Slovenija

Ministrstvo zavrača očitke o omejevanju dela zdravnikom pri koncesionarjih

Ljubljana, 17. 02. 2023 11.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
74

Ministrstvo za zdravje je objavilo Navodila o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev, v katerih med drugim določa, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo dodatno podati še izjavo, da so program izvedli brez dodatne vključitve zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih, in sicer že v začetku posameznega leta. To je sprožilo precej nejevolje med zdravniki. Ministrstvo zdaj pojasnjuje, da interventni zakon koncesionarjem omogoča krajšanje čakalnih vrst tudi z zaposlenimi iz javnih ustanov.

Julija lani je stopil v veljavo Zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema (ZNUNBZ), ki je posegel v več zakonov s področja zdravstva, z namenom stabilizirati zdravstveni sistem in bolnikom zagotoviti ustrezno zdravstveno obravnavo. Zakon med drugim naslavlja dolge čakalne dobe v zdravstvu oz. zmanjšano dostopnost do zdravstvenih storitev. 

Zakon v 15. členu natančneje opredeljuje plačilo po realizaciji za vse opravljene zdravstvene storitve. In sicer 1. del 15. člena določa: "Za namen povečane dostopnosti do zdravstvenih storitev in odprave oziroma skrajševanja čakalnih dob se izvajalcem zdravstvene dejavnosti v mreži javne zdravstvene službe, ki v okviru svojih zmogljivosti (kader, oprema, prostor) izvajajo zdravstvene storitve, zagotovi plačilo po realizaciji za vse tako opravljene zdravstvene storitve brez sklenitve posebne pisne pogodbe. V izvajanje zdravstvenih storitev iz tega odstavka izvajalec zdravstvene dejavnosti s koncesijo ne more vključiti zdravstvenih delavcev, zaposlenih pri javnih zdravstvenih zavodih."

Omejevanje dela zdravnikov, ki so zaposlenih v javnih zavodih ali pri koncesionarjih, po mnenju mnogih ne bo rešilo problema predolgega čakanja bolnikov na obravnavo.
Omejevanje dela zdravnikov, ki so zaposlenih v javnih zavodih ali pri koncesionarjih, po mnenju mnogih ne bo rešilo problema predolgega čakanja bolnikov na obravnavo. FOTO: Aljoša Kravanja
Po podatkih ZZZS je izjavo, da nimajo dodatnih zaposlenih iz javnih zdravstvenih zavodov, podalo 1121 zasebnikov s koncesijo. Vsi so bili plačani po opravljenih storitvah. 164 izvajalcev izjave ni podalo ali pa so označili, da ne izpolnjujejo pogojev iz zakona, zato teh izvajalcev ZZZS ne plačuje po realizaciji, pač pa omejeno. 15 izvajalcev pa je podalo delne izjave, v določenih dejavnostih delajo samo s svojimi zaposlenimi, v določenih pa tudi s tistimi iz javnih zavodov.

23. januarja letos je ministrstvo za zdravje objavilo nov dokument, in sicer Navodila o spremljanju in poročanju o obsegu izvajanja zdravstvenih storitev, ki imajo podlago v zgoraj omenjenem členu. Kot so zapisali, to navodilo velja za izvajalce zdravstvene dejavnosti, ki opravljajo zdravstveno dejavnost v mreži javne zdravstvene službe. Navodilo določa, da morajo izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo dodatno podati še izjavo, da so program izvedli brez dodatne vključitve zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih (sklenjene podjemne pogodbe, pogodbe o poslovnem sodelovanju, naknadne delne zaposlitve ...). Nadalje navodila določajo, da mora ZZZS izjave izvajalcev pridobiti v začetku posameznega leta in velja za celo pogodbeno leto. Izvajalec mora za posamezno vrsto in podvrsto zdravstvene dejavnosti pogoje izpolnjevati celo leto. V primeru, da izvajalec v začetku leta izjavi, da bo program izvajal samo z lastnimi zaposlenimi, bo v obdobnih in končnem obračunu prejel plačilo vseh realiziranih storitev. Če pride med letom do spremembe, je izvajalec o tem dolžan nemudoma obvestiti ZZZS. 

Pojasnila ministrstva

Ali to pomeni, da koncesionarji, za katere delajo zdravniki, ki so zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih, ne bodo dobili plačanih vseh storitev s strani ZZZS, tudi tistih v okviru rednega programa, smo povprašali na ministrstvu za zdravje. 

