebitnih donosov, ustvarjenih z upravljanjem prihrankov," o metodologiji pojasnjujejo pri reviji, ki lestvico pripravlja že 18 let.
Novinci na lestvici
Na lestvici so letos štiri nova imena, osem je takih, ki so se na lestvico vrnili.
"Najvišje je med novinci uvrščen nekdanji finančnik Primož Artač, ustanovitelj razmeroma mladega podjetja Tosla, ki deluje komaj desetletje. Po letih svetovanj živilskim podjetjem je zaznal nišo v proizvodnji sirupov, se nato lotil sadnih mešanic, nazadnje pa vstopil na trg tekočega kolagena. Predvsem po zaslugi poslov z ameriškimi naročniki je podjetje nekdanjega finančnika s 35 zaposlenimi ob 19,6 milijona evrov prihodkov lani ustvarilo kar 7,5 milijona evrov čistega dobička," so poslovanje novinca opisali pri reviji Finance Manager.
Kot še opažajo pri reviji, so številna podjetja s svojo sposobnostjo vzdrževanja visoko nadpovprečnih dobičkovnih marž ob upoštevanju rasti stroškov in ohlajanja v nekaterih panogah pozitivno presenetila. "Pod splošnim vtisom nemškega gospodarskega ohlajanja je tudi zelo spodbudno prebrati napovedi nadaljnje rasti tako prihodkov kot dobička šampionov."
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.