Amandmaji vlade k predlogu zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo so mešanica raznih predpisov in populističnih interesov, katerih cilj je vzpostaviti sistem, namenjen samemu sebi, ki ne bo nikoli zares deloval. Če smo bili mi brezzobi tiger, kot so nas nekateri imenovali, bo državnozborska komisija, ki naj bi jo vzpostavil zakon, zelo krotka muca, je kritičen predsednik komisije za preprečevanje korupcije Drago Kos.
"Dolžnost nove komisije bo funkcionarjem dati možnost, da podajo izjavo o postopkih, ki jih bo komisija vodila, ne bo pa to njihova dolžnost," je pojasnil Kos ter dodal, da komisija ne bo mogla zahtevati številnih podatkov, ki jih zdaj delujoča lahko, najslabše pa je to, da se vlada strinja s tem, da se z dnem uveljavitve zakona odpravlja slovenska nacionalna protikorupcijska strategija in načrt integritete.
"To pomeni, da načrtnega pristopa k preprečevanju korupcije v državi ne bo več. Slovenija je bila ena prvih držav v Evropi, ki je sestavila res dobro protikorupcijsko strategijo. S tem smo se povsod hvalili," je poudaril Kos ter dodal, da je trditi, da bo državnozborska komisija na tem področju lahko karkoli naredila, nerealno, neumestno in neresno.
"Vlada z roko v roki s SNS ukinja organ, ki ga bo po konvenciji Združenih narodov proti korupciji, ko jo bo ratificirala, tako morala ustanoviti," je dejal Kos. Bistveni člen je tako po mnenju Kosove komisije njihova ukinitev. "Menimo, da se je vlada odločila, da korupcije v Sloveniji ni več," je povedal Kos, ob tem pa dodal, da je vlada, ki je dobila volitve na temo boja zoper korupcijo, do zdaj storila le to, da je razformirala komisijo za preprečevanje korupcije, kar pa zagotovo ne bo pripomoglo k boju zoper korupcijo.
Kos je glede amandmajev izpostavil, da bo težava že v tem, ker naj bi komisija zakonodajne veje oblasti nadzirala funkcionarje vseh treh vej oblasti, kar je po mnenju Kosove komisije v nasprotju z ustavnim načelom delitve oblasti. Težava je po mnenju Kosa tudi ta, da v komisiji opozicija ne bo imela večine, da bodo morali politiki, člani komisije, delati po številnih predpisih, kar bo izjemno zahtevno delo, tudi če bo nova komisija imela strokovne službe. Kritičen pa je bil tudi do določil v zvezi s spremljanjem premoženjskega stanja in o omejitvah poslovanja funkcionarjev.
Na današnji novinarski konferenci je komisija za preprečevanje korupcije predstavila tudi dva primera kršenja zakona o preprečevanju korupcije v tistem delu, ki se nanaša na nezdružljivost opravljanja funkcije pri poklicnih funkcionarjih. Kršitve so na podlagi prijav o premoženjskem stanju ugotovili v občinah Videm in Mežica.