Ministrstvo za zdravje pojasnjuje, da ZNUZSZS kot dodatno možnost uvaja ukrep plačevanja vseh opravljenih storitev po realizaciji z osnovnim namenom, da pripomore k skrajševanju čakalnih dob in povečani dostopnosti do zdravstvenih storitev. "Pri tem ukrepu je ključna ideja, da storitve opravijo izvajalci v javni mreži (javni zdravstveni zavodi in koncesionarji) z namenom, da se preverijo zmogljivosti javne mreže. Torej, koliko pacientov lahko obravnavajo brez omejevanja plačila opravljenih zdravstvenih storitev," pojasnjujejo v svojem odgovoru.

To pa, tako ministrstvo, v primeru koncesionarjev pomeni, da se v izvajanje tega ukrepa lahko vključujejo tudi tisti zdravstveni delavci, ki so pri koncesionarju vsaj delno zaposleni, četudi so sočasno zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih, prav tako se lahko v izvajanje tega ukrepa vključijo osebe, ki so zaposlene pri koncesionarju, pri zasebniku brez koncesije ali npr. samozaposleni.

"Ukrep torej ne določa, da mora koncesionar storitve opravljati le z zdravstvenimi delavci, ki so pri njem polno zaposleni, prav tako ne predvideva plačila zdravstvenih storitev iz žepa, kot se je v teh dneh zmotno in zavajajoče interpretiralo v javnosti," opozarjajo.

Pri tem imajo seveda v mislih strokovnega direktorja nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Simona Podnarja, ki je v ponedeljek na družbenem omrežju Twitter zapisal, da ta dan v UKC dela popoldne, dopoldne pa naj bi pri koncesionarju pregledal 12 bolnikov. "Vendar jih ne bom, ker je ministrstvo za zdravje ZZZS prepovedalo plačilo storitev, ki jih pri koncesionarju opravimo zaposleni v javnih zdravstvenih zavodih. Bolniki danes ne bodo pregledani," je navedel.

Podnar: S tem ukrepom bo še manj obravnav

Podnar je opozoril, da se s tem še poslabšujejo razmere za bolnike. Kot opozarja, ne gre zgolj za prepoved plačila storitev, ki bi jih opravili zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu pri zasebniku s koncesijo v okviru dodatnih storitev, pač pa navodila razume v smislu, da to velja za vse storitve, tudi redni program. "Izjavo mora koncesionar izpolniti v začetku leta, ko ima še ves redni program," opozarja Podnar, ki se tako sprašuje o smiselnosti tega ukrepa in o resničnosti prizadevanj vlade, da bi javno zdravstvo postalo resnično dostopno vsem.

"Prepoved dela zdravnikov pri drugem delodajalcu bo zmanjšala število obravnav in ni dobra za paciente. Mnogi pa so ob tej novici kljub vsemu nadvse zadovoljni. Moti jih, da so nekateri za svoje znanje in trud ustrezno poplačani. Očitno jih vodi eno samo močno čustvo: ZAVIST!" je še zapisal. Z njim se strinja stanovski kolega pediater kardiolog Samo Vesel, ki se je na objavo odzval z naslednjimi besedami: "V našem sistemu bolnik ni vreden veliko, še manj je v središču zdravstvenega sistema. 12 bolnikov iz ideoloških razlogov ni dobilo pregleda, čeprav so plačali vse prispevke in prostor, aparature in zdravnik pa so bili na voljo. Aplavzirajo zdravi, bolnim se obrača želodec."

Na ministrstvu navajajo, da zakon ne ločuje več med izvajanjem storitev v okviru rednega obsega programa in nad rednim. Kar pomeni, da lahko izvajalec, ki se vključi v ta ukrep in bi po starem že npr. avgusta izpolnil pogodbeno dogovorjen program, nadaljuje z izvajanjem storitev v okviru svojih zmogljivosti s kadri in opremo, ki jo ima. "Številnih predstojniki in izvajalci so javno izpostavljali, da bi paciente sicer obravnavali, a da imajo omejena finančna sredstva s strani ZZZS. Zdaj teh omejitev več ni. Dodatno smo omogočili javnim zdravstvenim zavodom davčno ugodnejše podjemne pogodbe za opravljanje storitev celotnega obsega opravljenih storitev, vse z namenom, da lahko vodstva s svojimi organizacijskimi veščinami in poznavanjem svojega zavoda ter s svojimi zaposlenimi opravijo čim večji obseg storitev, da so pacienti hitreje na vrsti," še pojasnjujejo in dodajajo, da kdor se v izvajanje tega ukrepa ne vključi, opravlja zdravstvene storitve in prejema plačila zanje kot pred 1. septembrom lani.

