Z ministrstva za zdravje so sporočili, da so v nacionalnem referenčnem laboratoriju za influenco Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) potrdili prvi primer nove gripe v Sloveniji.
Minister za zdravje Borut Miklavčič in predstojnica centra za nalezljive bolezni na IVZ Alenka Kraigher sta na novinarski konferenci povedala, da je virus v Slovenijo prinesla mlajša potnica, ki se je vrnila iz ZDA. Letela je iz New Yorka v Benetke, od tam se je z avtom odpeljala domov. Znake bolezni je zaznala že na letalu, med njimi so bili visoka vročina, mrazenje, kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in glavobol. "Oseba je sedaj v postopku zdravljenja. Glede na težo zdravstvenega stanja se je zdravnik odločil, da je lahko doma, a v izolaciji. Njeni stiki so omejeni na njene družinske člane – takšne osebe mora oskrbovati čim manj oseb, ki morajo biti ustrezno zaščitene. Nudimo ji primerno oskrbo, zdravimo jo s Tamiflujem,“ je dejala Kraigherjeva in dodala, da se je oseba vrnila 17. junija in takoj obiskala zdravnika. "Okužena ni v življenjski nevarnosti in bo najverjetneje zdrava že v nekaj dneh," sta povedala.
Kot sta dodala Miklavčič in Kraigherjeva, so pri potnikih iz tujine naredili pet testov, od katerih je bil eden pozitiven. O okužbi so obvestili vse, ki so imeli s to osebo stike, tudi letalsko družbo. Zaradi varnosti osebnih podatkov pa ne izdajo, od kod ženska prihaja.
'Najboljša preventiva je ustrezna higiena'
Še vedno velja, da je najučinkovitejši način preprečevanja širjenja okužbe ustrezna higiena. To pomeni, da si usta, kadar kašljamo, pokrijemo z robcem, ki ga po uporabi odvržemo v smeti in si umijemo roke. Redno si umivamo roke z milom in vodo, lahko tudi z robčkom, namočenim v alkoholno razkužilo. Pomembno je tudi, da, kadar zbolimo, ostanemo doma, svojega zdravnika pa pokličemo po telefonu, da okužbe ne širimo. "Ljudje naj se še vsaj sedem dni po vrnitvi iz tujine opazujejo in če opazijo znake okužbe z novo gripo, pokličejo svojega zdravnika. Ta bo poskrbel za pravilni odvzem vzorca, ki bo poslan v laboratorij, kjer se bo ugotovilo, ali gre za novo gripo. Če bo vzorec pozitiven, bo predpisano ustrezno zdravljenje," je svetoval Miklavčič.
'Položaj je pod nadzorom'
Ukrepi, ki jih država izvaja v primeru nove gripe, so v skladu z Načrtom pripravljenosti na pandemijo gripe na področju zdravstva. Zaloge Tamifluja je za približno četrtino prebivalstva, kar zadošča, glede na ocene o možnem številu obolelih za gripo, ki so glede na število prebivalcev večje kot v drugih evropskih državah. Zdravniki ga bolniku in njegovemu tesnemu stiku predpišejo na 'zeleni' recept, so sporočili iz MZ.
"Razloga za paniko ni, saj IVZ že od 27. aprila intenzivno spremlja dogajanje po svetu in smo zato dobro pripravljeni. Pogoji za širjenje okužbe so poleti zaradi višjih temperatur slabši, na zalogi pa imamo dovolj zdravil. Službe so v pripravljenosti in ni bojazni, da ne bi takoj odkrili morebitnih ostalih okuženih," je še dodal Miklavčič.
Do zdaj najbliže primer okužene Avstrijke
Do zdaj so v Sloveniji preverili 26 sumov na okužbo nove gripe, ki pa so jih vse ovrgli. Najbliže nam je bila okužba pri 25-letni Avstrijki, ki je bila nedavno na poroki v Sloveniji. Bolnica se je z novo gripo najverjetneje okužila v Veliki Britaniji, trenutno pa je v karanteni v bolnišnici v Celovcu. Ima samo blago obliko bolezni in se dobro počuti. Drugi gostje, ki so bili na poroki, za zdaj ne kažejo znakov okužbe s tem virusom, so pa dobili natančna navodila, kako ravnati, če bodo opazili značilne znake.
75 držav, več kot 27.000 okužb, 142 smrti ...
Nova gripa se je razširila že na 75 držav sveta, okuženih je več kot 27.000, potrjenih pa je 142 smrti. Največ žrtev je bolezen zahtevala v Mehiki, kjer je tudi izbruhnila, medtem ko je največ obolelih v Združenih državah in Kanadi. Nova gripa je prizadela tudi Avstralijo, Čile in Japonsko. V Evropi ostaja najbolj prizadeta Velika Britanija, v naši severni sosedi Avstriji so potrdili devet primerov, na Hrvaškem pa doslej ni zbolel nihče.
Kot je znano, je WHO 11. junija letos prvič po 41 letih razglasila 6. fazo pandemske pripravljenosti. S tem bi radi predvsem povečali proizvodnjo zdravila proti gripi, razglasitev pandemije pa nikakor ne pomeni, da je virus kaj bolj smrtonosen, pač pa le, da se hitro širi, opozarjajo v organizaciji. WHO pričakuje, da bo število obolelih v naslednjih mesecih strmo naraslo na stotisoče ljudi.
Sicer pa tudi za vsakoletno sezonsko gripo na leto zboli več milijonov ljudi, pol milijona pa jih umre.
Več o virusu nove gripe si lahko preberete tukaj
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.