V Sloveniji se bo prvo cepljenje proti novi gripi začelo po 25. oktobru, je povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Ivan Eržen. Po prvi pošiljki cepiva 22. oktobra bodo najprej cepljeni zdravstveni delavci, z drugo pošiljko novembra pa še preostale najbolj rizične skupine.
Najprej je treba po Erženovih besedah poleg zdravstvenih delavcev zaščititi osebe, zaposlene v dejavnostih, ki so bistvenega pomena za delovanje vsakega sistema – na področju prometa, energije in telekomunikacij. Pri odločanju o cepljenju nosečnic in otrok pa bodo sledili navodilom proizvajalcev cepiva.
Slovenija ima z britansko farmacevtsko družbo GlaxoSmithKline že sklenjeno pogodbo za 800.000 cepiv, za 550.000 cepiv pa se še pogovarja s švicarskim Novartisom, je povedal državni sekretar. Glede poteka pogovorov z Novartisom je pojasnil, da je sedaj na potezi farmacevtska družba in da je treba doreči predvsem še ceno.
Izredno zasedanje ministrov
Državni sekretar Eržen se je danes v Luksemburgu udeležil izrednega zasedanja ministrov EU za zdravje, ki je bilo v celoti posvečeno novi gripi. Potem ko je Evropska komisija v minulih dveh tednih odobrila tri cepiva proti novi gripi, so danes ministri opredelili strategijo uporabe teh cepiv in obveščanja o novi gripi.
Eržen sicer večjih problemov z novo gripo v Sloveniji ne pričakuje niti ob prihodu zime, ko bodo boljši pogoji za razvoj virusa, saj so ljudi posebej opozarjali, kako pomembna je samozaščita, predvsem redno umivanje rok in prezračevanje prostorov. Je pa dodal, da ima včasih občutek, da javnost novo gripo jemlje na prelahek način.
"Pri teh boleznih je vedno treba računati na mogoče komplikacije in te so še posebej nevarne, kot tudi v primeru navadne gripe," je opozoril.
Evropska komisarka za zdravje Andrula Vasiliu je v Luksemburgu poudarila pomen zagotavljanja točnih in doslednih informacij, ki jih dobiva javnost od medijev in od drugod. Ob tem je napovedala, da bo EU za boj proti novi gripi namenila dodatne štiri milijone evrov za krepitev skupnega ukrepanja.
Komisarka je poudarila tudi, da bi morale države, ki so že nabavile cepivo, omejene količine deliti s tistimi, ki ga še niso. To so baltske države, Malta in Bolgarija, ki so se sicer povezale in bodo cepiva nabavile skupaj, da bi dobile boljšo ponudbo.
EU se sooča s težavami tako imenovanih vzporednih uvozov. Gre za to, da veliki prodajalci kupujejo zdravila v državah članicah EU, kjer so cenejša, in jih nato prodajajo naprej državam, kjer so dražja. Ministri so se zato v sklepih zavzeli za to, da mora biti kakršna koli delitev cepiv v skladu s pravnim redom EU.
Države članice so se sicer tokrat prvič uspele dogovoriti za delitev zalog cepiv v primeru, da bo ena od njih resnično prizadeta. V primeru ptičje gripe in sarsa jim to namreč ni uspelo.
Ker nova gripa ne upošteva meja, so se ministri EU danes zavzeli tudi za to, naj Evropska komisija pripravi podrobnejšo strategijo o tem, kako bi lahko s cepivi in finančnimi sredstvi pomagali tretjim državam.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.