Glede tolmačenja nevrologa Podnarja pa na ministrstvu navajajo, da gre za napačno in da Podnar po nepotrebnem vnaša napetost in nezaupanje v slovenski splošni in strokovni javnosti. "Kot zaposleni v javnem zavodu bi lahko pri lastnem delodajalcu (UKC Ljubljana) opravljal storitve neomejeno (torej s pregledi v dopoldanskem in popoldanskem času) in za to bi dobil plačane vse opravljene zdravstvene storitve po realizaciji v UKC Ljubljana," še sporočajo.

Poslanka SDS Jelka Godec pa je pozvala ministrstvo za zdravje, naj jasno pove, kje Podnar zavaja javnost. Hkrati je objavila izjavo, ki so jo morali podpisati koncesionarji in ki sledi zakonskemu določilu, da koncesionar v storitev skrajševanja čakalnih dob ne more vključiti zdravstvenih delavcev, zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih. 

Izjava o nevključevanju dodatnih zdravstvenih delavcev, zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih
Izjava o nevključevanju dodatnih zdravstvenih delavcev, zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih FOTO: Twitter

Tudi Podnar nad pojasnili ministrstva ni zadovoljen. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (74)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Darko32
18. 02. 2023 12.56
+3
Nemoralno je metati vse v isti koš. Čiste koncesionarje, zdravnike v javnih zavodih in zdravnike v javnih zavodih in sočasno koncesionarje. Slednji so največji problem na področju korupcije v zdravstvu. Namreč imajo pogodbe za nedoločen čas v javnem zavodu. SOčasno pa delajo za svoj žep na koncesijo. Tako so celo primeri, kjer zdravnik je zaposlen v javnem zavodu pogodbe sklepa za sebe na svojo firmo in daje transakcijske račune za nakazila OJROV na svoj račun. POZOR dela pa v javnem zavodu in uporablja potrošni material javnega zavoda in ti stroški gredo na pleče javnega zavoda.DENAR pa v njegov osebni žep. Da je mera polna sama politika in ministrstva in zavodi poslujjeo z takšnimi. Ali drugače povedano kaj se delamo norca, če pa politika po tihoma podpira takšno ekonomijo. Za kratek čas poglejmo sezname in poglejmo kje te osebe delajo in kaj delajo ter z kom vse poslujjeo in katere račune dajejo za OJRE. Zato je potrebno ostre reze narediti na tem področju in takšne izkoriščevalce odsloviti, poštene zdravnike pa ustrezno nagraditi.
VoxP
17. 02. 2023 20.03
+4
privat naj bo privat in to od prve opeke pa vse do zadnjega toaletnega papirja!!! dovolj je ''privatnikov'' v javnih prostorih!!!
Mnogo
17. 02. 2023 18.28
+4
Mi v stranki DESUS smo prezadovoljni z okrepitvijo, ker sedaj z Bandelijem smo res spet popolni, nekako bi zeleli k nam se zvabit dva velika strokovnjaka Bratusek in Šarca.
St. Gallen
17. 02. 2023 19.14
+2
Jožajoža
17. 02. 2023 17.43
+0
pa to slovenci vemo. ta dezinformacija je prišla iz kleti ZLA trstenjakova,širi pa jo protislovenski janšev in logarjev medij nORA tv
Mnogo
17. 02. 2023 18.25
+3
Jpzajoza, na kaj namigujes, da zivis na trstenjakovi in vse te izjave ze ti naprej ves al kaj.
zrela hruška
17. 02. 2023 17.43
+2
za kaj so zdravniki tiho in ne grozijo več!? za to ker so privilegirani!!!
St. Gallen
17. 02. 2023 19.15
+2
lanyy
17. 02. 2023 17.35
+4
To je edina novica danes o delu vlade?????? Kaj počnejo vsa silna ministrstva, da ni o ničemer za poročat.
paru
17. 02. 2023 17.31
+4
