Niti teden ni minil, ko smo poročali o velikem uspehu naših strokovnjakov, ki so na inovativen način, ki še ni bil opisan v strokovni literaturi, operirali srčnega bolnika v ljubljanskem UKC, ko že poročamo o novem uspehu. V noči s petka na soboto, 8. avgusta, je ekipa ljubljanskega UKC namreč presadila pljuča 14-letni deklici s cistično fibrozo. Gre za prvo presaditev pljuč pri otroku v omenjeni kliniki.
"Poseg je trajal od 23. ure do 8. ure zjutraj, deklica pa je že drugi dan po posegu samostojno zadihala z novimi pljuči in se sedaj odlično počuti," so sporočili iz UKC Ljubljana. Pojasnili so, da je za uspešno izveden poseg zaslužna celotna ekipa zdravnikov in medicinskih sester, saj so jim nekateri na pomoč priskočili sredi noči, čeprav so se odpovedali počitku, prostemu času, nekateri so se celo predčasno vrnili s počitnic. "Brez njih nikakor ne bi mogli sestaviti dodatne kirurške ekipe, da je lahko sočasno v sosednji operacijski dvorani potekala še presaditev srca 15-letnemu dečku, ki je bila prav tako uspešna," je povedal Tomaž Štupnik, predstojnik KO za torakalno kirurgijo.
Štupnik je v izjavi za javnost pojasnil, da gre za piko na i v programu presaditve pljuč. Pri otroku je zahtevnost operacije namreč drugačna in psihični pritisk ekipe je večji, a vse je teklo optimalno in deklica se dobro počuti. Otroci imajo namreč svoje posebnosti, na zdravljenje po transplantaciji pa je potrebno pripraviti tudi starše. Nato pa je potrebno počakati še na primerna pljuča. Sama transplantacija pri otroku sicer ni toliko zahtevnejša, je pa bila slednja bolj težavna zaradi cistične fibroze pri deklici zaradi večje možnosti okužb.
Deklica je bila predvidena za transplantacijo na Dunaju, vendar je niso mogli operirati, zato so se tega lotili v Ljubljani, je pojasnil Štupnik, saj je je že mudilo, ker se je stanje deklici poslabševalo, zato so jo morali operirati v roku v treh ali šestih mesecih. Zdaj se deklica dobro počuti. In to je tisto, zaradi česar se potem mi dobro počutimo, je pojasnil. Pri operaciji je sicer sodelovalo okoli 20 oseb, vsak med njimi pa je imel zelo pomembno nalogo. Pljuča so dobili iz tujine, zato je morala ena ekipa ponje in jih prinesti v Slovenijo.
"Imeli smo srečo, da smo dobili pljuča primerno velikega otroka, saj to pomeni manj tveganja pri sami transplantaciji," je povedal. Po optimalnem scenariju bo deklica zdaj v bolnišnici še okoli dva tedna. Sicer se deklica dobro počuti, v primerjavi s prej, je sedaj sploh ne bi prepoznali, je povedal in dodal, da ga je ob dvanajstih prosila, če pride k njej, da sta naredila en sebek. Sicer pa trenutno na presaditev pljuč v Ljubljani ne čaka noben otrok več.
Slavka Grmek Ugovšek, predsednica Društva za cistično fibrozo in mati deklice, ki so ji presadili pljuča pred 12 leti na Dunaju, pa je povedala, da so njeno hčerko na Dunaju operirali pri starosti 16 let. To, da zdaj operacije izvajajo tudi v Ljubljani je dobra novica tako za bolnike kot za starše, je poudarila. Lani so v Ljubljani s pomočjo kirurgov iz Dunaja prvič presadili pljuča bolniku s cistično fibrozo, je pojasnila in dodala, da se danes omenjena oseba dobro počuti.
Cistična fibroza je redka in genetska bolezen, ki je ljudje ne poznajo najbolje. Ko bolezen hitro napreduje in se sluz nabira v pljučih, se pljučni mešički mašijo toliko časa, dokler se vsi ne zamašijo, takrat pa je pljučna moč manjša in lahko pride do odpovedi pljuč. Takrat je edina rešitev presaditev pljuč, je pojasnila in dodala, da po presaditvi, ker ima bolnik druga pljuča in drug DNK, do teh težav ne pride več.
UKC Ljubljana: Največ presaditev srca na milijon prebivalcev na svetu
Vodja Centra za transplantacijsko dejavnost UKCL doc. dr. Ivan Knežević dodaja, da pred dnevi opravljena presaditev pljuč pri otroku kaže na izjemno strokovnost in požrtvovalnost vseh vpletenih v kompleksnem in zahtevnem zdravljenju te še posebej ranljive skupine bolnikov: "S tem posegom smo v UKCL premaknili področje presaditve pljuč na najvišjo stopnico samostojnosti in samozadostnosti. Za te navdušujoče uspehe je zaslužno tudi dolgoletno uspešno sodelovanje s Slovenijatransplantom, ki skrbi za donorsko dejavnost. Brez njihovega požrtvovalnega dela ne bi bilo niti prejemniške dejavnosti v UKCL."
Navedel je še nekaj podatkov o transplantacijski dejavnosti v UKCL, ki je že vrsto let svetovno priznana in izjemno dobro razvita. Že od leta 2012 opravimo letno največ presaditev srca na milijon prebivalcev na svetu. V prvih sedmih mesecih letošnjega leta smo v UKCL opravili 73 presaditev organov kljub Covid-19 krizi, kar je pomembno več kot v enakem obdobju lani, ko smo opravili 41 presaditev do 31.7. V enakem obdobju letos smo opravili 8 presaditev pljuč, lani pa 4.
"Razen požrtvovalnosti, neizmerne energije in zagona vseh vpletenih, je potrebno zagotoviti tudi primerno delovno okolje za obravnavo teh zahtevnih imunosuprimiranih bolnikov (ločene postelje intenzivne terapije, prostorsko ločena ambulantna dejavnost za kontrolo bolnikov s presajenimi organi). Glede na izjemno podporo in razumevanje vodstva UKCL upamo, da bo to rešeno v prvi polovici leta 2021, kar bo celotni dejavnosti dalo še dodaten zagon. Transplantacijska dejavnost predstavlja vrh medicinske stroke ne samo zaradi izjemnih multidisciplinarnih strokovnih zahtev, temveč tudi zaradi potrebe po organiziranosti in logistični podpori. Tako dobro razvita transplantacijska dejavnost v UKCL kaže na hvalevreden položaj celotna medicinske stroke v naši vodilni ustanovi," je še dodal Knežević.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.