Če še komu v zdravstveni hierarhiji kaj verjamem, je to dr. Brecelj. Sedaj je tudi imenovani v strat. svetu in pričakujem spremembe. Ni več v opoziciji...Ampak, zelo je vse enostavno- dr. Brecelj, prekopirajte sistem v Avstriji in zadeva deluje! Samo držati se ga je treba, oz. krepko sankcionirati tiste, ki se teh pravil ne držijo...Ker pa vsi tako propagirate javno zdravstvo- ok. , javno, sedaj je državno. In v tem državnem zdravstvu so sedaj dobili dodatke tudi tisti, ki niti t.i. norme- če povzamem po realnem sektorju-niso izpolnili. So naredili pik 20% pod zahtevami , pa so dobili povišico za ...???? Toliko o preobremenjenosti v javnih zavodih, denar se meče skozi okno z lopatami...redki so tisti, ki si povišico v javnem sektorju res zaslužijo...in dokler bo Levica in SD v vladi se bodo šli javno- državno zdravstvo ...
Svinja 66
17. 02. 2023 17.25
+0
Vse zavračamo..
Terna
17. 02. 2023 16.46
+5
Po mojem, je vsak zakon in pravilnik, ki ni JASEN, PRECIZEN in NEDVOUMEN namenjen izključno metanju peska v oči. Le zakaj ni zakona, ki bi prepovedoval dvoumnost? To skrpucalo uzakonja, da zdravniki, ki so zaposleni v javnih zavodih ne smejo delat za koncesionarje, ampak da tudi smejo... dajmo se odločit, kaj sploh hocete, pa bo vsem lazje. Po tem zakonu zdravnik lahko dela na dveh stolčkih, če bo pa padel v nemilost zzzs, bo pa pac dobil kazen oz koncesionar ne bo placan. Če ne bo padel v nemilost bo pa vse po zakonu, placano... zelo spominja na živalsko farmo!
Castrum
17. 02. 2023 16.45
+3
Mimogrede en uraden podatek za vse zaslepljenčke - v državah EU več kot 80% pregledov in posegov izvedejo zdravniki koncesionarji......oziroma drugače povedano, brez koncesionarjev se zruši zdravstvo v vseh državah EU (verjetno tudi širše)
devote
17. 02. 2023 17.01
-1
ko bo zopet masovna epidemija kam te naj strpamo ko bos okuzen!?? na tiste 3 postelje od koncesionarja?
M_teoretik
17. 02. 2023 16.34
+1
Vsa ta zmeda je podivjanega dodeljevanja koncesij, kjer smo dobili Netopirjr ( ni ne miš ne tič)!?
M_teoretik
17. 02. 2023 16.37
+3
*...posledica podivjanega podeljevanja koncesij!?
Mnogo
17. 02. 2023 15.55
+4
Po nekaterih informacijah je Golob vse posle predal ministrom in se je le formalno predsednik vlade.
Glotis
17. 02. 2023 15.53
+3
Tudi v Turčiji se je politika vtikala v stroko( gradbeništvo), v Sloveniji se vtika v zdravstvo. Kakšen je rezultat tega početja v Turčiji smo videli. Pregovor pravi: pameten se uči na napakah drugih, neumen pa na svojih.
Jakuf Ohrovt
17. 02. 2023 15.12
+5
V 30 dneh do specialista, 😅
gremnamorje
17. 02. 2023 15.56
+6
drzali so obljubo. Do specialista druzinske medicine so mislili.
slovenc59
17. 02. 2023 14.53
+4
Pa ne more biti drugačna reforma, ko pa minister dela v privat ambulanti ! Pa kje ste to na svetu še videli, razni golobi in loredani in meseci in kar vas je še tam na kup ?????? Pa vi niste pač nič boljši kot oni ki smo se jih znebili, pa zgleda da je res vse skup en drek prida !!!!! NE MORE ZDRAVNIK IZ JAVNEGA SISTEMA DELATI V PRIVAT AMBULANTI ZA JAVNI DENAR ! Ne vem, kolikokrat vam to mora napisat en navaden državljan ????? Zdej če pa vi ne mislite tako, pač niste nič boljši kot oni kekeci iz sds....... Amen ! To je vsa zanost ! Kje ste pa še videli, da bi avtomehanik delal v svoji privat delavnici, kasiral bi pa denar iz proračuna !!!!! Stvarno ste mone, Holob bo že vedel kaj je to...... Pa boljš da člouk več ne spremlja te mafije, bo boljše za zdravje.......
Rothschild1
17. 02. 2023 15.05
-3
slovenc, daj se zberi. Malo zadihaj in se umiri. Problem nase podalpske dezelice je taksen, kot v vecini EU. Pomanjkanje zdravnikov. V normalnih drzavah EU ta problem uspesno resujejo. Pri nas pa "rdeci kmeri" se prilivajo olje na ogenj. Namesto da bi resevali problem, ga namerno zaostrujejo. Zakaj zdravnik, ki je oddelal 8 ur v javnem zdravstvu, ne more se 4 ure delati pri privatniku??? Alo. Problem vidim pri direktorjih javnih bolnic, da teh zdravnikov ne motivirajo in jim omogocajo, da namesto 8 ur, delajo 12 ur. Tudi sam kot lastnik podjetja in delodajalec vsak dan delam vsaj 14 ur. In ce bi manjkalo avtomehanikov, in bi ljudje 1/2 leta cakali na popravilo avtomobila, bi avtomehaniki brez tezav popoldne delali za drugega delodajalca. Prai delodajalec pa bi stimuliral mehanika, da popoldne ne bi delal v sosedovi garazi, ampak v njegovi.
STRIKE-ONE 333 V.I.P
17. 02. 2023 14.52
+12
Kaj so me zadnja 3 leta naučila o "večini" ljudi: Da večina nima nobene inteligence ali edukacije. Da bodo lizali škornje in naredili vse kar jim rečejo. Da imajo 0 znastvenega znanja. Da so šibki, prestrašeni in strahopetci. Da so zelo naivni. Da nimajo nobene integritete.
NotMe
17. 02. 2023 14.40
+9
Saj je SImon Podnar lepo napisal. Popoldne bi lahko pri koncesionarju naredil še 10 ljudi, ampak jih ne sme. Kako se vrste krajšajo, ne vem.
Rothschild1
17. 02. 2023 15.08
+2
Ja, sem opazil njegov twitt. In kdo je sedaj na slabsem? Tistih 10 pacientov dnevno, ki so ostali brez njegove storitve. In tega se nasi "rdeci kmeri" ne zavedajo. Za njih je bistvo, da delajo v nasi dezeli ljudi reveze.Bolano
trollolll
17. 02. 2023 15.39
-1
ne se bat.. tisti, ki grejo samoplacnisko pridejo takoj na vrsto. ce ne pri podnarju, pa pri komu drugemu. je pa on pojokcal, ker je to njegvi denarnici v skodo.
NotMe
17. 02. 2023 15.50
+2
Pri koncesionarju, ne samoplačniško!!!!!!!
M_teoretik
17. 02. 2023 14.11
+6
Začasno, delno, al stano, ki so zaposleni v JZ so vsi še vedno dvoživke!? Vsaj to naj prepovejo, da zdravnik zaposlen v JS ne sme napotiti bolnika v koncesijo kjer opravlja storitve ( katerekol storitve)!?
NotMe
17. 02. 2023 15.52
+3
A sploh veš, kaj si napisal????? Čakalna doba na magnet v ukc recimo pol leta, koncesionar bi naredil čez mesec dni, ampak dohtar ga ne sme napotit tja?! Pa saj dohtar ne napotuje, lahko le namigne, kje je najkrajša čakaln, odločiš se sam!
M_teoretik
17. 02. 2023 16.33
+2
In kaj naj se revež odloči drugega kot namig!?
defodil
17. 02. 2023 18.20
+1
ja pa ce rabis magnet in ti ga koncesionar naredi v enem tednu, a bos raje cakal pol leta, da ga bos opravil v UKC? denar je pa isti, iz ZZZS, izvid pa odcita isti zdravnik, ja nic, potem pa cakajte pol leta in nihce vec ne bo sel h koncesionarju, potem bo cakalna doba vec let
brabusednet
17. 02. 2023 13.42
+4
Torej bo še več zdravnikov odšlo k koncjesonarjem ali privat.So dovolj pametni,da bi se z golobarji zajeb avali.
Posteni
17. 02. 2023 13.53
+6
Ja kako ? Koncesija je omejena. Tko da vsi pac ne morejo it k njim..
defodil
17. 02. 2023 13.58
+6
Podelitev nove koncesije ZZDej v 42. členu določa, da se koncesija podeli, če koncedent ugotovi, da javni zdravstveni zavod ne more zagotavljati opravljanja zdravstvene dejavnosti v obsegu, kot je določen z mrežo javne zdravstvene službe, oziroma če javni zdravstveni zavod ne more zagotoviti potrebne dostopnosti do zdravstvenih storitev.
M_teoretik
17. 02. 2023 14.16
+5
Nepotrebnim koncesijam ne podaljšat pogodbe. Podaljšujejo in plačujejo le tistim, ki zares zapoljnujejo mrežo zdravstvenih storitev, kjer je v JZ v deficitu!? Potem tud zdravnikov ne bo premalo in predolgo umetno ustvarjenih čakalnih vrst tud ne!?
Rothschild1
17. 02. 2023 15.09
+4
Bodo sli pa v tujino. V tujini jih bodo z odprtii rokami sprejeli. In placali 2-3 krat vec
Christi Miles
17. 02. 2023 13.38
+7
Saj je napisano lepo, zadnji stavek 15. člena:"V izvajanje zdravstvenih storitev iz tega odstavka izvajalec zdravstvene dejavnosti s koncesijo ne more vključiti zdravstvenih delavcev, zaposlenih pri javnih zdravstvenih zavodih." Kaj ni tu jasnega?